Jak vybrat batoh?

Publikováno 01. 05. 2018

Jak vybrat batoh?

Batoh není žádná kouzelná věc. Nedokáže přelstít gravitaci ani měnit svůj objem podle potřeby. Přesto Vám turistiku může výrazně zpříjemnit nebo naopak zkazit. Podobně jako u bot, i výběr batohu je velmi individuální a je potřeba spoléhat na vlastní zkušenost a intuici. Pár základních rad a poznatků, jak se při výběru batohu nespálit, jsme ale dali dohromady. Snad vám následující článek alespoň trochu pomůže.

Dělení batohů

Pojďme si nabídku nejprve trochu rozškatulkovat, ať se v tom vyznáme. Pochopitelně existuje řada produktů, které spadají do více kategorií nebo jim některé jejich parametry neodpovídají. Škatulky nám ale mohou navést na správné otázky, které bychom si měli před koupí batohu klást.

Malé batohy

Malé batohy do cca 30 litrů, které se taky slangově mohou nazývat “daypack”. Nejčastěji půjde opravdu o batůžky na denní používání, a to nejen ve městě, ale i na výlety, výběhy, cyklistiku a podobně. Co je u daypacků důležité?

 • Prim bude hrát samozřejmě účel použití: pokud někdo shání batoh do města, bude dávat přednost kapsičkám, možností uložení notebooku a podobným vychytávkám. Chce-li někdo batoh na kolo, je tu celá řada speciálů.

 • U daypacků nebude hlavním rozhodovacím kritériem zádový systém, ale i ten se může lišit. Nejčastěji to budou buď klasická polstrovaná záda nebo odvětraná záda se síťkou.

 • Standardním vstupem, bude obloukový zip. Najdou se ale i malé úzké komínky s víkem. Každému dle jeho chuti a potřeb.

 • Nezapomínejte na doplňky, jako například pláštěnky nebo klipsny na klíče.

 • Valná většina těchto batohů bude mít možnost použití pitného vaku.

 • Budete často přenášet notebook? Samostatná polstrovaná kapsa se tedy bude hodit.DÁMSKÉ MĚSTSKÉ BATOHY PÁNSKÉ MĚSTSKÉ BATOHY
DÁMSKÉ MALÉ TURISTické BATOHYPÁNSKÉ MALÉ TURISTICKÉ BATOHY

 

Střední batohy

Střední batohy se pohybují mezi 30 a 50 litry. Najdeme zde jak jednokomorové “komínky”, tak i dvoukomorové. Mohou to být turistické batohy na víkendy nebo specializované batohy na lezení, horolezení, skialpinismus a další “horské” aktivity.

 • Nepřekvapivě, na prvním místě bude účel použití. Chce-li člověk na batohu nosit lyže, měl by takový batoh disponovat k tomu určenými poutky. Chce-li ho člověk primárně na lezení, ferraty a podobně, bude hledat batoh s úzkým střihem a poutky na materiál. Hledáme-li batoh na vícedenní turistiku od chaty k chatě, určitě se budou líbit síťované kapsy a případná spodní komora.

 • Lezecké a horské batohy vybírejte raději s užším střihem. Nebudou vadit při pohybu v náročnějším terénu. Čím jednodušší a čistší design, tím lépe. Nikde se nebude nic zachytávat a vadit, až polezete nějakým komínem.
 • Skialpový batoh by měl mít zádový panel z materiálu, na který se nelepí sníh, měl by mít dedikovanou kapsu na lavinovou výbavu a možná i stup přes zádový panel.
 • Turistický batoh v téhle litráži potěší oddělitelnou spodní komorou a síťovanými kapsami. V neposlední řadě také nabídne pohodlnější a propracovanější zádový systém než lezecké batohy.
 • Zádový systém a popruhy už zde nabírají na významu. Délka zad a šířka popruhů už se bude lišit, i zde se už diverzifikují pánské a dámské modely. V těchto batozích se bude často nosit náklad nad 10 kg, a proto je důležité si vyzkoušet batoh naplněný, vyzkoušet bederák, zda je vyhovující, popruhy i délku zad.

 • Detaily, které mohou rozhodovat: pláštěnka, posuvné víko batohu, popruh na stažení lana, materiálová poutka, kapsy v čele batohu (lopata, sonda), alternativní vstup. Valná většina těchto batohů bude mít možnost použití pitného vaku a samozřejmě úchyty na cepíny, trekové hole a podobně.DÁMSKÉ LEZECKÉ BATOHYPÁNSKÉ LEZECKÉ BATOHY
DÁMSKÉ SKIALPOVÉ BATOHYPÁNSKÉ SKIALPOVÉ BATOHY
 DÁMSKÉ STŘEDNÍ TURISICKÉ BATOHYPÁNSKÉ STŘEDNÍ TURISTICKÉ BATOHY

Velké turistické batohy

Velké batohy budou ty, které mají objem někde mezi 50 a 90 litry. Téměř výhradně budou mít nastavovací zádový systém (u menších batohů to zdaleka nemusí být samozřejmost) a poměrně striktně se budou dělit na pánské a dámské (které mají kratší a užší zádové systémy, jinak tvarované popruhy a taky jinou barvu :)) Téměř vždy nabídnou dva vstupy do batohu, a to vrchní přes vrchlík a spodní přes spodní komoru (ano, celý vnitřek batohu jde téměř vždy rozdělit na dvě komory). Některé batohy nabídnou i alternativní přední vstup. Ten je fajn pro hledání drobností v útrobách batohu, ale není bezpodmínečně nutný. A čeho si všímat?

 • Jako vždy: účel použití - kam se jede, na jak dlouho, co se v batohu ponese? Zde by mělo určitě zaznít důležité pravidlo: každý člověk by neměl nosit větší zátěž než je 1/3 jeho tělesné hmotnosti. Proto většinou ženy nebudou kupovat 90ti litrovou krysu. A pokud ano, vzpomeňte na ni při ohníčku v horách…

 • Zádový systém je vždy nastavitelný, a to hned několika způsoby. To je potřeba si nechat vysvětlit v prodejně,

 • Kvalitní batoh není nutně nepromokavý (spíše nikdy). Do batohu může natéct švy, proto mějte na batoh pláštěnku. Materiály, z kterých jsou batohy šité, jsou většinou velmi dobře impregnovány a opatřeny solidním zátěrem, ale bez pláštěnky ani ránu.

 • U velkých batohů budou opět hrát roli detaily: každý nabídne možnost pitného vaku, ne každý ale nabízí třeba boční kapsy, alternativní vstup, možnost uchycení různého materiálu, pláštěnka. Je dobré upozornit, že nemá-li velký batoh posuvné víko, má to svůj smysl: pokud by se totiž batoh balil “moc do výšky”, bude hodně narušeno jeho těžiště a bude se špatně nosit.

DÁMSKÉ VELKÉ turistické BATOHYPÁNSKÉ VELKÉ turistické BATOHYJak zkoušet batoh v osmi bodech:

 1. Odhadněte nastavení délky zad a nastavte je.

 2. Zkoušený batoh naplňte tak, jak se správně batoh balí. Pro chlapy: dolů lehké objemné věci, težké co nejvíce k zádům - těžišti. Pro holky je lepší dávat těžší věci do spodní třetiny batohu (opět to nejtěžší co nejblíž tělu) a čím výše, tím balit lehčí výbavu.

 3. Batoh se nasazuje přidržením za poutko za hlavou a popruh. Nosné popruhy jsou povolené.

 4. Jako první se zapíná bederní pás. Měl by sedět svým středem na kyčelních kostech tak, aby efektivně přenášel hmotnost batohu na spodní kostru těla, která by ideálně měla nést cca polovinu zátěže, v lepším případě i více. (Zkuste si posadit batoh na bederák a sundat si ramenní popruhy (batoh si přidržte, aby nespadl).

 5. Poté upravujete délku ramenních popruhů. Tak, aby netlačily, nedřely, nebyly moc utažené ani moc volné.

 6. Dotáhněte balanční popruhy (to jsou ty od vrchlíku směrem k ramenům) do mírného napětí. Ramenní popruh by tak měl na rameni tvořit jednolitý oblouk. Pokud se nějak lomí, je pravděpodobně špatně nastavená délka zad. Batoh sundejte a přenastavte záda.

 7. Chvíli nosit, chodit, poskakovat... Je důležité mít dost času na výběr a chvíli batoh na zádech ponechat. Teprve po několika minutách můžete ucítit nekomfort. Není těžké odhadnout, co by to po 5 hodinách znamenalo...

 8. Batoh sedí. SLÁVA! Zkuste ho nenápadně koupit i se zátěží vevnitř, aby si toho prodejce nevšiml :D

Související zboží

Lehký dámský batoh z odolných materiálů na turistiku, lezení či rodinné výlety.

2 543 Kč

Chytře řešený, pohodlný batoh pro všechna dobrodružství v přírodě.

2 898 Kč

Cestovní batoh s bezkonkurenční všestranností, přístupem, uspořádáním a estetikou

8 590 Kč

Dobře zpracovaný batoh s čelním otevíráním použitelný jak na lezecké disciplíny, tak i na turistiku.

3 771 Kč

Moderní batoh s komfortním, dobře odvětraným zádovým systémem a předním plněním.

4 250 Kč

Robustní dámský turistický batoh s množstvím vychytávek na vícedenní výlety.

3 679 Kč

Batoh na dlouhé treky se systémem AntiGravity, čelním otevíráním a tvarovatelným bederákem.

5 359 Kč

Odlehčená varianta známého turistického batohu Aircontact 65+10.

3 790 Kč

Dámská verze pohodlného a odolného batohu s čelním otevíráním, vhodného na náročné treky a dlouhé cesty kdekoliv po světě.

5 672 Kč

Inovace 2018. Batoh z kategorie "almara/stěhovák", opravdový pracant, zároveň ale odolný a lehký. Špičkový batoh na náročné výpravy pro náročné uživatele.

6 559 Kč

Inovace 2018. Batoh z kategorie "almara/stěhovák", opravdový pracant, zároveň ale odolný a lehký. Špičkový batoh na náročné výpravy pro náročné uživatele.

6 159 Kč

Největší z našich trekových batohů s čelním otevíráním, do kterého si komfortně sbalíte vše potřebné pro náročný trek či dlouhou cestu kdekoliv po světě.

5 992 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit