Jak vybrat spacák a karimatku?

Publikováno 02. 06. 2017

Jak vybrat spacák?

Peří, nebo syntetika? Nafukovačka nebo pěnovka? Při výběru správného spacího pytle či karimatky vyvstane celá řada otázek. Jak správně vybírat, abyste se v noci nebudili zimou a ráno nevstávali s bolavými zády? Čtěte dál!

Jen málo věcí dokáže doopravdy zkazit výlet někam ven. Špatný spánek je ale jedním z nich.”

V první řadě je potřeba si udělat v nabídce trochu pořádek a přehled. Co je na trhu, jak se v tom zorientovat? Čtěte dál!

Dělení spacáků dle náplně

Syntetické

Ať už dutá nebo mikrovlákna, fungují na stejném principu. Snaží se ve své struktuře udržet co nejvíce vzduchu a tím pádem co nejlépe izolovat. Budou se lišit v ceně a tím pádem i ve vlastnostech. Najdete velmi levné spacáky (okolo tisícikoruny) plněné např. vláknem Hollowfiber, nebo i spacáky s cenovkou kolem třech a půl tisíce, které budou plněny prémiovými rouny jako Climashield nebo Primaloft.
Hlavní výhodou syntetických vláken je jejich bezúdržbovost a nenáchylnost na vlhkost. Zkrátka relativně dobře izolují i když navlhnou. Na druhou stranu, při častém použití je jejich životnost menší než u péřových spacáků.

Péřové

Péřové spacáky jsou zatím nepřekonanou záležitostí. Peří je nejlepší izolant, má nejlepší poměr výhřevnosti, stlačitelnosti, hmotnosti a životnosti. Rozlišit můžeme spacáky vyrobené z kachního a husího peří. Ty z kachního peří budou levnější než ty z husího, což je primárně dáno tím, že je kachní peří o trochu levnější, má o trochu horší životnost a při větším navlhnutí může produkovat charakteristický odér. Pořád je to ale peří a syntetika se mu stále ještě nevyrovná.

Parametry péřové náplně

Plnivost:

Plnivost je objem, jaký je daná směs peří schopná zaujmout za daných podmínek. V  podstatě jde o to, že čím větší plnivost, tím větší objem je peří schopné zaujmout, tím obsáhnout více vzduchu a tím pádem lépe izolovat. Udává se v kubických palcích (cubic inch), zkráceně CUIN. Za standard se považuje 600 CUIN, hodnoty nad 750 nebo 800 CUIN už znamenají naprostou špičku.


Poměr prachového peří k pírkům

Poměr prachového peří vůči malým pírkům. Prachové peří skvěle pojímá vzduch a izoluje, malá pírka jsou vzpěrou směsi a udržují její životnost. Nejčastěji se používají směsi v poměrech 85:15, 90:10 nebo 95:5. Přičemž první uvedená bude mít skvělou životnost, ale horší izolační schopnosti. Poslední bude skvěle izolovat, ale bude mít logicky nižší životnost. 

Evropská norma

Teplotní rozsah spacáku, tedy teploty, do kterých je vhodný, určuje nejčastěji evropská norma EN 13537. Testuje se laboratorně na speciální figuríně. Každý člověk ale cítí chlad jinak, má jiný metabolismus a návyky. Zároveň tepelnýá komfort hodně záleží na aktuální kondici a únavě. Proto důrazně radíme: nebereme udávané teploty jako dogma. Ukážeme Vám, jak se zorientovat lépe a teploty udané normou brát jen jako poradní hlas.

Dělení spacáků dle určení

Zásadní otázkou při výběru spacáku je, kdy a kde se bude spacák používat. Bude to pod širákem, ve stanu nebo na chatách? V létě? Na jaře nebo na v zimě na sněhu?

Letní spacáky

Letní spacáky se budou vyznačovat dvěma základními charakteristikami: budou většinou velmi malé po sbalení a nebudou příliš teplé. Jejich využití bude logicky primárně v létě, případně celoročně na vyhřátých chatách. Podle druhu náplně se bude jejich hmotnost pohybovat mezi 0,5 - 1,2 kg a komfort budou mít zcela určitě v teplotách nad nulou. Cenové rozpětí bude od velmi levných syntetických až po dražší péřové.

Syntetické letní spacáky

budou vybírat nejčastěji rekreační uživatelé (levnější varianty) nebo třeba méně nároční cyklocestovatelé.

