Mít všechno potřebné po ruce. Tím vynikají právě běžecké vesty, které často mají litráž od 2 do 18 l. Jejich hlavní výhodou jsou pružné kapsy, které jsou přístupné během pohybu bez nutnosti zastavovat a vestu sundávat. Zkrátka veškeré potřeby pro vaše outdoorová dobrodružství máte na dosah.
V posledních pěti letech se častěji a častěji objevovaly menší lezecké batohy s ramenními popruhy řešenými právě jako na běžecké vestě (tedy s kapsou na telefon na zip, síťovanými kapsami na lahev s vodou a další potřebné občerstvení pro dlouhé lezecké cesty).
Současně vznikaly i větší batohy, které měly podobnou konstrukci ramenních popruhů, ale jejich litráž se oproti malým běžeckým vestám pohybovaly okolo 30 litrů.
Tyto batohy se těšily velké oblibě vyznavačů extrémních adventure a etapových běžeckých závodů jako jsou například Marathon des Sables a série závodů RacingThePlanet.
Mimo to si našly tyto batohy uplatnění i mimo závody při sportovní aktivitě zvané „fastpacking“. Jde o běh se vším potřebným pro pobyt v přírodě. Styl je jednoduchý: do kopce jdete, po rovině klušete a z kopce běžíte. Nutno podotknout, že zde platí spousta principů propůjčených z ultralight backpackingu. Tímto stylem se dají absolvovat delší trasy v kratších časových úsecích a sami můžeme potvrdit, že jde o velmi příjemnou sportovní kratochvíli!
Mezi výrobci jako jsou Salomon a Ultimate Direction se cestou fastpackingových batohů vydala i značka Rab. Na jejich Rab Aeon Ultra se podíváme v této recenzi.
Co říká výrobce:
Kamarád pro náročné speedhikery a ještě náročnější běžce.
Přepracovaný model Aeon určený pro horské běhy nebo rychlou turistiku. A že se povedl!
S tímto běžeckým parťákem snadno zdoláte nejeden horský přeběh! Lehký zádový systém Air Contour krásně přilehne k vašim zádům. Pohodlí a dostatečné odvětrání při běhu vám zas zajistí síťovina a vzduchové kanálky umístěné na zádovém panelu. Díky dvojitému hrudnímu popruhu a ramenním popruhům alá běžecká vesta, batoh neodskakuje a následuje každý váš pohyb. Dále je batoh doplněn o popruh, který zvyšuje stabilitu nákladu zejména při vyšších rychlostech nebo v náročném terénu. Posledním popruhem je lehký kompresní popruh, který krásně stáhne objem batohu a udrží tak vaše vybavení na místě.
Výrobci se snažili myslet opravdu na všechno, proto je Aeon Ultra vyroben z mechanicky odolné a voděodolné tkaniny, která má navíc podlepené švy. Vstup do batohu je rolovací, takže se dovnitř jen tak nějaký déšť nedostane. Uchycení běžeckých holí je samozřejmost, stejně jako strečové kapsy na boku batohu a jedna velká kapsa na přední straně. Značná přehlídka různých malých kapsiček je potom na ramenních popruzích, kde se dají uložit různé gely, tyčky i softflasky s nápojem a vy se můžete občerstvit aniž byste zastavili.
Specifikace
- Mechanicky odolný a voděodolný materiál
- Vrchní rolovací vstup
- Bederní pás s kapsami na zip
- Několik kapes na ramenních popruzích
- Uchycení pro běžecké hole
- Tvarovaný zádový panel pro pohodlné a flexibilní nošení
- Lehká šňůrka na zkompresování batohu
- Dvojitý hrudní popruh
- Velké boční kapsy ze strečové tkaniny s horním a zadním vstupem přístupným za pohybu
- Přední odkládací kapsa
- Materiál: 50 % recyklovaný 70D x 140D Nylon S DOBBY / Trishield
- Velikost zad: 43 cm
- Rozměry: 49 x 24 x 25 cm
- Hmotnost: 630 g

Co říká Hanibal Team:
Příchod fastpackingové řady Aeon Ultra batohů Rab jsme sledovali s velkým nadšením už rok před uvedením na trh při představení nové kolekce batohů. Rab sliboval roll-top uzávěr, velké síťované kapsy na vnějšku a solidní voděodolnost. Je třeba zmínit, že v době testu batohu Rab Aeon Ultra 28 jsme měli zkušenost s několika dvoudenními běhy s batohem Salomon XA 25.
