Vysoké hory? Zimní hory? Horolezectví, nejnáročnější treky, děsivé počasí, brutální vítr, přívaly sněhu nebo deště. Při expedičním nasazení Vás může potkat cokoliv. Jaký vybrat stan, spacák a karimatku, abyste po celodenní dřině mohli spokojeně spát, i když se živly spikly proti vám?
Expediční vybavení
Ať už se oddáváte celoročním výjezdům do vysokých kopců, milujete zimní horolezectví nebo vás lákají polární oblasti, je jasné, že se na své vybavení musíte stoprocentně spolehnout. A to ne jen na jednu noc, ale hned na několik nocí za sebou. Jak vybrat vybavení, které tohle všechno snese a navíc vás nestáhne svou hmotností k zemi?
Expediční stan - pevnost pod pár kilo
Při výběru expedičního stanu rovnou můžete přeskočit některé parametry - je jasné, že expediční stan bude mít konstrukci z duralových slitin, a to o průměru větším než 8 mm. Je jasné, že takový stan bude mít tropiko ošetřené silikonem. A je nad slunce jasnější, že bude něco vážit. Dobře, základ máme. Jak dál?
Kopule nebo tunel?
Mnohem víc než kdykoliv předtím si budete muset být jistí, kam budete s takovým stanem nejčastěji jezdit. Zároveň ale mají v této kategorii obě varianty natolik silné argumenty, že správně si vybrat, nebude těžké.
Kopulka:
Podle nás jasná volba pro náročné akce do vysokých hor. Skvěle zvládá variabilní vítr, díky více křížení několika prutů skvěle odolává návalům sněhu a v neposlední řadě většinou potřebuje na postavení výrazně menší prostor, než tunely. Hmotnostně to logicky nebude žádná velká hitparáda, ale i v téhle kategorii je možné najít hmotnostně úsporná řešení.
Zajímavým ekonomickým řešením v této kategorii jsou stany Jurek ze série Extreme. Sice nebudou systémem stavby tak propracované, jako třeba Hilleberg, ale cenou budou výrazně příznivější.
Tunel:
Bez debaty ta nejlepší možná volba do polárních oblastí, do severských zemí a podobně. Ve sněhu se bezproblémově kotví, při lineárním větru poskytuje perfektní stabilitu, poměr vnitřního prostoru a hmotnosti je špičkový. Zároveň díky své konstrukci nahrává kreativnějším způsobům využití předsíní a tím pádem nabídne větší komfort.
V tunelech u nás bude vévodit značka Hilleberg. V téhle kategorii se dívejte hlavně na stany ze sérií Black Label (to nejodolnější a nejjednodušší na stavbu v náročných podmínkách) a Red Label (extrémně odolné ale v co nejnižší možné váze).
To, že tunely vydrží hodně, dokazuje i několik našich videí:)
Ve dvou se to lépe táhne
Jistě, u lezení ve vysokých horách je to v podstatě jasné. Leze se spíš ve dvou, tedy stan pro dva je rozumnou volbou. V polárních oblastech naopak není vyjímkou, že se jde ve více lidech, prostor, kde se bude stavět, není limitující, takže stany pro 3-4 spáče nejsou vyjímkou. Čím víc lidí bude spát pohromadě, tím více se ušetří na váze.
Stejně chci, aby to vážilo co nejmíň!
Ano, my víme. I my se snažíme v každé kategorii vybírat co nejlehčí možnosti. Ale tady do celého procesu vstupují nové faktory, jako nekompromisní odolnost, možnost stavět stan v rukavicích, práce s kondenzací a podobně. Proto budou stany z této kategorie vždy o kousek těžší. Přesto najdeme i pár hodně lehkých variant, které ale zároveň budou znamenat nějaký kompromis.
Tady jsou naše tipy na nejlepší možné volby:
Speciální jednoplášťový stan určený primárně na rychlé alpské a tatranské zimní výstupy. Není tak odolný, jako klasické expediční stany. Ale boduje nízkou vahou. |
Ty nejodolnější stany, jaké si umíte představit. Série Black Label se zaměřuje na čtyřsezonní použití v těch nejnáročnějších podmínkách. Extrémně odolné materiály a jednoduchost stavby jsou samozřejmostí. |
Klasické konstrukce, na které jste od Jurka zvyklí, ale vyvedené ve velmi odolných materiálech. Dobrá ekonomická volba pro ty, kteří chtějí odolný stan na náročné použití. |
Spacák do extrému?
Ne, není to jenom o nízkých teplotách. Je to i o excesivním použití několik dní v řadě, o vlhkosti, odolnosti náplně i dalších materiálů. A také samozřejmě o hmotnosti, jako všude. Takže, co zvolit? Peří nebo syntetiku? A mít na vrchu membránu?
Pokud se jedná hlavně o použití v nízkých teplotách, a ty lze ve vysokých horách a polárních oblastech očekávat, z naší vlastní zkušenosti hlasujeme pro peří. A máme pro to ty samé ohrané důvody, jako vždy. Bezkonkurenční poměr výhřevnosti, hmotnosti a sbalitelnosti a vynikající životnost. Pro náročné zimní podmínky je vhodné volit péřák s membránovým voděodolným svrchním materiálem. Takový spacák sice hůře propouští vlhkost, kterou přes noc do spacáku vypotíte, ale v náročných podmínkách i tak vydrží déle nadýchaný a bude lépe izolovat. Vlhkost z lidského těla lze navíc "odstínit", a to buď spaním v merinovém vlněném prádle, nebo ve vložce ze stejného materiálu.
Dnešní špičkové péřové spacáky mají navíc peří natolik vyčištěné, že jsou v podstatě hypoalergenní, a tak je alergie (ta prach je často zaměňována za alergii na peří) argumentem, který lze vyvrátit.
I přesto se můžou najít místa, kde se syntetika vyplatí spíš - ta, kde je opravdu veliká vzdušná vlhkost, a ty případy, kdy víte, že budete ve spacáku spát několik týdnů v kuse a šance na jeho vysušení bude malá. Pak opět doporučíme ty nejteplejší spacáky z vlákna Climashield. Je ale nutné počítat s tím, že budou nehezky velké těžké.
Ideální volba? Podle nás tyhle tři série:
Zaměřte se na ty, které nabídnou nepromokavou membránu na vršku. Tedy Sir Joseph Erratic a Looping nebo Mountain Equipment Glacier. |
ZIMNÍ A TŘÍSEZONNÍ SYNTETICKÉ SPACÁKY Spacáky se syntetickými vlákny budou lépe odolávat vlhkosti při dlouhodobém použití. Budou ale těžší a objemnější. |
Žďárského, neboli bivakovací, vaky, nesmíme opomenout. Jde o nouzovou a minimalistickou variantu, jak se v extrémních podmínkách ochránit před nepřízní počasí. |
Karimatka, která vydrží všechno?
Ani ten sebelepší spacák nebude dobře fungovat bez kvalitní karimatky. A na sněhu to platí dvojnásob.
Náročné podmínky ale také kladou mnohem větší nároky. Karimatka musí perfektně izolovat, ideálně by neměla moc vážit a zároveň by měla být odolná, a to co možná nejvíce. V jaké kategorii vybírat?
Nesmrtelná klasika
Nesmrtelnou klasikou budou karimatky pěnové - ovšem ne ty z klasické pěny, ale ty z EVA pěny, která má uzavřené póry, tudíž velmi dobře izoluje, a je v podstatě nezničitelná. Navíc nic moc neváží. Její největší nevýhodou je její veliký objem - toho se jednoduše zbavit nelze. Na druhou stranu, všechny její kladné vlastnosti ji vynesly na výsluní u výškových horolezců a u těch, kteří chtějí spolehlivou lehkou věc, o kterou se nemusí příliš starat. Jako zásadní hvězdy zde figurují modely od Therm-a-Rest: Ridge Rest a Z-Lite, přičemž Z-Lite, skládaná, ne rolovací karimatka, není úplně pravověrným zimním parťákem. Ale díky lepší skladnosti ji přesto lezci do hor berou.
Ultralehké řešení
Nafukovací karimatky jsou samozřejmě také řešení. Pro ně hovoří minimální objem po sbalení, vysoká tloušťka, tedy pohodlí, a u dražších a sofistikovanějších modelů také výborný tepelný odpor. Při použití na sněhu také příliš nehrozí propíchnutí, pokud, nebudete s mačkami a cepínem příliš neopatrní. A je tu také ještě jedna výhoda - nafukovačky nemají uvnitř žádnou pěnu, do které byste nafoukali vlhkost při nafukování a karimatku tak v mrazech výrazněji ohrozili. Na druhou stranu, jaké to asi je, nafukovat karimatku vlastním dechem ve výškách nad 4000 metrů nad mořem? Rozhodnout se musíte sami. Ty nejlepší jsou modely NeoAir od Therm-a-rest.
Kompromis?
Zdá se, že kompromisním řešením budou samonafukovačky, když na ně budete dávat pozor, smíříte se s trochu větší hmotností a nafukovat je budete třeba pomocí přiloženého obalu. Podívejte se na ty, které nabídnou vyšší tepelný odpor, než je hodnota 3.
Odolné karimatky z materiálu EVA |
NAFUKOVACÍ KARIMATKY THERM-A-REST |