Mačky Climbing Technology Nuptse EVO 12
Dvanáctihroté mačky určené pro alpinismus, mixové a horské lezení s vázáním ideálním pro boty s drážkou na patě.


Climbing Technology Nuptse EVO 12 Semi-automatic
Co říká výrobce?
Dvanáctihroté mačky vyrobené z tvrzené lakované oceli, určené do hor, mixů, pro alpinismus a těžkou horskou turistiku. Přední hroty jsou speciálně tvarované pro zvýšení záběru ve strmých svazích. Další hroty poskytují bezpečnou stabilitu při sestupech nebo strmých traverzech. Mačky jsou dodávány s vložkami Antiboot, které zabraňují nebezepečnému nabalování sněhu. Jednoduchým systémem je možné nastavit velikost maček na velikost 36 – 47 EU. Celé nastavování jde ovládat pouze jednou rukou a vázání Semi‑automatic umožňuje pevné připnutí na jakoukoli tvrdou zimní botu s drážkou na patě.
A jak to vidí Hanibal Team?
Jaká je manipulace, upnutí a nastavení velikosti? Tady se asi jen tak něco nového neobjeví. Testovali jsme verzi semi‑automatic, tedy s rychloupínákem vzadu a košíčkem vpředu, a jednoduše můžeme říct, že zpracování je na příkladné úrovni a vše pracuje, jak má. Nastavení velikosti mačky lze ovládat vcelku dobře i jednou rukou, i když dvěma je to rozhodně pohodlnější. Drobnou výtku bychom měli k šířce paty, neboť ta je trochu užší (jak bývá u Italů zvykem), a tak je dobré vyzkoušet mačku na vlastní botě.





Něco málo k materiálu
Tady je potřeba zmínit, že, stejně jako většina dalšího materiálu od Climbing Technology, jsou mačky vyrobené v Itálii. A tam si potrpí na kvalitu. Proto jsou mačky vyrobené z tvrzené lakované oceli, a jejich odolnost je tak na hodně vysoké úrovni. Však se stačí podívat na pár fotek: mačky na nich mají za sebou dvě sezóny a to jsme se s nimi nemazlili. Všeobecně lze říct, že mačky jsou dobře zpracované. Sněhové vyhazovače bychom označili za standardní, je dobře, že jsou v ceně, stejně jako obal z velmi odolného materiálu.
Kde se testovalo
Mačky se podívaly do několika horských oblastí. Vysoké Tatry, Taury a další. A budeme konkrétní, abychom dotvořili obrázek toho, co mačky zvládnou... Například Ben v nich zvládl první výpady do Tater (Supercouloir na Tupé), podnikl pár lehčích VHT výstupů na Dachtein a například Similaun, a dokonce v nich přelezl známe firnovo-ledové severky Wildspitze a Brochkogelu. S Honzou se podívaly do Tater na Jahňací štít a s Matoušem pak na vybrané skialpové tůry po Oetztalských alpách.
Závěrem
S mačkami Climbing Technology Nuptse Evo chybu neuděláte – jsou spolehlivé a kvalitně zpracované. A i když nepatří na trhu k nejlehčím, odvděčí se skvělou životností. Doporučíme komukoli, kdo má ambice se podívat na všechny možné (nejen) alpské vrcholky po klasických normálkách nebo cestách příjemně zpestřených lehčími mixovými úseky.
Tip od testera: Zatím jsem všechno absolvoval v kombinaci Climbing Technology Nuptse EVO Classic + Asolo Lagazuoi a na akce typu – jedna až dvě třítisícovky (čtyřtisícovky) za rok – mi to přijde naprosto dostačující kombinace.
Cepín Climbing Technology Alpin Tour 60cm


Climbing Technology Alpin Tour 60cm
Co říká výrobce?
Velmi lehký cepín pro vysokohorskou turistiku a skialpinismus. Duralová rukojeť a ocelový hrot zajišťují perfektní stabilitu i v náročném terénu. Lehké naklopení hrotu cepínu zabraňuje poranění rukou při zasekávání.
A jak to vidí Hanibal Team?
Klasický tvar cepínu je v posledních letech inovován jen mírně nebo vůbec, protože to není příliš potřeba. Vychytávky upravující design a tvar však mohou používání značně zpříjemnit a přidat jistotu v různém terénu a u Climbing Technology Alpin Tour je těchto vychytávek celá řada.
Něco málo k materiálu
V první řadě najdeme poctivou ocel na hlavici, lopatce i spodním hrotu. Možná se to nezdá, ale trendy odlehčování lezeckého materiálu a používání lehkých slitin mají i stinnou stránku, a to menší výdrž materiálu a ztrátu razance při záseku. U Alpin Tour bych se nebál, že se hlava omlátí příliš brzy, případně že by se hrot někde hnul, materiál působí solidně. Plná lopatka a kvalitně udělané tvarování zubů dobře podrží i např. při výlezu na hřeben černým přemrzlým ledem v závěru kuloáru, kdy je výhodou možnost si seknout stup či zaseknout hrot tak, aby spolehlivě držel. Hmotnost z tohoto hlediska hodnotím tak akorát. Není superlehký, ale zase se s ním dá rychle a spolehlivě pracovat.


A další detaily?
Topůrko je mírně prohnuté, umožňuje tak lepší práci při stoupání prudším svahem. Je možné si cepín chytit výš a bodat hrot do podkladu, aniž by docházelo k omlácení kloubů ruky. Topůrko má také povedené zakončení spodním hrotem s plastovým těsněním, a nevniká tak do něj sníh, který by mohl zamrznout. Určitě lepší než pouze zkosená zaříznutá trubka. Samotné topůrko má navíc certifikaci T dle UIAA což v praxi znamená možnost využít jej k jištění. To jsem hojně využíval k dojištění spolulezce na hřebeni, ať již z cepínu pouze zabodnutého do sněhu, nebo zaklíněného mezi kameny. Pro náročnější VHT typu hřebenové výstupy na nejen čtyřtisícovky je tato certifikace takřka podmínkou, dojišťování přes cepín se občas nevyhneme.
Závěrem
Cepín mi celkově seděl do ruky, na průřezu není topůrko oválné, nýbrž s hranami, což přidává na jistotě úchopu. Tento průřez ale nemusí vyhovovat každému, doporučuji vyzkoušet.

– Mára, Hanibal Outdoor Academy