Jak určitě víte, Irsko nepatří zrovna k zemím, které by oplývaly množstvím vysokých hor. Když se tedy vypravíte na 952 metrů vysokou horu Mt. Brandon, bude to zároveň jedna z nejvyšších na ostrově. Ta úplně NEJ je vysoká už jen o málo více – hora Carrauntoohill měří 1 038 metrů. Terénem si ale s tím pravým vysokohorským moc nezadá, a tak rozhodně nezapomeňte dobré vybavení a kvalitní pohorky.
Poloostrov Dingle
Mt. Brandon se zvedá v severní části poloostrova Dingle a je nejpůsobivějším místem zdejšího pohoří. Trek patří rozhodně k těm povedeným, jen je potřeba upozornit, ať si i na samotný poloostrov necháte dost času – minimálně jeden den. Za návštěvu totiž stojí přístav Dingle, který proslavil delfín Fungie a kde dělají vynikající rybí polévku, mys Slea head s úžasnými výhledy a několik památek uchovaných ještě z prehistorických dob. Celkově patří pobyt na Dinglu k vrcholům každé dovolené v Irsku.
Po staré poutní cestě
Na Mt. Brandon vede cesta z vesničky Cloghane. Nejprve vyrazíte hustým podrostem, ale brzy, protože se jedná o staré poutní místo, dojdete ke kapličce. Tato známá stezka, po které půjdete, končí na samém vrcholu hory, v nadmořské výšce 952 m. Nazývá se „silnice světce“ (Saint´s Road) a je zasvěcená sv. Brendanovi, což byl řeholník žijící v 6. století. Výstupem na tuto druhou nejvyšší horu Irska se každoročně 16. května slaví svátek sv. Brendana – patrona hrabství Kerry. Každopádně tak jako poutníci každým rokem, i vy buďte připraveni na změny počasí. My vždy s nadsázkou říkáme, že Mt. Brandon působí jako „akumulátor mraků“. Leží nedaleko pobřeží, kde se často tvoří oblačnost, a přes vrchol Brandonu dál do vnitrozemí zkrátka neprojde, hora jej zastaví. A tak vrcholek velmi často halí hustá mlha. To ale většinou turisty neodradí, a tak je okolí hory velmi oblíbené pro turistiku i jízdu na kole.
Protože jdeme prakticky od moře, čeká nás převýšení kolem 1 000 metrů, v případě pokračování přes hřeben ještě o něco více. Cesta je poměrně jasná, poté co vystoupáme loukou plnou kamení od kapličky, jdeme stále nahoru po hřebeni pohodlnou pěšinou. Dojdeme až k ledovcovému karu (650 m n. m.), odkud už vidíme trasu našeho dalšího postupu – velmi strmým kopcem nahoru. V této části se také nachází ledovcová jezera, kde není problém, aby se otužilci a jiní (sebevrazi ;-)) osvěžili. Na hřebeni po levé straně už vidíme malý bílý kříž – vrchol hory Mt. Brandon. Čeká nás kolem 300 metrů převýšení, místy kluzká cesta (pozor, za deště by byla dost nebezpečná) a někde volné kameny.
Výhled z vrcholu vám ukáže celý poloostrov
Kdo vytrvá a zvládne prudké stoupání, může se už během několika desítek minut kochat nádherným pohledem z vrchu – vidět je celý poloostrov Dingle. Vrcholek Brandonu je také dost větrný, takže tam asi až tak dlouho nevydržíte. Zpět se můžete vracet buď stejnou cestou, nebo daleko atraktivnější – pokračováním po hřebeni. Půjdete po horských loukách a brzy narazíte na kamennou zídku, minete další bezejmenný vrcholek po levé ruce, až se vyhoupnete na další hřeben (pozor, po opuštění zídky je nutné stoupat hned vlevo, jinak se dostanete do míst, kde louka prudce klesá a je velmi nebezpečné ji přecházet). Odsud již vidíte cestu podél pastvin, kudy budete klesat dolů, zpět do Cloghane. Louky jsou zde někdy dost podmáčené, a tak je sestup někdy opravdovým sešupem. Tak i tak, tato trasa za to opravdu stojí. Snad jediná nepříjemnost, která vás na cestě čeká, je hned po opuštění luk. Půjdete totiž asi 6 km pochodem asfaltovou silnicí, než se do Cloghane dostanete. Ale – pokud máte dobrou společnost a skvělou náladu z výletu a počasí, které vám určitě vyšlo, nebude to pro vás problém.
-Hanka Dekojová píše cestopisy a je průvodkyně CK Mundo
Co si zabalit ?