Základy pohybu na ferratách

Publikováno 26. 04. 2017

VIA FERRATA

Via ferraty, německy klettersteigy, případně česky zajištěné cesty, získávají každým rokem na popularitě. A není se čemu divit. Možnost podívat se bezpěčně do míst, kam se dříve mohli podívat jen zkušení horolezci, je lákavá. Aby to ovšem celé bylo opravdu bezpečné, je potřeba dodržet několik základních pravidel a vyzbrojit se certifikovaným vybavením. Podívejte se, jak by to mělo vypadat.

Vybavení na ferraty

Abyste mohli bezpečně zdolávat ferraty, budete potřebovat následující vybavení: sedací a prsní úvazek, plochou smyci (1,5 m)  na jejich spojení, ferratovou brzdu a lezeckou přilbu. Ferratové rukavice jsou určitě vhodné, ale nejsou nezbytně nutné. Kombinovaný úvazek (sedák + prsák) můžete nahradit celotělovým úvazkem, který je jednodušší na obsluhu, ale jeho použití je omezené téměř výhradně na via ferraty.

K dostání jsou také výhodné ferratové balíčky a sety, které často obsahují několik prvků výbavy za lepší cenu.

ÚvazekFerratová brzdaPrsní úvazekPřilbaRukaviceSmyce

Navázání se do úvazku

Správné oblečení do úvazků není nic složitého. Složitější je jejich spojení,  na které potřebujete plochou smyci o délce 1,5 m s nosností alespoň 1500 kg. Pak už stačí jen ovládnout vůdcovský uzel (obr. 1 a 2) a máme vyhráno. Správné upevnění ferratové brzdy je také důležité. Nikdy byste neměli brzdu k úvazku připevňovat karabinami. Ty se mohou přetočit a při zatížení špatným směrem mají malou nosnost. Ferratovou brzdu k úvazku vždy připevněte pomocí liščího uzlu  (obr. 3 - 5). To je ten nejjednodušší a nejbezpečnější způsob.


1. Navazovacím okem úvazku protáhneme smyci, srovnáme délku obou pramenů a cca 10 cm nad okem uvážeme vůdcovský uzel.

2. Volné konce následně protáhneme oky prsního úvazku, stáhneme (mírně se nahrbíme) a opět uvážeme vůdcovský uzel. Skvěle! Prsák a sedák máme bezpečně propojeny!

3. Navazovací smyci na ferratové brzdě protáhneme oky na smyci, které vznikly při spojení sedacího a prsního úvazku.

4. Celý zbytek setu pak protáhneme skrz vyčnívající oko navazovací smyce setu.

5. Vznikne tak liščí uzel, který je nejbezpečnějším spojením brzdy s úvazkem. Máme hotovo. Stačí si už jen nasadit přilbu, vzít rukavice, a vyrazit!

Pád na ferratě

Kombinovaný nebo celotělový úvazek je na ferratě důležitý primárně kvůli zachycení pádu. Ty sice nebývají na ferratách časté, ale mohou být tvrdé. Výše posazený navazovací bod zajistí správné rozložení hmotnosti při pádu a nenamáhá tak výrazně pouze bedra jako v případě použití pouze sedacího úvazku. Zároveň efektivně zabraňuje přetočení hlavou dolů. V případě pádu samozřejmě začne fungovat ferratová brzda, která pád ztlumí a zastaví. Již použitou (vypáranou) ferratovou brzdu znovu nepoužívejte, nebude už fungovat správně a bylo by to tudíž nebezpečné.

Nedělá náš figurant něco špatně? Jistěže ano! Nemá přece přilbu! Odpusťte mu, udělal to z mladické nerozvážnosti! Vy si ji určitě vezměte!

Postup na ferratě

Při samotném lezení na ferratě je potřeba dodržovat dvě zásadní pravidla. Tím prvním je použití brzdy, která je vždy přicvaknuta k jisticímu lanu oběma karabinami. V místě kotvení lana se vždy přecvakávají karabiny samostatně, jedna po druhé, jak je uvedeno na ilustraci vlevo. Při postupu na ferratě ve více lidech je nutné dodržovat bezpečné vzdálenosti. V případě horizontálního postupu to není příliš nutné, leze-li se ale vertikálně, je potřeba udržovat mezi jednotlivými členy skupiny rozestup alespoň přes dvě kotvení jisticího lana, tak, aby případný pád lezce neznamenal zároveň pád na lezce níže. Pro přehlednost se podívejte na obrázek vpravo.Jak se vybavit na ferraty?

Zde máme zpracované kompletní téma vybavení na ferraty a vysokohorskou turistiku. Pokud bychom měli vypíchnout jen několik zásadních prvků, byly by to zcela určitě tyto:

  • Mějte spolehlivé technické vybavení, jak je napsáno výše. Přilba, kombinovaný úvazek a ferratový set s trhací brzdou jsou nepostradatelné, ferratové rukavice se prostě a jednoduše hodně hodí.
  • Boty. Pokud se chystáte na ferraty v Česku, nebo na ty dobře dostupné v zahraničí, které nejsou v horách, dobře Vám poslouží nízké pevnější trekovky. Tady jsou pánské, dámské pak zde. Pokud se vydáte na ferraty v horách, určitě doporučujeme vysoké pohorky. Opět budou buď pánské, nebo dámské.

Kam vyrazit na ferraty v Česku?