 Péřové letní spacáky

budou vybírat ti, kteří šetří gramy i objem. Milovníci fast & light stylu. Často i skialpinisté, kteří v zimě spí na winterraumech.

Dekové letní spacáky

jsou určené primárně pro ty, kteří budou spát na chatách a nebo v hodně teplých podmínkách.

Třísezonní spacáky

Nejrozšířenější kategorie spacáků, vcelku logicky. Univerzály, které člověk využije nejen přes léto, ale dokáže v nich pohodlně přečkat noc i v dubnu nebo říjnu, tedy zkrátka přes tři sezóny. Podle druhu náplně se s hmotností budou pohybovat mezi 0,8 - 1,5 kg a komfortní spaní nabídnou i v teplotách okolo nuly, klidně třeba i -5 stupňů. Cenou se mohou pohybovat od patnácti stovek až k deseti tisícům, v závoslosti na typu izolační náplně.

Syntetické třísezonní spacáky

Milovníci českých luhů a hájů, trekaři, trampové. Ti všichni rádi sáhnout po syntetickém třísezonním spacáku. S lepším vláknem není problém pohybovat se u hmotnosti okolo 1,5 kg. Oblíbeným výrobcem je například česká Prima, která nabízí jako izolační vlákno špičkový Climashield.

Péřové třísezonní spacáky

Nároční trekkaři, ti, kteří jezdí ven hodně často a nosí si veškerou výbavu na zádech... Tak ti rádi sáhnou po péřové variantě, která se při špičkových izolačních vlastnostech bude s hmotností pohybovat okolo 1 kg. Doporučujeme se podívat na řadu Viking od Warmpeace.

Celoroční a zimní (expediční) spacáky

Spacáky, které bez problémů zvládnou spaní na jaře i na podzim a pokud budete vyrážet občas i na sníh, nebude to taky žádný problém. Spaní v létě už nebude žádný plezír, ale předpoklad plného rozepnutí zajistí, že se uživatel neuvaříte. Hmotnosti celoročních spacáků se budou pohybovat mezi 1,3 - 1,9 kg, komfort bude téměř vždy pod nulou, řekněme mezi minus pěti až minus deseti stupni.

Specifickou kategorií pak budou spacáky vyloženě na zimní použití, ať už ve vysokých horách, nebo při výpravách do polárních oblastí, nebo třeba pro nadšence, kteří spí celý prosinec na Šumavě pod širákem. Hmotnostně se budou pohybovat od 1,7 do 2,5 kg (nebo víc) a jejich komfort bude hluboko pod minus deseti stupni Celsia.

SYNTETICKÉ celoroční a zimní SPACÁKY

Takhle teplé syntetické spacáky už jsou poměrně specifickou záležitostí. Pořizovat si je bude uživatel, kterému buď nesejde na hmotnosti a objemu spacáku, nebo se bude pohybovat v místech s opravdu brutální vlhkostí.

PÉŘOVÉ celoroční a zimní SPACÁKY

Peří a zima, to jde k sobě. Ti kteří jezdí do vyšších hor, jezdí často a spí i na sněhu, tak budou s chutí koukat po pořádém péřáku. Vyplatí se myslet na to, že v téhle kategorii není od věci mít spacák s membránovým svrškem.

Jak vybrat spacák v pěti krocích?

 1. Určete si, do jakých podmínek budete jezdit nejčastěji

  1. Letní
  2. Třísezonní
  3. Zimní
 2. Zkuste specifikovat, jaký jste uživatel

  1. Rekreační letní uživatel hledá spacák, který vezme jednou do roka na vodu nebo na chatu. Neřeší-li hmotnost a sbalitelnost. Pro toho bude nejlepší levný syntetický spacák.
  2. Rekreační uživatel - turista hledá spacák, který použije univerzálně (často říká třísezónně) a jezdí trochu víc než předchozí uživatel. Ten se bude dívat po spacáku z lepších syntetických vláken.
  3. Tradiční uživatel bude ten, který se outdooru věnuje hodně, často spí venku, chce už něco kvalitnějšího, lepšího, ale aby to nestálo příliš mnoho. Ten se už zamyslí nad výhodami péřového spacáku z kachního peří. Budou oproti syntetickým pěkně sbalitelné, lehčí, budou lépe izolovat a déle vydrží. (Warmpeace).
  4. Nadšenec až profík, ten bude vyhledávat zpravidla jen péřový spacák. Tak trochu se počítá, že je informovaný. Nejspíš by měl sáhnout po péřáku s husím peřím, má skvělé parametry hmotnosti, izolace i sbalitelnosti. Nabídka je široká, možný servis skvělý, protože takové spacáky se vyrábí i přímo v ČR. (Sir Joseph).
 3. Zvolte si výrobce

  1. Každý výrobce nabízí různé benefity. Ti, čeští například servis či praní.
 4. Zvolte si správnou délku spacáku a stranu zipu!

  1. Správná délka odpovídající velikosti vaší postavy znamená, že ve spacáku nebudete zbytečně vyhřívat prázdé místo, nebo, v případě moc krátkého, že neprošlápnete náplň v nohou. Správně zvolená velikost znamená dobrý předpoklad komfortu.
  2. Jste-li pravák, zio na levé straně je logickou volbou. Nezapomeňte, že spacáky je možné často spojovat.
 5. Zkoušejte a ptejte se

  1. Nebojte se spacák na prodejně vyzkoušet. A ptejte se na osobní zkušenosti prodejců.

Je dobré vědět, že:

Je rozdíl mezi membránovým a nemembránovým materiálem na péřovém spacáku. Pro delší akce je lepší nemembránový. Je prodyšnější a lépe vysychá. Po membráně nechť sáhnou ti, kteří jezdí hodně v zimě, bivakují bez stanu a vědí, že po relativně krátkém čase budou mít dobrou šanci spacák vysušit.

U péřových spacáků se můžete orientovat podle hmotnosti peří, které je nejčastěji uvedeno za názvem spacáku. Taková orientace je lepší, než slepá důvěra v teploty udávané evropskou normou.

Hmotnost náplně 290 - 450g = Letní spacák.

Hmotnost náplně 500 - 850g = třísezonní spacák pro chlapa. Pro holky klidně i gramáž 900 až 1000g.

Hmotnost náplně 900 - 1400g = Celoroční spacáky, v gramáži nad 1200g už vyloženě speciální kousky pro velehorské zimní prostředí.

Pravdy o spacácích

Peří je sbalitelnější výhřevnější, lehčí. Je ale také dražší a vyžaduje péči (snaha nenavlhnout, vysušit, správně skladovat). Má také vyšší životnost,

Spacák doma vždy skladujeme rozbalený.

Spacák balíme systémem zmuchlání. Náplň se vždy namáhá na jiném místě a má menší tendenci v konkrétním místě slehávat nebo se lámat. 

Spacák není problém prát. Je ale potřeba následovat instrukce od výrobce. Sir Joseph i Warmpeace nabízí praní svých spacáků.

Jak vybrat karimatku?

Špatná karimatka dokáže zabít i ten nejlepší spacák. Proto je potřeba věnovat výběru karimatky jistou pozornost. Karimatka nejen že zajistí pohodlí, ale hlavně izoluje od chladu, který jde od země. To je její nejdůležitější úkol.

Všeobecně můžeme rozdělit karimatky na dvě kategorie:

Pěnové karimatky

Karimaky z normální pěny jsou levné a lehké. Na druhou stranou jsou ale hodně objemné. Moc neizolují, protože pěna v sobě nedokáže držet vzduch, je porézní. Nemají moc velikou životnost a v neposlední řadě dokáží hodně nasát vodu. Jasně pozitivním parametrem je cena, která je nízká. 

Klasické pěnové karimatky se hodí pro hodně nenáročné použití, hlavně v létě. Často se používají spíš jako podložka, aby člověk prostě jen neležel nebo neseděl na zemi.

Karimatky z EVA pěny jsou na tom mnohem lépe. Jsou sice stále objemné a jsou dražší, ale mají uzavřené póry, takže perfektně izolují, jsou téměř nezničitelné, lehké a nesají vodu. Hojně se využívají v zimě a také ve vysokých horách, kde by nafukování nafukovací karimatky bylo moc náročné, nebo kde by případný defekt znamenal veliké problémy. Hodně oblíbené jsou skládací modely Therm-a-Rest Z-lite a klasické Ridgerest.

