Možná za to může Adam Ondra, dost možná za to může Honza Šimánek. Tak jako tak, po shlédnutí seriálu Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou, který před víc jak rokem a půl uvedla Česká televize, jsme měli o další lezecké dovolené jasno. Stačilo se ještě pobavit s Honzou ŠImánkem, který velkou část seriálu natáčel, půjčit si od něj lezeckého průvodce, a plán byl na papíře jasný.
BOSNA A HERCEGOVINA
Než se ale vrhneme na lezecké oblasti, které jsme navštívili, v rychlosti se seznamme s touto zemí, která má pohnutou historii, nádhernou přírodu a pro Evropu nezvyklý mix kultur.
Bosna a Hercegovina je kofederativní republika skládající se ze dvou částí (a tří etnik): federace Bosny a Hercegoviny a Republiky Srbské. Žije v ní cca 3,5 milionu obyvatel, hlavním městem je Sarajevo, dějiště Olympijských her v roce 1984 a také dějiště atentátu, který odstartoval První světovou válku. Současné zřízení (parlamentní demokracie) bylo nastoleno po pěti letech krvavé občanské války a je od roku 1995 udržováno Daytonskou mírovou dohodou. Na její dodržování dohlíží Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu volený Radou pro implementaci míru (PIC - Peace Implementation Council). Ten de facto stojí v čele země, byť není jejím občanem (aktuálně Valentin Inzko, Rakušan). To je věc ve světě nevídaná, opravdu unikátní.
Tři etnika, která se v Bosně a Hercegovině potkávají, nejsou pohromadě v jednom státu v Evropě úplně běžnou věcí. Jde o Bosňáky (muslimové), bosenské chorvaty (obyvatelé Hecegoviny, vyznáním křestané) a bosenští Srbové (pravoslavní). A ačkoliv se v politických sférách nemůžeme bavit o klidné situaci, ve sférách turismu si tento pestrý mix můžete užívat se vším bezpečím a pohodlím, jaké umí Bosna a Hercegovina nabídnout. A stojí to za to!
Za lezením!
Nejkratší cesta za lezením v Bosně a Hercegovině vede po trase Praha - Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Banja Luka. Celkově jde asi o 1200 km, a to majoritně po dálnici.
My jsme ale slíbili, že budeme mluvit o lezení. A to taky hodláme splnit! A začneme pořádným lákadlem, tedy čísly a charakteristikami, které musí nutně zaujmout každého sportovního lezce!
34 / 917
34 oblastí a 917 lezeckých cest, to je údaj z průvodce, který vznikl v roce 2017. A je potřeba říct, že poměrně velkým tempem vznikají cesty nové. A potenciál je skoro nekonečný.
Vápenec
Celá Bosna a Hercegovina je oblastí extrémně zalesněnou, ale hlavně krasovou! Kvalita místního vápence je často výjimečně dobrá a v 99 % oblastí je skála naprosto neoklouzaná. To chcete!
Borháky do všech stěn
Ano, všechny oblasti v průvodci jsou sportovně odjištěny, a to velmi nově, kvalitním materiálem, ve standardních sportovkářských parametrech.
10 minut
Průměrná doba nástupu od auta k lezení je pod 10 minut. Tady se doopravdy nepředřete a ještě si užijete fantastické lezení, ve skvělé skále a zpravidla s minimem lidí. A navíc je každá oblast vybavena skvělou informační cedulí s množstvím informací, které najdete i v průvodci.
Kameni most (Banja Luka)
Oblast v kaňonu řeky Vrbas je snadno dostupná z vesnice Krupa na Vrbasu (kde najdete také nádherné vodopády s typickými vodními mlýny. Celé oblasti dominuje majestátní skalní oblouk a z většiny jeho stran se leze. Cesty (50) zde najdete od položených po převislé, od 5a po 8a, nejčastěji od 6a do 6c. Skvěle odjištěné s délkou až 40 m. Přístup zabere 15 minut, pod skalami je dostatek pohodlného prostoru pro rozvalení se do trávy!
My jsme lezli jen krátce, ale nádherné dlouhé 5c Do jaja a hned vedle vytrvalostní Žuba (6b+) jsou skvosty.
Na mapě najdete oblast zde.
