Kámoši zas někam jedou. Nějaká severka, Alpy či co, a že prý nemají na čem vařit. Chytáme se šance – už z cesty po PERU přivezli pěkný fotky a pomohli vzniknout expedičnímu filmu. Nabízíme k otestování novinku od MSR: Windburner. Kluci souhlasí, odjíždí, lezou a vaří. Jak to dopadlo? Čtěte a berte to s rezervou!
Vařič MSR Windburner jsme otestovali při výstupu Severní stěnou na Königspitze (Gran Zebru) v jihozápadním cípu Tyrolských Alp letos v květnu.
Z hlediska typologie jde o přímého konkurenta k profláklému a u nás již zaběhlému systému vařičů Jetboil. MSR na poli kompaktních vařičů nabízel dlouhou dobu pouze vařič Reactor, který ač velmi povedený a výkonný, tak trochu trpí svojí přemrštěnou cenou a zejména absencí některých detailů specifických pro integrované kompaktní vařící systémy. Z našeho pohledu by se dalo říct, že MSR s uvedením Windburneru na trh přišel se značným zpožděním oproti konkurenci, ale podle notoricky známého přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ je tomu tak dobře. Již při první „ostré“ akci v zimních podmínkách jsme se přesvědčili, že Windburner je povedený kousek a byl dotažen k dokonalosti téměř v každém detailu.
Od svého staršího a většího brášky Reactoru převzal stejný technologický princip ohřevu a to pomocí přenosu tepla nejen klasickým plamenem, ale zejména sáláním přes rozžhavenou plochu mřížkového hořáku připomínající miniaturní rošt. Zřejmě se inženýři MSR inspirovali efektivitou mučednické smrti sv. Vavřince. Tento princip přenosu tepla funguje bezvadně hlavně při silnějším větru, kde klasické hořáky s otevřeným plamenem selhávají.
Rychlost ohřevu je fantastická, i při poměrně malém tlaku v plynové bombičce voda začne bublat dřív než bys řekl „borůvkový koláč“. Vařič nemá žádné integrované zapalování. Pro horolezce, povětšinou vášnivé kuřáky žádný problém, zapalovačů v báglech se povaluje vždy hned několik. Zimní bivak bez cigára je totiž jako ZIMNÍ BIVAK BEZ CIGÁRA. Pieza a podobné systémy zapalování bychom do hor nedoporučovali. Při zvýšené vlhkosti a zejména pak snížené šikovnosti uživatelů přestávají tato tlačítka fungovat.
Regulace výkonu je dostatečně jemná. Dílenské zpracování celého vařiče je poctivé. Spojení nádoby a vařiče pomocí pootočení a zacvaknutí do prolisů je spolehlivé. Celá sestava i s plynovou kartuší je poměrně štíhlá a vysoká, při vaření doporučujeme buď zavěsit pomocí lanek závěsného systému nebo prostě vařič držet a ohřívat prokřehlé ruce. Neoprenový obal při zvedání naplněného vařiče neklouže. Jídelní „BPA free“ miska se zdá bytelná, tvárnější než křehčí miska u konkurence, která poměrně snadno praská. Víčko je průhledné pro kontrolu momentu varu a má tři smysluplné otvory – uprostřed pro odvod páry a po stranách pro pití a pro možné scezení tekutiny.
Obecně lze konstatovat, že vařič MSR WindBurner u nás prošel na výbornou a vysloužil si tu čest být příště opět nesen na zádech jednoho z oslů plahočících se nějakou strmou nestabilní severkou. Do zimních podmínek je to opravdu hodnotná zbraň.
-Bobík a Jiřík