Táboráku plápolej
Představte si naše tělo jako táborák v pusté polární krajině. Aby si udržel svůj hřejivý plamen, musí dostat adekvátní palivo. Jen dobře vyživený a hydratovaný organismus může rovnoměrně generovat teplo v průběhu dlouhé zimní noci. Aby mělo z čeho tělo brát, doporučujeme zabalit s sebou sušenou stravu, uzeniny a sýry, nebo nejrůznější výrobky z mixu sušeného ovoce, ořechů a ovesných vloček.
Ve výběru jídla se hlavně nijak neomezujte a dopřejte si lahůdky. V mrazu, či vysoké nadmořské výšce má člověk obecně menší chuť k jídlu, takže pokud se budete celý den těšit do spacáku na strejdovy jehněčí klobásky, nebo na výborné curry - nejlepší scénář.
Pro zvýšení svého kalorického příjmu ve velmi náročných podmínkách (pohyb ve vysoké nadmořské výšce, velký mráz, ztráta apetýtu díky vysílení) doporučujeme vzít také malou lahvičku olivového oleje, z které můžete odlévat olej do jídla, nebo ji zaměnit třeba za aperitiv. Alkohol vás, napříč oblíbené frázi „na zahřátí“, opravdu nezahřeje. Nicméně kapka něčeho ostřejšího z placatky může pozvednout náladu, když je opravdu hodně zima.
V mrazu obecně lépe fungují benzínové vařiče. Pokud pro vás není klíčový malý objem a váha plynového vařiče, tak určitě zvažte benzínovou variantu. Plynové kartuše v nízkých teplotách ztrácí tlak. Je potřeba se o kartuše starat. Určitě si dávejte kartuše na noc do spacáku, aby byly ráno teplé a připravené vařit. Nemá cenu obalovat kartuše foliemi, či pěnou - směs v kartuši klesne stejně. Pomáhá zahřívání holými dlaněmi, nebo dát kartuši (s hořícím vařičem) do misky s horkou vodou.
Nohy v teple
Jediný kus z našeho oblečení, či vybavení nehřeje. Hřejeme pouze my sami a toto teplo je jeho jediný zdroj, který máme (pokud nemáte na saních kamínka do stanu). Všechny izolační vrstvy (vlna, peří, nebo syntetická vlákna) mají velmi vzdušnou strukturu. Vzduchové komůrky mezi jednotlivými vlákny a částečkami izolační náplní vyplní teplý vzduch, který ohřívá naše tělo. Jejich posláním je udržet naše tělesné teplo co nejblíže našemu tělesnému jádru. Oblečení nám umožňuje si tuto naši tepelnou bublinu přenášet s sebou a spacák ji drží okolo nás, když spíme.
Dva hlavní faktory ovlivňující naši tepelnou pohodu jsou vítr a vlhkost. Při proniknutí do našeho důmyslného systému oblečení, nás může vítr okrást o naše drahocenné teplo. I v polárních krajinách, kde je teplota vzduchu často pod -20°C je vlhkost stále hrozba. Kde se tu vzala? Neseme si ji sami, je to pot, kterým se naše tělo ochlazovalo při přehřívání organismu v světě tropických plání, odkud náš druh pochází. Vlhkost/voda je skvělý tepelný vodič (chladící systém vašeho auta, CNC obráběčky, nebo herního počítače). To je dobrý sluha, ale špatný pán. Můžete se vsadit, že vám bude zima na nohy, pokud půjdete spát v propocených ponožkách s úmyslem je takto usušit.
„Zpotíš se - zemřeš! Tohle inuitské heslo bylo Roaldu Amundsenovi dobře známé.
Některé izolanty více, některé méně ztrácí své izolační schopnosti v momentě, kdy izolace navlhne. Ztráta izolačních schopností, dále problém s omezenou možností sušení. Problémů až na půdu. Dbejte na to, aby bylo všechno (včetně vás) co nejsušší! Takže na „zadýchávání spacáku“ zapomeňte a fuňte si svůj vlhký dech pěkně ven z pelechu.
Je optimální mít s sebou suché oblečení do spacáku. Ponožky, které jste na sobě měli celý den, vám na nohou ve spacáku neuschnou - musíte mít s sebou druhý pár suchých ponožek. Na ty vlhké si ve spacáku můžete lehnout, nebo si je můžete dát do podpaží. Ponožky a rukavice jsou ale maximum vlhkého oblečení, které si můžete do spacáku s sebou vzít. Mokré kalhoty, nebo membránová bunda by leda způsobila, že budete mít vlhký spacák a o nezábavnou zábavu do konce vašeho výletu postaráno. Bundu můžete přehodit přes spacák a kalhoty dát pod váš bivakovací vak.
![](/data/tmp/105/4/638744_105.jpg)
Jak si kdo ustele
Ideální je se utábořit v závětří, dál od vody a mimo lavinové dráhy svahů. Pokud spíte v sněžné jeskyni nebo ve stanu, vykopejte si ještě jámu ve sněhu v předsíňce. Budete se moci pohodlně posadit a uvařit si a zároveň studený vzduch steče do nižších poloh, než spíte. Ložnici si tak příjemně zadýcháte a bude v ní tepleji.
Spacáky a karimatky určitě můžete kombinovat. Nemáte zimní spacák? Nevadí můžete do svého třísezónního spacáku dát svůj letní spacák jako vložku a zvládnete teploty hluboko pod nulou!
Pěnová karimatka dohromady s nafukovací karimatkou je super: Pěnovku na nafukovačku a můžete krájet salám bez obavy z propíchnutí nafukovačky. V případě selhání nafukovačky máte pořád zálohu. Každopádně je nutnost umět svou nafukovací karimatku na místě opravit.
Zpracoval: Štěpán Šůstek