V Česku najdete hned několik variant, kam vyrazit. My vypíchneme dvě z nich:

Vodní brána u Semil

Nedaleko Semil nad řekou Jizerou najdete v podstatě ferraty dvě. Jedna lehčí, sestupová, je v obtížnosti A/B, tedy velmi lehká. Ta hlavní, výstupová, je obtížnosti C. Nabídne převýšení cca 100 m, je perfektně odjištěná a nabídne opravdu parádní výhledy na kaňon řeky. K ferratě můžete přijít ze dvou směrů, možná výhodnější je to shora od slinice Semily-Brod a po malé pěšince. ZDe najdete rovný plácek nejen na klidné oblečení vybavení, ale také třeba na nácvik. Sestup k ferratě provedete lehčí variantou. Druhou možností je přístup po levém břehu řeky Jizery.

Hlavními obtížemi na ferratě jsou dva menší převísky, které ale průměrně fyzicky zdatný člověk bez problémů zvládne. Zároveň je dobré počítat s tím, že na ferratě nejsou umělé stupy (kramle). Přidává jí to zajímavější, klasickému lezení bližší, charakter.

Pokud byste se na ferratu chtěli vydat a nejste si jistí, můžete ji s námi projít v rámci ferratového kurzu Hanibal Outdoor Academy.

Jeptiška / Nonnensteig

Tahle ferrata vlastně už není v Česku, ale je na německé straně Lužických hor a z České strany se tam dostanete pěšky za necelých 30 minut. Stačí se vydat z Dolní Světlé směr Falkenstein, kde překročíte hranice, a za dalších 10 minut jste u ferraty. Jde o poměrně dlouhou túru po pískovcových masivech a věžích a rozhodně stojí za to se na ni vydat. Najdete na ní několik zajímavějších prvků, jako je provazový nebo lanový (Tibetský) most. Jištění je opět ve výborném stavu, ovšem platí zde drobné omezení. Na ferratu se smí od 1. května do 31. října a jelikož je pískovec měkký, tak pouze za sucha.

Kam vyrazit na ferraty v zahraničí?

Laserer Alpin Klettersteig

Že je Rakousko zemí zaslíbenou, co se via ferrat týká, to všichni víme. Laserer Alpin Klettersteig, který najdete přímo nad jezerem Gosausee pod Dachsteinem je parádním místem, kde začít, když už máte ferraty v Česku přelezené. Její obtížnost je ohodnocena stupněm C, tedy je vhodné na ni vyrazit, máte-li už nějaké zkušenosti a dobrou fyzickou zdatnost. Její první část vede přímo nad vodou, druhá část, delší, pak vystoupá do stěny výš pomocí visutého žebříku. Ten je i největší atrakcí pro procházející návštěvníky. Na konci trasy pak přecházíte po lanovém mostu.

Stodertalersteig

Tato lehoučká ferrata v srdci Mrtvých hor musí nadchnout každého začátečníka. Nejen že Vás přivede pod vrcholek nádherného kopce jménem Spitzmauer (2 446 m), ale také nabídne krásné výhledy a pohodovou obtížnost B. Háček tkví v nástupu. Je to totiž ferrata v horách, a tak se nejdřív musíte z vesnice Hinterstoder dostat na chatu Prielschutzhaus a z ní pak ještě hodinku a půl stoupat k nástupu. Pro ty, co to zvládnou, je ale tahle ferrata bez debaty za odměnu. Ideální variantou je pak ubytování na chatě Priel-schutzhaus a zdolání některé z dalších ferrat v okolí. Třeba obtížné Bert Rinesch Steig vedoucí na vrcholek Grosser Priel (2 515 m).

Postalmklamm klettersteig

Že ferraty nemusí vést jen v horách dokazuje tahle nádherná zajištěná cesta s vysokou obtížností (D/E, možnost F). Vede nádhernou soutěskou nedaleko městečka Bad Ischl a končí na parádních horských loukách Postalm, kde si můžete vychutnat vrcholový radler. Ferrata nabídne provazový most, skok přes soutěsku a další zábavné varianty. Její nejtěžší horní část (E/F) je možné obejít a vyhnout se jí. Spodní část vedoucí soutěskou je povinná pro všechny milovníky zajištěných cest!

Jak si zabalit?

Vyzkoušejte Hanibal Checklist App

Aplikace pro chytré mobilní telefony (iOS i Android).

Zabalit si batoh nikdy nebylo jednodušší!

Zlézání zajištěných cest je sportem, při kterém může dojít k nebezpečným situacím, úrazu či ohrožení života. Techniky zde uvedené nejsou taxativním výčtem všech technik potřebných k naprosto bezpečnému pohybu po via ferratách a nemohou nahradit školení či kurz od certifikovaného instruktora nebo pravidelné navštěvování horoškoly. Hanibal nemůže nést odpovědnost za chybnou interpretaci technik zde uvedených.

Související zboží

Základní vybavení na ferraty v jednom setu ve sladěném designu.

2 998 Kč

Lehký variabilní prsní úvazek určený pro použití v kombinaci se sedacím úvazkem.

888 Kč

Lehké, prodyšné a odolné rukavice vhodné pro jištění, lezení a jiný pohyb v horách.

498 Kč

Zcela nový ferratový balíček obsahující základní vybavení na zdolávání zajištěných cest, ale v nadstandardní kvalitě!

2 698 Kč

Vylepšený párací tlumič pádu pro lezení v lanových parcích nebo na via ferratách.

1 789 Kč

Ferratová brzda s dlaňovými karabinami, splňující nové normy, s přehledným indikátorem pádu.

1 890 Kč

Všestranná lehká dámská lezecká přilba. Ideální na náročné lezení, ale pro její dobrou ventilaci a pěkný design ji ocení i začátečnice.

2 298 Kč

Univerzální bezpečná přilba s kombinovanou konstrukcí

1 269 Kč

Univerzální, odolná a dobře padnoucí helmy pro lezení v každém terénu.

1 540 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit