Jak vybrat spacák?
V první řadě je potřeba si udělat v nabídce trochu pořádek a přehled. Co je na trhu, jak se v tom zorientovat? Čtěte dál!
Dělení spacáků dle náplně
Syntetické
Ať už dutá nebo mikrovlákna, fungují na stejném principu. Snaží se ve své struktuře udržet co nejvíce vzduchu a tím pádem co nejlépe izolovat. Budou se lišit v ceně a tím pádem i ve vlastnostech. Najdete velmi levné spacáky (okolo tisícikoruny) plněné např. vláknem Hollowfiber, nebo i spacáky s cenovkou kolem třech a půl tisíce, které budou plněny prémiovými rouny jako Climashield nebo Primaloft.
Hlavní výhodou syntetických vláken je jejich bezúdržbovost a nenáchylnost na vlhkost. Zkrátka relativně dobře izolují i když navlhnou. Na druhou stranu, při častém použití je jejich životnost menší než u péřových spacáků.
Péřové
Péřové spacáky jsou zatím nepřekonanou záležitostí. Peří je nejlepší izolant, má nejlepší poměr výhřevnosti, stlačitelnosti, hmotnosti a životnosti. Rozlišit můžeme spacáky vyrobené z kachního a husího peří.
Ty z kachního peří budou levnější než ty z husího, což je primárně dáno tím, že je kachní peří o trochu levnější, má o trochu horší izolační schopnosti a při větším navlhnutí může produkovat charakteristický odér.
Pořád je to ale peří a syntetika se mu stále ještě nevyrovná.
Parametry péřové náplně
Plnivost
Plnivost je objem, jaký je daná směs peří schopná zaujmout za daných podmínek. V podstatě jde o to, že čím větší plnivost, tím větší objem je peří schopné zaujmout, tím obsáhnout více vzduchu a tím pádem lépe izolovat. Udává se v kubických palcích (cubic inch), zkráceně CUIN. Za standard se považuje 600 CUIN, hodnoty nad 750 nebo 800 CUIN už znamenají naprostou špičku.
Poměr prachového peří k pírkům
Poměr prachového peří vůči malým pírkům. Prachové peří skvěle pojímá vzduch a izoluje, malá pírka jsou vzpěrou směsi a udržují její životnost. Nejčastěji se používají směsi v poměrech 85:15, 90:10 nebo 95:5. Přičemž první uvedená bude mít skvělou životnost, ale horší izolační schopnosti. Poslední bude skvěle izolovat, ale bude mít logicky nižší životnost.
Evropská norma
Teplotní rozsah spacáku, tedy teploty, do kterých je vhodný, určuje nejčastěji evropská norma EN 13537. Testuje se laboratorně na speciální figuríně. Každý člověk ale cítí chlad jinak, má jiný metabolismus a návyky. Zároveň tepelný komfort hodně záleží na aktuální kondici a únavě. Proto důrazně radíme: nebereme udávané teploty jako dogma. Ukážeme Vám, jak se zorientovat lépe a teploty udané normou brát jen jako poradní hlas.
Dělení spacáků dle určení
Zásadní otázkou při výběru spacáku je, kdy a kde se bude spacák používat. Bude to pod širákem, ve stanu nebo na chatách? V létě? Na jaře nebo na v zimě na sněhu?
Letní spacáky
Letní spacáky se budou vyznačovat dvěma základními charakteristikami: budou většinou velmi malé po sbalení a nebudou příliš teplé. Jejich využití bude logicky primárně v létě, případně celoročně na vyhřátých chatách. Podle druhu náplně se bude jejich hmotnost pohybovat mezi 0,5 - 1,2 kg a komfort budou mít zcela určitě v teplotách nad nulou. Cenové rozpětí bude od velmi levných syntetických až po dražší péřové.
Budou vybírat nejčastěji rekreační uživatelé (levnější varianty) nebo třeba méně nároční cyklocestovatelé.
Budou vybírat ti, kteří šetří gramy i objem. Milovníci fast & light stylu. Často i skialpinisté, kteří v zimě spí na winterraumech.
Jsou určené primárně pro ty, kteří budou spát na chatách a nebo v hodně teplých podmínkách.
Třísezonní spacáky
Nejrozšířenější kategorie spacáků, vcelku logicky. Univerzály, které člověk využije nejen přes léto, ale dokáže v nich pohodlně přečkat noc i v dubnu nebo říjnu, tedy zkrátka přes tři sezóny. Podle druhu náplně se s hmotností budou pohybovat mezi 0,8 - 1,5 kg a komfortní spaní nabídnou i v teplotách okolo nuly, klidně třeba i -5 stupňů. Cenou se mohou pohybovat od patnácti stovek až k deseti tisícům, v závislosti na typu izolační náplně.
Milovníci českých luhů a hájů, trekaři, trampové. Ti všichni rádi sáhnout po syntetickém třísezonním spacáku. S lepším vláknem není problém pohybovat se u hmotnosti okolo 1,5 kg. Oblíbeným výrobcem je například česká Prima, která nabízí jako izolační vlákno špičkový Climashield.
Nároční trekkaři, ti, kteří jezdí ven hodně často a nosí si veškerou výbavu na zádech... Tak ti rádi sáhnou po péřové variantě, která se při špičkových izolačních vlastnostech bude s hmotností pohybovat okolo 1 kg. Doporučujeme se podívat na řadu Viking od Warmpeace.
Celoroční a zimní (expediční) spacáky
Spacáky, které bez problémů zvládnou spaní na jaře i na podzim a pokud budete vyrážet občas i na sníh, nebude to taky žádný problém. Spaní v létě už nebude žádný plezír. Předpoklad plného rozepnutí zajistí, že vám nebude příliš horko. Hmotnosti celoročních spacáků se budou pohybovat mezi 1,3 - 1,9 kg, komfort bude téměř vždy pod nulou, řekněme mezi mínus pěti až minus deseti stupni.
Specifickou kategorií pak budou spacáky vyloženě na zimní použití, ať už ve vysokých horách, nebo při výpravách do polárních oblastí, nebo třeba pro nadšence, kteří spí celý prosinec na Šumavě pod širákem. Hmotnostně se budou pohybovat od 1,7 do 2,5 kg (nebo víc) a jejich komfort bude hluboko pod minus deseti stupni Celsia.
Takhle teplé syntetické spacáky už jsou poměrně specifickou záležitostí. Pořizovat si je bude uživatel, kterému buď nesejde na hmotnosti a objemu spacáku, nebo se bude pohybovat v místech s opravdu brutální vlhkostí.
Peří a zima, to jde k sobě. Ti, kteří jezdí do vyšších hor, jezdí často a spí i na sněhu, tak budou s chutí koukat po pořádném péřáku. Vyplatí se myslet na to, že v téhle kategorii není od věci mít spacák s membránovým svrškem.
České značky
V této oblasti jsou Češi velmi produktivním státem. V naší nabídce najdete ryze české spacáky ve světové kvalitě od značky Patizon, velmi dobře známé jsou spacáky Sir Joseph a také Warmpeace.
Jak vybrat spacák v pěti krocích?
Určete si, do jakých podmínek budete jezdit nejčastěji
- Letní
- Třísezonní
- Zimní
Zkuste specifikovat, jaký jste uživatel
- Rekreační letní uživatel hledá spacák, který vezme jednou do roka na vodu nebo na chatu. Neřeší-li hmotnost a sbalitelnost. Pro toho bude nejlepší levný syntetický spacák.
- Rekreační uživatel - turista hledá spacák, který použije univerzálně (často říká třísezónně) a jezdí trochu víc než předchozí uživatel. Ten se bude dívat po spacáku z lepších syntetických vláken.
- Tradiční uživatel bude ten, který se outdooru věnuje hodně, často spí venku, chce už něco kvalitnějšího, lepšího, ale aby to nestálo příliš mnoho. Ten se už zamyslí nad výhodami péřového spacáku z kachního peří. Budou oproti syntetickým pěkně sbalitelné, lehčí, budou lépe izolovat a déle vydrží. (Warmpeace).
- Nadšenec až profík, ten bude vyhledávat zpravidla jen péřový spacák. Tak trochu se počítá, že je informovaný. Nejspíš by měl sáhnout po péřáku s husím peřím, má skvělé parametry hmotnosti, izolace i sbalitelnosti. Nabídka je široká, možný servis skvělý, protože takové spacáky se vyrábí i přímo v ČR. (Sir Joseph).
Zvolte si výrobce
- Každý výrobce nabízí různé benefity. Ti čeští například servis či praní.
Zvolte si správnou délku spacáku a stranu zipu!
- Správná délka odpovídající velikosti vaší postavy znamená, že ve spacáku nebudete zbytečně vyhřívat prázdé místo, nebo, v případě moc krátkého, že neprošlápnete náplň v nohou. Správně zvolená velikost znamená dobrý předpoklad komfortu.
- Jste-li pravák, zip na levé straně je logickou volbou. Nezapomeňte, že spacáky je často možné spojovat.
Zkoušejte a ptejte se
- Nebojte se spacák na prodejně vyzkoušet. A ptejte se na osobní zkušenosti prodejců.
Je dobré vědět, že:
Je rozdíl mezi membránovým a nemembránovým materiálem na péřovém spacáku. Pro delší akce je lepší nemembránový. Je prodyšnější a lépe vysychá. Po membráně nechť sáhnou ti, kteří jezdí hodně v zimě, bivakují bez stanu a vědí, že po relativně krátkém čase budou mít dobrou šanci spacák vysušit.
U péřových spacáků se můžete orientovat podle hmotnosti peří, které je nejčastěji uvedeno za názvem spacáku. Taková orientace je lepší, než slepá důvěra v teploty udávané evropskou normou.
Hmotnost náplně 200 - 400g = Letní spacák.
Hmotnost náplně 400 - 800g = třísezonní spacák pro chlapa. Pro holky klidně i gramáž 900 až 1000g.
Hmotnost náplně 800 - 1400g = Celoroční spacáky, v gramáži nad 1200g už vyloženě speciální kousky pro velehorské zimní prostředí.
Pravdy o spacácích
Peří je sbalitelnější, výhřevnější, lehčí. Je ale také dražší a vyžaduje péči (snaha nenavlhnout, vysušit, správně skladovat). Má také vyšší životnost,
Spacák doma vždy skladujeme rozbalený.
Spacák balíme systémem zmuchlání. Náplň se vždy namáhá na jiném místě a má menší tendenci v konkrétním místě slehávat nebo se lámat.
Spacák není problém prát. Je ale potřeba následovat instrukce od výrobce. Sir Joseph i Warmpeace nabízí praní svých spacáků.