Meisterweg: saské lahůdky pro odvážné
Slovo Meisterweg už jste, pokud lezete na písku, určitě slyšeli. Jde o pozůstatek (temné) minulosti, který i dnes budí v srdcích mnoha lezců tíseň i vášeň. Jde o nejvyhlášenější lezecké cesty Saského Švýcarska.
Vybrané velkolepé linie v obřích stěnách místních pískovcových věží byly kdysi zařazeny do speciální kategorie, a kdo byl takové cesty schopný lézt, dostal se do té nejvyšší lezecké kategorie - smetánky. Ano, v dobách Východního Německa existovaly lezecké výkonností třídy a "majstrvégy" měly oddělovat ty nejlepší od ostatních. Zní to absurdně? Ano. Však to také měla na svědomí tehdejší komunikstická garnitura, která chtěla plánovat všechno. I výkonnost horolezců.
Je vcelku logické, že celá řada špičkových horolezců takový přístup nepřijala a podařilo se jim emigrovat na západ. Do Alp, kde se mohli poměřovat třeba sami se sebou v cestách velikánů, o kterých jsme mluvili výše. Ve stěnách Piz Badile, Grand Jorasses a dalších. Ale celá řada vynikajících lezců tu zůstala.
Už v roce 1960 vzniklo roztřídění lezců do hned několika kategorií, přičemž ta nejvyšší se nazývala "Mistr Sportu". Aby jí mohl lezec dosáhnout, musel vylézt alespoň 12 mistrovských cest (obtížnost VIIcM, tedy nejvyšší v tehdejší uzavřené klasifikaci). V dané době se do obtíží ovšem nepočítaly jen lezecké aspekty, ale hlavně psychologické. Je tedy nasnadě, že seznam čítal solidní řádku "vražd".
Seznam se každý rok aktualizoval, až se v roce 1974 ustálil na seznamu 94 cest. Jejich seznam předkládáme níže - a zde patří velké poděkování klukům z eMontany, kteří tenhle seznam dali dohromady (a celkově o majstrvégách napsali několik článků.)
Na písku nemusíš být za hastroše
Česká stopa mezi Meisterwegy
Poměrně unikátní záležitostí je pak jediná velká česká stopa mezi Meisterwegy, o kterou se postaral legendární Josef Čihula. Je jediným čechem, jehož cesta byla na tento seznam zařazena: Südostwand (VIIIc), Wolfsturm, Affensteine.
Jak se taková cesta leze se můžete podívat opět ve videu kluků z eMontany. V roce 2017 ji pro ně přelezl Vondřej Horáček.
Na německé straně patří k těm nejlepším autorům meisterwegů legendární Bernd Arnold. Vytvořil jich 25.
Pokud byste se chtěli pokochat dalšími krásami lezení v Sasku ve videu, mrkněte se níže. ONSAJT s Alešákem a další Příběh cesty z eMontany dozajista ukojí vaše touhy.
A co na to česká strana?
V Česku nikdy žádná taková šílenost nevznikla. Na druhou stranu, se Saskem sousedící České Švýcarsko a Labské pískovce nabízí terény s asi největší koncentrací nejtěžších pískovcových cest v Česku (jistě, i Adršpach jich nabízí mnoho).
Jen oblíbený Labák v pozdější době razil směr méně odvážný (nijak to neshazujeme, odlezy jsou pořád velký) a valná většina současných prásků v Labáku je osazena borháky v celku rozumných vzdálenostech. I proto se místním cestám tak trochu přezdívá "pískovcové sportovky".
To ovšem nijak nesnižuje jejich hodnotu. Například cesta To tu ještě nebylo XIIc (9a) je tím nejtěžším, co si můžete v Česku na pískovci vylézt.
Chci vědět víc!
Chceš si o Majstříkách počíst víc? Tak nanic nečekej a klikej na eMontanu. Celé téma mají zpracované ještě o dost podrobněji než my!