Na první dojem je Aeon Ultra na běžecký batoh poměrně robustní a může působit těžším dojmem. V zádovém panelu je vložená výztuha z EVA pěny, kterou jsme po pár výletech nechali doma. Pohodlí nošení batohu bez pěnové výztuhy je potřeba jít trochu naproti a při balení batohu přemýšlet ještě trochu víc do hloubky (batohu). Do kapsy na hydrovak jsme poskládali nejprve Tyvek podložku a za ní nafukovací karimatku. Vzhledem k voděodolnosti svrchního materiálu batohu nebylo nijak sabotováno odvětrání zádového systému vyjmutím výztuhy.
Zvenku je batoh poměrně jednoduchý. Síťovaný zádový systém je doplněn o dva ramenní popruhy podobným těm z běžeckých vest. Najdete zde jednu elastickou kapsu na zip a druhou rozšiřitelnou elastickou kapsu. Ty trochu klamou svým tělem. Uživatel klasických běžeckých vest by si nejspíše rád dal do těchto kapes soft flasky (měkké lahve z běžeckých batohů) a měl tak hydrataci po ruce. Bohužel v těchto dvou kapsách lahve nedrží extra dobře. Nejlépe zde drží originální Rab soft flask od Hydrapaku (není dodáván k batohu), ale i k této kompatibilitě jsme měli výhrady. U kapsy na zip jsme se smířili s tím, že bude jednoduše kapsou na telefon, alespoň toho víc vyfotíte. Ramenní popruhy jsou pak doplněny níže umístěnými elastickými kapsami na jídlo a jiné doplňky, které fungují skvěle, snad jen mohly být trochu objemnější. Hrudní pás je u běžeckých batohů zásadní. U běžeckých batohů bývají dva pro větší stabilitu batohu při běhu. V tomto případě jde o centimetr silné elastické popruhy s přezkami, které se zasouvají do sebe. Ocenili bychom zde spíše klasické trojzubce, nebo nějakou variaci na osvědčený systém s kulatou pruženkou.
Na bederním pásu 28 litrové verze (20 litrová verze tyto kapsy nemá) najdete dvě zipové elastické kapsy na vybavení a spodní uchycení složených běžeckých holí. Jde o dvě cca 20 centimetrová oka pruženky s napevno přišitým zdrhovadlem. Nevýhodou tohoto řešení je nemožnost zdrhovadla s pruženkami sundat. Nepřišli jsme na způsob jak tyto pruženky při běhu s holemi v rukou zkrotit. (jejich horní parťáci jdou přitom hravě sundat a nebudou vás dále zlobit). Samotný nylonový popruh bederního pásu má trojzubcovou centrální přezku a dvě stahovací přezky po stranách. Zbývající popruh za přezkami vás vyzve k chvilkové kreativitě motání a omotávání, jinak vás při běhu pěkně propleskne!

Po stranách najdete dvě síťované kapsy, které skrývají kompresní systém. U fastpackingových batohů jde o druhý nejdůležitější prvek batohu. Stará se totiž o kompresi celého nákladu a může pomoci snížit míru poskakování batohu na zádech. Tady se práce vývojového týmu Rab povedla! Postranní pružné kapsy jsou vysoké a mají horní i boční vstup. V těchto kapsách jsme nosili akční kameru, složené hole, náhradní softflask s vodou, nebo malý stativ.
Na čele batohu je umístěna velká síťovaná kapsa, kterou jsme si opravdu oblíbili. Nejčastěji se zde s námi neslo použité běžecké oblečení, prázdné kartuše, obaly od sušených jídel. Zkrátka to nejhorší, co můžete v batohu najít!
Roll-top na dva způsoby! U batohů Rab Aeon Ultra můžete roll-top buďto sepnout k sobě (hodí se pokud máte batoh nacpaný k prasknutí), nebo jej můžete zapnout do trojzubců s kompresními popruhy po stranách a pomůžete tak kompresi celého vašeho nákladu.
Uvnitř batohu je jedna menší kapsa na zip, kterou jsme používali na powerbanku, doklady a jiné věci, které používáte jednou, nebo vůbec v průběhu dne. Více než tato kapsička nás ale okouzlilo podlepení švů batohu páskou. Díky tomu batoh vydrží i solidní déšť a vaše vybavení uvnitř zůstane suché. Jak praví přísloví: „nemusí pršet, stačí když kape“ - důvod pro nepromokavou úpravu běžeckých batohů primárně není odolnost proti dešti, ale proti vašemu vlastnímu potu. Během dlouhého dne na trailu si dokážete hravě propotit náhradní vrstvu ve vaší běžecké vestě.
Svrchní materiál po všech výletech nevykazuje známky používání a velmi nás potěšil.
Kde a jak jsme testovali:
Především jsme s batohem pobíhali, klusali a chvátali. Do 28 litrové verze se nám pohodlně vešel letní péřový spacák, nafukovací karimatka, tarp, tyvek podložka, zateplovací bunda, občas foťák Sony A7III s jedním sklem, malý plynový vařič, plechový hrnek místo ešusu, nějaká ta sušená jídla a tyčinky. Samozřejmostí pak byl toaletní papír, hygienické potřeby, hole, nesmeky, náhradní oblečení - zkrátka všechno potřebné.
S podobně naloženým batohem jsme se proběhli v lesích okolo Brna, přeběhli jsme s ním krásný vícedenní okruh přes Žďárské vrchy, část hřebenovky Šumavy a taky dálkovou trasu Kungsleden. Tenhle batoh ale nechcete nechat čekat v koutě, a tak jsme jej vzali i na jednodenní procházky lesem, na nákup do supermarketu spojeným s kratším tréninkem, ale také na zimní přechod hřebene Hochschwabu. Nejdelší trasa s tímto batohem byla v našem testu 70 km/1 den a nejdelší celkově „Královská stezka“ neboli „Kungsleden“ se svými ~ 400 kilometry.
Závěr:
Štěpán o Aeon Ultra 28
Pokud budete chtít s batohem primárně pobíhat se vším potřebným vybavením, doporučujeme menší 20 litrovou verzi. Může to znít jako paradox, ale 28 litrová verze je opravdu prostorná a často jsme museli batoh balit nehezky, aby se nám podařilo dosáhnout optimální komprese pro běh. 20 litrová verze je dostatečně velká - v kontextu ultralight výbavy, která je ale zásadní pro plnohodnotný požitek z rychlého pohybu v horách.
Větší - 28 litrová verze batohu Rab Aeon Ultra je bez výhrad vhodná na delší podniky - jak běžecky, tak chodecky.
Co bychom batohu vytkli je jen jedna velikost. Ramenní popruhy batohu nám přišly designovány na objemnější hrudník (toto může být čistě subjektivní). Nespokojeni jsme byli i s tím jak nesedly soft flasky do svislých kapes na ramenních popruzích (toto je velmi objektivní, nekecáme :)) ) a s řešením bederního pásu.
Co nás potěšilo je jednoznačně roll-top uzavírání batohu, jeho odolný svrchní materiál a opravdu prostorné síťované kapsy. V neposlední řadě nás nadchl „duch“ a myšlenka batohu jako takového, který vám dovolí se sbalit a prostě běžet kam se vám zamane. Jít vám dobře známou trasu rychleji, nebo v jiném stylu. Zkrátka Rab Aeon Ultra je batoh, který volá po dobrodružství!
Kačka o Aeon Ultra 20
Batoh pro mě byl skvělým parťákem na náročném přeběhu/rychlo-přechodu v severním Švédsku, delším závodu a jiných tréninkových výbězích. Vlastně jsem si ho za tu dobu dost oblíbila. Jasně, musela jsem si na něj trochu zvykat, rozhodně to nebyla láska na první pohled, ale nakonec bych si ho klidně přidala do své batohové sbírky.
Co se mi na batohu líbilo, byl zádový systém, který se neprohýbá, drží tvar a nikde netlačí. I přes malý bederní pás a trochu delší záda celkem dobře sedí a tolik neskáče. A to zejména díky dalším dvěma popruhům (prsní, hrudní). Největší zatížení bylo cca 6-7 kg a musím říct, že je to jeho hranice. Cokoli navíc už dost nepříjemně tlačilo na ramena. Batoh se hezky balil a zásluhou rolovacího zapínání jsem do něj nacpala opravdu spoustu věcí. Přišlo mi, že místo udávaných 20 litrů musí mít tak 30.
Co úplně, ale úplně nejvíc oceňuju, je přístup a velikost bočních kapes, kam strčíte snad úplně všechno. Navíc to máte i při ruce. Nemusíte tedy sundávat batoh kvůli každé maličkosti. Využívala jsem je třeba na náhradní softflask s vodou, nepromok, stativ na focení…další a další maličkosti. Energetické tyčky, sluchátka, nebo mobil jsem pak měla přímo v kapsičkách na ramenních popruzích, kam toho schováte taky mnoho. Prostě na rychlo chůzi/běh naprosto skvělý!
Ale abych nepěla jen ódy, mám k batohu i pár výhrad. Menší z nich je absence píšťalky. Myslím, že by píšťalka měla být na každém batohu, který se nese do hor a těch pár gramů nikoho nevytrhne. Větší výhrada je pak chybějící vnější kapsička ideálně na zip. Na věci, které nemusíte mít při ruce při běhu, ale stále je nechcete lovit hluboko v batohu. Například jelení lůj, pár drobných nebo čelenku 🙂
Testovali:



Foto: Ondra Vacek, Kačka Procházková, Štěpán Šůstek