Pecka (Mrkonjić Grad)
Opravdový highlight Bosny a Hercegoviny. Nádherná sportovní oblast orientovaná na jih, která ve 12 sektorech nabízí 117 cest, převážně v obtížnostech 5c až 7c. Fantastické lezení po dírkách, úžasné výhledy do údolí a pohodlné místo na spaní na louce přímo u nástupu, který je vybaven i orientační a informační cedulí. Naprostá Pecka!
Na mapě najdete oblast Pecka zde.
Dariva & Babin zub (Sarajevo)
Představte si, že máte sektor s padesáti sportovními cestami dva kilometry od centra Prahy. Pravda, asi by tam bylo trochu narváno a oklouzáno. A ano, lehce oklouzané jsou i cesty v Darivě, ale pokud chcete spojit lezení a procházku historickým centrem Sarajeva v jednom dni, je tohle ideální volba. Pěkné lezení s výškou až 70 m a obtížnostmi hlavně od 5a do 6c, a navíc dominantní věž Babin Zub, to jsou lákadla, proč tuto oblast navštívit.
Oblast na mapě najdete tady.
Blagaj (Mostar)
Špičková sportovní oblast, kde si můžete vychutnat nejen sportovní cesty, ale také vícedélky. Ne mnoho, ale jsou tu. Víc by vás ale měl zajímat počet cest - v průvodci 81, dnes už jich je přes 100. Dobrá polovina je v obtížnostech 5a - 6c a budou vás lákat na lezení po tufách a krápnících, se skvělým jištěním, ještě lepší skálou a navíc možností ubytování v místním Ekologickém centru Blagaj. Což je takový jednoduchý kemp.
V nedalekém Mostaru si můžete užít ta největší lákadla poznávací turistiky. Historické centrum a vzácný Mostarský most, který sice chorvatské síly během války zničily, ale v čase míru byl opět z původního materiálu postaven.
Blagaj najdete na mapě tady.
Klekovača (Banja Luka)
Poslední oblast o které budeme psát, se od těch předchozích zásadně liší. Ne že by nebyla krásná - to naopak - ale hlavně leží vysoko v kopcích, v nadmořské výšce 1750 m. Musíte k ní dojet po 20 km dlouhé polňačce a možná se budete trochu bát o auto. Ale stojí to za to.
Sice tu najdete zatím jen asi 20 cest, ale na oblasti se pracuje dál. Navíc leží v těsné blízkosti horské chaty a vrcholků Velká a Malá Klekovača. Takže v okolí máte i možnosti turistiky. A lezení samotné? Takhle krásné horské vápno je pohlazením jak po bříškách prstů, tak po lepičce vašich lezeček! A ty výhledy? Neskutečné!
Oblast Klekovača je na mapě zde.
Pár slov závěrem
Bosna a Hercegovina nabízí opravdu neskutečné možnosti lezeckého (a i horského, ale to by bylo na jiný článek) vyžití, navíc s obrovským potenciálem do budoucna. Takže, jste-li unaveni ježděním do přelidněného a oklouzaného Arca a máte chuť objevovat něco nového, určitě se nad cestou do Bosny a Hercegoviny zamyslete!
Doporučujeme přijet na jaře nebo na podzim. V létě bude příliš horko :)
Balkans Road Trip
Dost možná nemáte čas pouštět si celý seriál od České televize. Tak můžete mrknout na zkácenou verzi, kterou vytvořil Jan Šimánek pro jednoho z hlavních sponzorů Adama Ondry: Black Diamond.
Video pokrývá celou cestu Balkánem a ukazuje lezecké oblasti okem zkušeného lezeckého kameramana.
Praktické detaily:
- Platí se konvertibilní markou. 1 KBM = 0,5 EUR
- Vstup je možný na evropský občanský průkaz
- Počítejte s používáním hotovosti. Tu vyměníte i na poště a když budete mít štěstí, vyměníte i České koruny. Eura a dolary jsou samozřejmě lepší. Ve větších městech, nákupních centrech, benzinkách.. tam všude je to jako kdekoliv na západě, tedy s platební kartou.
- Silnice mají buď skvělý nový asfalt, nebo je to šotolina. A to klidně i na významné dopravní tepně. Ale stav se neustále zlepšuje
- Domluvíte se rukama i nohama. A česky. Srbochorvatština je slovanský jazyk, není se čeho bát.
- Pokud potřebujete sbalit do auta opravdu hodně věcí, výrazně doporučujeme zvážení nákupu střešního boxu!