Sněžnice TSL 438 Up and Down Grip
Dostal jsem možnost několik dnů testovat sněžnice Up and Down Grip tohoto francouzského výrobce. Rovnou zkraje musím říci, že mě nadchly. Na následujících řádcích se pokusím přiblížit čím.
Na začátek pár údajů od samotného výrobce
Nosnost: 50-120 kg
Váha: 2040g (pár)
DMOC: 5 190,-
Hanibalí cena: 4 998,-
Vyrobeno ve Francii
Tytp plastové sněžnice mají tvar přesýpacích hodin, což usnadňuje chůzi (aby uživatel nezakopával o vlastní nohy, resp. sněžnice), jsou vybaveny 6 jednotlivými hroty, předním drapákem a dvěma ,,pilkami“, které zajišťují přilnavost i na namrzlém sněhu a v náročném terénu. Sněžnice umožňují nejen snazší chůzi do kopce, ale především pohodlnější sestup z kopce než všechny ostatní sněžnice na českém trhu. Uchycení na nárt nohy je pomocí ráčny a vpředu pomocí pásku s přezkou. Kdo by měl zájem o vyčerpávající výčet názvů a popisů všech technologií použitých na těchto sněžnicích, může navštívit web výrobce.
Dojmy z praxe
Přilnavost
Díky množství hrotů, ale především oněch podélných pilek drží sněžnice dobře i v obtížném terénu a na namrzlém sněhu. Nenahradí sice mačky, ale drží výborně. Levnější verze TSL, které disponují jen předními drapáky a 6 hroty rozhodně nedrží tak dobře, starší verze 227, kterou vlastním, je toho důkazem.
Uchycení na botu
Na začátku je důležité na vázání nastavit správnou délku boty. Následně uživatel nastaví délku pásků v přední části. Jakmile jsou pásky jednou nastavené, probíhá upnutí boty do přední části vázání jen pomocí přezky. Toto řešení hodnotím pozitivně, protože je pohodlné. Případné přebývající pásky lze zastrčit do otvorů ve vázání, aby se nemotaly a nikde nepřekážely. V nártové části je umístěna ráčna, s jejíž pomocí uživatel pohodlně a pevně uchytí botu do vázání. Vzadu je patní žlábek, do kterého zapadne pata pohorky. Doporučuji nastavit velikost tak, aby pata boty do žlábku zapadala s mírným použitím síly, jinak hrozí, že pata nebude sedět dostatečně pevně. Problém s užitým vázáním by nastal, pokud by uživatel chtěl použít opravdu široké boty – např. na SNB či sněhule. Takové boty se do vázání na šířku s největší pravděpodobností nevejdou. Pro takové boty bych doporučil některé modely od firmy MSR.
Chůze
Pod patou je umístěna hrazdička, která má 3 polohy – stoupací, pro pohyb na rovině a pro sestup. Stoupací hrazdičku, která uleví svalům na noze při stoupání považuji od určité cenové hladiny za samozřejmost a sněžnice bez ní bych nechtěl. To, co činí (přinejmenším na českém trhu) 438 unikátními, je možnost přehodit hrazdičku tak, že uživatel prošlapává zadní částí (přední kloub vázání je stále ve stejné pozici) pod úroveň nosné plochy sněžnice. Jedná se sice o relativně malý rozsah pohybu, řekněme tak 7 cm, ale funguje skvěle. Díky této funkci se při sestupu výrazně sníží tlak na přední část nohy, jak je u normálních sněžnic běžné. Jediným mínusem tohoto řešení hrazdičky je absence možnosti zaaretovat patu tak, aby se nehýbala, resp. sněžnice byla spojena s pohorkou. To je výhodné pokud např. člověk musí přelézat/překračovat padlý strom a nebo když večer ušlapává místo nocoviště. Za mě osobně je tento drobný nedostatek bohatě vykoupen pohodlím při sestupu.
Pokud by uživatel potřeboval vyšší nosnou plochu sněžnic, může u TSL volit model 227, případně některý model z řady Symbioz ve vel. L. Konkurenční MSR nabízí modely o velikosti 30 palců, případně několik variant 25 palců s možností dokoupení ,,ploutviček“, které zvyšují nosnou plochu.
K sněžnicím dostane uživatel praktický obal, který se dobře přichytává k batohu, pohodlně jej lze nést v ruce a díky tomu, že je částečně síťovaný, v něm sněžnice i dobře vysychají.
Závěr
TSL 438 Up and Down Grip jsou velice povedené sněžnice, které uživatele dobře podrží i v náročném terénu. Výrazně vyšší komfort při sestupu, to je to, co sněžnice odlišuje od veškeré konkurence na českém trhu.
–testoval Jakub