Nafukovací a samonafukovací karimatky

Karimatky vyloženě nafukovací jsou relativní novinkou poslední doby. Jde doopravdy pouze o superlehký “obal”, který nafouknete pusou, nafukovacím pytlíkem či pumpičkou. Spaní na takové karimatce bude velmi pohodlné (tloušťka může dosahovat i 10cm), ale izolační schopnosti jsou omezené. V karimatce totiž izoluje pouze vzduch. V některých případech ale výrobci do karimatek vkládájí speciální vrstvy izolačních fólií. Výsledkem jsou extrémně lehké a skvěle izolující pohodlné karimatky, které ale nestojí málo. Často bývají volbou těch, kteří chtějí ultralehký produkt se špičkovou funkčností.

Nafukovací karimatky Therm-a-Rest NeoAir

Karimatky samonafukovací mají v sobě různě tvarovanou pěnu, která po rozbalení nabere svůj původní objem a tím se sama nafoukne (nikdy ovšem do úplné tvrdosti). Celé to funguje na jednoduchém principu vyrovnávání tlaků vně a uvnitř karimatky. Jedná se asi o nejoblíbenější kategorii karimatek, spojující ideální parametry v jednom produktu - relativně lehké a sbalitelné, dobře izolující a pohodlné.

Opět se zde můžete pohybovat v různých cenových hladinách. Naše nabídka pokrývá celé spektrum, takže si určitě vybere každý.

Samonafukovací karimatky Therm-a-Rest

Špičkové karimatky vyrobené buď v USA nebo v Irsku, s doživotní zárukou. Legendární jsou modely Prolite, poměrem cena/výkon jsou skvělé modely Trail Lite.

Samonafukovací karimatky Yate

Zlatá střední cesta, co se kvality a výkonu týká. Kvalitní spolehlivé karimatky na univerzální použití během celého roku.

Samonafukovací karimatky Pinguin

Ekonomická varianta samonafukovaček. Pokud hledáte pohodlnou karimatku a nechcete za ni utratit moc, podívejte se na ně.

Věříme, že jsme vám alespoň trochu pomohli. A pokud máte další dotazy, pište (info@hanibal.cz) nebo volejte (720 984 263).

Související zboží

Léty prověřený univerzální péřový spacák do podmínek našeho podnebného pásma.

4 914 Kč

Univerzální třísezónní syntetický spacák osvědčeného výrobce.

2 232 Kč

Lehký péřový spací pytel s anatomicky tvarovanou kapucí. Skvělý poměr mezi váhou a izolací.

6 338 Kč

Překvapivě lehká a kompaktní nafukovačka, která nabídne výbornou tepelnou izolaci a komfort.

3 251 Kč

Silná a velmi pohodlná karimatka od firmy Thermarest.

986 Kč

Dětský spacák s jedinečnou možností prodloužení délky, díky kterému může "růst" s dítětem.

1 835 Kč

Pohodlná 3.8 cm tlustá samonafukovací karimatka s novým ventilem Reverse.

1 899 Kč

Malý letní spacák s náplní z kachního peří. Excelentní poměr cena/výkon!

3 698 Kč

Univerzální samonafukovací karimatka na běžné, méně náročné použití.

864 Kč

Dámský teplý třísezónní spacák z přepracované řady spacích pytlů s parádním designem vyvinuté tak, aby uspokojila širokou skupinu méně náročných cestovatelů, turistů a trampů.

6 338 Kč

Přepracovaná řada spacích pytlů s parádním designem vyvinutá tak, aby uspokojila širokou skupinu méně náročných cestovatelů, turistů a trampů.

6 338 Kč

Do detailu promyšlená nafukovací karimatka s izolací z umělého vlákna.

3 798 Kč

Dětský letní spacák s jedinečnou možností prodloužení délky, díky kterému může "růst" s dítětem.

1 375 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2000 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Proč nakoupit u nás?

 • Prodáváme jen to, co bychom si sami koupili: Zaměřeni jsme hlavně na české, ale i na zahraniční značky.
 • Testujeme sami na sobě: Víme, jaké boty se hodí na ferraty a jaké kalhoty na trek. Testovali jsme je.
 • Vlastní prodejny & velké sklady: 4 kamenné prodejny a naprostá většina zboží skladem. Vše si můžete před nákupem vyzkoušet.

Klub Hanibal

3 % z nákupů zpět
60 dní na vrácení
Žádné starosti s paragony

Více o klubu Hanibal

Soutěžit

Soutěžit