Hned z kraje se nabízí otázka: Proč v Litvě?
Kolem roku 2000 Devold přichází do Litvy budovat textilní továrnu hned z několika důvodů. Tím hlavním je nezájem mladých norů o textilní výrobu.
Jedním z příkladů preferované práce mezi mladými v té době patřila obsluha ropné plošiny, nebo rybářské lodi.
Druhý zásadní důvod je textilní historie, kterou Litva má. Zdejší lidé po generace pracovali v textilním průmyslu, a tak jde o něco, co je litevcům blízké. Navíc není Litva daleko pro kontrolu kvality výsledného produktu, což je pro Devold důležité.
Tradice se zde potkává s inovací
Tyto dvě fotografie níže skvěle vystihují náš dojem z celé filozofie Devold. Vlněné prádlo je ve své podstatě něco, co už je s námi stovky let. V případě Devoldu dokonce 170. Úcta k věcem a principům které spolehlivě fungují je tady znát. Zároveň je jasné, že bez inovací by se těchto 170 let nemohl vyvíjet dál. Vlevo vidíte dřevěný vozíček na hotové výrobky, který je perfektní po každé stránce a funguje už dvě dekády. Dřevo je na omak příjemné a relativně lehké. Vpravo je pletací stroj, který dovede plést „nekonečný“ rukáv úpletu požadovaného vzoru, gramáže a barvy. Do chvíle, kdy mu ovšem nedojde příze. Tady se dostáváme k personálu.


Lidé Devoldu
V celém výrobním závodu Devold je pouze jeden nor. Zbytek personálu jsou místní lidé, kteří se podílí na výrobě vašeho oblíbeného vlněného oblečení už téměř dvacet let.
Za tu dobu se jejich zamestnavatel zasadil
o čisté, bezpečné a příjemné pracovní prostředí.
Zaměstnanci výroby Devold pracují na tři směny, aby se stihla uspokojit kompletní světová poptávka.
PS: V závodní kantýně Devold vaří opravdu dobře!

Jak oblečení Devold vzniká?

Malá překvapení?!
Podívali jsme se také do laboratoře, kde se testuje kvalita nakoupené vlny, ale i to že vlna nechytne plamenem a neseškvaří se.
Dalším milým překvapením bylo zjištění, že se zde repasují historické pletací a spřádací stroje z původní norské továrny, které čeká nový život jako dekorace, ale možná i jako muzejní předmět!

