VLČÍ REGGAE: poznání přírody hravou formou
Vlk je extrémně zajímavé zvíře. Nejen z důvodu, že je přímým (a také jediným) předkem nejlepšího přítele člověka - psa.
Život vlků, jejich osobnost a život ve smečkách je opředen různými mýty, pohádkovými představami a legendami, které vlkům přiřkly celou řadu vlastností a vzorců chování, které nejsou tak úplně pravda. A právě z toho pramení strach lidí, kteří se návratu vlka do české krajiny obávají.
Pravda ale lží někde jinde - vlk je pro ekosystém důležitým prvkem a my jsme se právě tohle snažili v textu naší písně vysvětlit. Jdeme na to!
Vlčí reggae
Text & vocals: Ondřej Vacek | Hudba: Case-G music & Vojtěch Knot
Vracím se na Šumavu, do českejch lesů
a přitom všude vidím voči plný děsu,
takže teď nakopnem tenhle reggae beat
a já ti zkusim vysvětlit, proč mám právo tady žít!
Vezmem to ze široka, před tisícem let,
to byl ještě jinej svět, tak se kouknem trochu zpět,
Po lese jste jako já honili něco k jídlu,
teď to domu nosíte v igelitce z Lidlu.
Událo se hodně, to každej asi tuší,
pár chyb ve vývoji a už mi tupírujou uši,
ale nebudeme probírat, jak je na tom pes,
Radši mrknem na nás na vlky, jak to máme dnes!
Šest cáků na tesáku, stopy krve na čumáku,
děti už se strachy klepou i když seděj v obýváku,
Takovýhle stigma vlci kdysi dostali,
nejspíš od lidí, co je ani trochu neznali.
Přitom, vlk není populista nezajímá ho turista,
radši je sám někde v lese kde má pro sebe dost místa,
reguluje počty přemnoženejch divočáků
na srny a vysokou má taky slušnou páku.
Nemusíš se bát že by se vlci přemnožili
nebo že by za barákem při úplňku pořád vyli,
Velký území osídlí jedna smečka,
hlavním nepřítelem bývaj nárazníky SUVčka
Někdy mezi sebou vedem vlčí války,
to když se do revíru tlačí jiná smečka z dálky.
staráme se o sebe a rodině jsme věrný
jsme mírumilovný ale pořád jsme šelmy.
Občas sežereme ovci, kolem toho žádný kličky,
zvlášť když můžem do výběhu stejně jako do ledničky.
To je potom nadávek, to je potom pohana,
A už je na nás hon jak za majora Zemana.
Tak to zkusme znovu spolu sdílet tyhle hory
My vynecháme výběhy a vy zas naše nory
Stejně mě nepotkáš, nemusíš mít obavy,
zmizim ve slatích, jsem totiž Král Šumavy!
Pojďme debatovat o návratu vlka,
ale radši se dovzdělej než bys koniny plkal.
Šumavský hvozdy zaslouží si obsazení,
který zmizelo, ale to se teďka mění.
Tak se neklepejte, jak červený karkulky.
Z vlčí smečky nemusíte mít stažený půlky.
Za vlky na Šumavě neplatí se draze,
a příroda konečně spěje zase k rovnováze.
Boříme mýty o vlcích
Vlk se na Šumavu vrací po více jak 140 letech. Jeho návrat prokazatelně provází i negativní ohlasy ve společnosti, často pramenící z neznalosti vlků a jejich chování. Vlk nám tedy vysvětlí, jak se věci mají!
Jistě, historie vývoje vlka se táhne déle než tisíc let. Tuhle uměleckou přesmyčku mu tedy odpusťe. Vlk chce v této sloce upozornit na vývoj společnosti a krajiny, kdy v minulosti žili lidé i vlci vedle sebe, zatímco dnes, v moderním světě, se leccos změnilo.
V této sloce vlk připomíná, že je jediným předkem psa, kterého člověk vyšlechtil do opravdu široké škály podob, které s vlkem dnes už mají pramálo společného. Ale opět tím poukazuje na změny, které působil člověk a vlk se jim musel přizpůsobovat.
