Anatomie lezečky
Co tvoří lezečku
Lezeckou botu neboli lezečku tvoří několik zásadních komponent. Většinu z nich jsme naznačili na obrázku výše, ale jedna zásadní je schovaná uvnitř. Říká se ji kopyto a právě to určuje to hlavní - tvar lezečky jako takové.
KOPYTO - v jednoduchosti můžeme říct, že lezečka je tak trochu španělská bota (mučící nástroj). Tvar kopyta určuje, jak moc je lezečka prohnutá a asymetrická, tedy jak efektivně bude přenášet sílu z celé nohy do špičky, kde je nejvíce potřeba. Ty hodně prohnuté a hodně asymetrické jsou v přenosu síly nejvíce efektivní, ale zároveň jsou samozřejmě nejméně pohodlné. Ty jsou určené pro výkonnostní lezce. Ty rovnější, méně prohnuté pak pro začátečníky.
LEPIČKA - asi druhá nejdůležitější věc na lezečce je její podešev, takzvaná lepička. Jde o různě tvrdou a různě přilnavou směs, která pomáhá lezci stát na skále, na malých i ukloněných stupech a nesmeknout se. Čím je měkčí a tenčí, tím je přilnavější, ale rychleji se oleze. Tvrdší a silnější lepička nebude mít tak dobrou přilnavost, ale zase déle vydrží.
SVRCH - svrchní část lezečky se vyrábí zpravidla z kůže nebo syntetické usně (mikrovlákna), případně z dalších tkaných materiálů. Kůže je přírodní materiál, dobře prodyšný, ale nedrží tak dobře tvar a po čase se roztáhne. Lezečky z mikrovlákna se sice také trochu roztáhnou, i když je zapotíte, ale po vyschnutí drží tvar mnohem lépe. Jsou ale hůř prodyšné.
MEZIPODEŠEV - výztuha, která je vložená mezi svrch lezečky a lepičku. Určuje, jak moc je bota tvrdá. Měkké lezečky se hodí na lezení v položeném terénu na tření a na měkčích materiálech, jako je pískovec. Hodně prohnuté a měkké lezečky se pak používají třeba na hodně převislé cesty, kde je potřeba pracovat se špičkou, nebo při moderním boulderingu. Tvrdší lezečky se pak hodí na stání na malých stupech a lezení na tvrdších materiálech, jako je žula nebo vápenec.
ZAPÍNÁNÍ - způsob zapínání lezečky můžeme také považovat za zásadní záležitost. Formy existují v podstatě tří. Šněrování klasickými tkaničkami je sice zdlouhavé, ale zato nabídne možnost botu stáhnout na noze co nejpřesněji. Zapínání na suchý zip je výrazně pohodlnější a rychlejší, a byť není tak přesné, stále nabízí velice dobrou fixaci lezečky na noze. Nazouvací zapínání v praxi fixuje nejhůře, ale je extrémně pohodlné a nabízí lezci dobrou citlivost. Proto vám musí daná lezečka velmi dobře sedět na noze.
Jak postupovat při výběru lezeček
1. VYBERTE SI STŘIH - jste-li začátečník, vybírejte lezečky s rovnějším střihem, spíše symetrickým a rovným, neprohnutým kopytem. Jste-li pokročilejší lezec, určitě volte lezečku více asymetrickou a prohnutou. Pokud vybíráte podle akltivity, tak na lezení v technických kolmých, položených nebo mírně převislých cestách a na pevném materiálu volte lezečky tvrdší, na lezení ve velkých převisech nebo na písku spíše lezečky měkčí. Pro bouldering je nejdůležitější těsný fit, obvzlášť v patě, kterou budete hojně využívat k patování. Často jsou lezečky pro bouldering i více pogumované na špičce. Pro lezení v horách nebo v delších cestách volte spíše lezečky pohodlnější, ve kterých déle vydržíte.
2. VELIKOST - tohle je asi ta nejtěžší kapitola. Všichni víte, že lezečky musí být těsné, abyste v nich byli schopní stát na malých stupech a nezouvali se vám. Čím těsnější, tím bolestivější. Doporučujeme začít na velikosti, kterou normálně nosíte - většina výrobců má již velikostní řadu mírně uzpůsobenou. A následně zkoušet menší. Tlak na nohu by měl být v botě rovnoměrný a neměl by být v konkrétních místech větší než jinde.
Lezečku zkoušejte ideálně naboso, popřípadě se silonkou nebo s igelitovým sáčkem přes nohu (lépe se do boty dostanete). Ideálně zkoušejte lezečku dvakrát, po prvním nazutí a vyzutí je další nazutí přirozenější a pohodlnější.
Naše prodejny vždy nabídnou možnost vyzkoušet lezečku i na malých testovacích stupech.
3. NEBOJTE SE ZKOUŠET - klidně několik párů. Nějaký čas to zabere, ale stojí to za to.
Pár tipů na závěr:
DÁMSKÉ LEZEČKY
Možná je zbytečné to zmiňovat, dost možná je to jasné, ale samozřejmě že existují specifické dámské lezečky respektující odlišnosti dámské nohy. Navíc jsou samozřejmě v jiných barvách a v neposlední řadě zpravidla lehce měkčí, protože se počítá s menší hmotností lezkyně.
DĚTSKÉ LEZEČKY
U malých dětí rozhodně není dobré pořizovat malé lezečky, ve kterých by prcek trpěl a ještě deformoval vývoj vlastních chodidel. Lezení nechceme dětem znechutit, proto volíme velikost s rezervou, kterou klidně může vyplnit ponožka.
PÉČE O LEZEČKY
I o lezečky je potřeba se čas od času postarat. Tedy spíš po každém lezení. Lezečky vždy řádně vyvětrejte a očistěte od nečistot a nechte vyschnout. Nesušte je u zdroje sálavého tepla a nikdy je neperte v pračce.