Dramatická sloka, ve které nejprve vlk poukazuje na to, jak velké jsou jeho tesáky (6 cm!) a zároveň objasňuje, že vlci své stigma krvelačných šelem získali primárně z pohádek, legend a příběhů, které se nezakládají na pravdě.
Vlk má geneticky zakódováno, že člověk = nebezpečí. Proto se v praxi snaží kontaktu s člověkem vyhnout a stranní se ho. Zároveň je hlavním aktérem regulace přemnožené spárkaté zvěře (prase divoké, srny, jeleni).
Možnost přemnožení vlků je jeden z argumentů, kteří odpůrci vlků rádi používají. Realita je jinde. Vlčí smečka osidluje veliké území a jinou smečku do něj nepustí. Při nedostatku potravy raději migruje. Při nedostatku potravy vlčice rodí menší počeet vlčat s mortalitou behěm prvního roku života v úrovni 50 %. Ačkoliv vlk nemá na Šumavě přirozeného predátora, tuto roli plní automobily (2 vlci v posledních 4 letech) a zároveň i nelegální pytláctví.
Mimo to, vlci nevyjí na měsíc. Ani při úplňku. Vyjí, aby upozornili jinou smečku, že se blíží do jejich teritoria. Vlk dokonce dokáže intonovat, aby nepřátelskou smečku zmátl a vyvolal pocit, že je ve smečce víc jedinců.
Takzvané vlčí války jsou dalším regulačním mechanismem počtu vlků. Smečky se mohou střetnout v boji o území a i zde může dojít k úhynu vlka.
Tak jako tak, vlk žije ve smečce, což je rodina, která spolu zústává často až do smrti Alfa páru. Každý vlk má ve smečce svou funkci a zároveň každá z nich je pro vlčí rodinu životně důležitá.
Jistě, vlci mají na svém jídelníčku i hospodářská zvířata. je to logické, vlk je chytré zvíře a při lovu chce vydat svou energii maximálně efektivně. Zároveň si ale uvědomuje, že to může nést rizika. Zabezpečeným výběhům se vyhne.
Pokud dojde ke stržení hospodářského zvířete chráněným druhem, stát škodu kompenzuje. Stejně tak lze získat dotace např. na elektrické ohradníky. V závěru sloky vlk připomíná známou osobnost majora Zeman, strážce šumavské hranice z dob komunismu.
Vlk by rád žil v souladu s člověkem. Rád si uloví v lese, nikým nerušen. Zde se vlk dopouští další umělecké kličky, neboť vlci nežijí v norách (pouze několik týdnů okolo rození vlčat. Jinak tráví veškerý svůj čas ve volném, terénu.
A ano, vlk je na potravním řetězci na Šumavě nejvýš a je velmi těžké jej pozorovat. Může se tedy přirovnávat k legendárnímu převaděči přes hranice komunistického Československa.
Vlk nás vybízí k diskuzi, ale apeluje na informovanost diskutujích!
V poslední sloce vám vlk naznačuje, že nevidí červenou barvu. To je pravda. Tudíž se nemusíte bát vyrazit do lesa v červené, vlk vás kvůli tomu nezakousne. Spíš naopak.
Celkově je přítomnost vlka v krajině Šumavy žádoucím faktorem, který dává místnímu ekosystému šanci vrátit se do rovnováhy, ve které kdysi byl.
jako hlavní faktor může být uváděna regulace přemnožené spárkaté zvěře a změna jejího chování díky přítomnosti vlka. Srny a jeleni např. méně spásají lesní porost a nedevastují tak schopnost obnovy lesa.
Kde se o vlcích dozvědět víc?
Návštěvnické informační centrum nedaleko Srní má ve své těsné blízkosti nádherný přírodní výběh s jednou vlčí smečkou. Jde o vlky, kteří žili celý život v zajetí (ZOO a podobně). Nádherně zpracovaný výběh a informační centrum ukazuje vlky v jejich přirozeném prostředí a objasňuje celou řadu otázek týkajících se života šelem na Šumavě.