High Point Master Jacket
Co říká výrobce?
Excelentní, ultralehká, nepromokavá bunda vyrobená pro ty, kteří chtějí ušetřit každý gram, ale přitom hledají plnohodnotnou bundu se všemi potřebnými atributy, kterými jsou kapuce pro přilbu, velká náprsní měchová kapsa, stahování manžet, velkorysé odvětrání atd. Zcela nově vyvinutý ultralehký třívrstvý laminát BlocVent Pro Superlight vyrobený v Japonsku toto plní nekompromisně a byl proto jasnou volbou. Pocit, který při nošení bundy zažijete, excelentní parametr prodyšnosti již jen umocní.
Jak to vidí Hanibal Team?
Hned na začátku je potřeba přiznat, že obdobnou bundu si tester od High Point dlouhou dobu přál a její produkci s výrobcem několikrát diskutoval. Je tu tedy trocha subjektivního zabarvení (ano, nadšení, že je to konečně na světě), ale celkové hodnocení bundy High Point Master Jacket můžete brát zcela objektivně. Jsme profesionálové.
Tak tedy: Master Jacket je opravdu hodně lehká bunda. S hmotností lehce přes 300 g sice nebude tou nejlečí nepromokavou bundou na trhu, ale rozhodně bude tou nejlehčí plnohodnotně vybavenou bundou na trhu. A to je právě ten důležitý aspekt, okolo kterého se budeme točit v průběhu celé recenze.
Materiál a střih
Základním materiálem bundy je třívrstvý laminát BlocVent Pro Super Light, který sušickému High Pointu na zakázku vyrábí japonská Toyota. A hned první dojem, který získáte, je jednoznačný: ten materiál je opravdu extrémně lehký. Je lehký tak, že si vlastně říkáte, že by bunda jako celek mohla vážit i míň.
Co se týká parametrů, BlocVent Pro Super Light nabídne standardní nepromokavost 20 000 mm vodního sloupce a velmi nadstandardní prodyšnost měřenou testem MVPR: 48 000 g vodních par. Pokud jste spíš fanouškem jednotky Ret, tak z osobní zkušenosti by se bunda pohybovala na úrovni Ret 3.
Svrchní materiál, na který je membrána nalaminovaná, je jemný, příjemný a opatřený rip-stopovou strukturou.
Co se střihu týká, nejspíš nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že vychází z osvědčené vlajkové lodi výrobce, bundy Protector. Je tedy řekněme jednodušší a trochu volnější, na druhou stranu v jednoduchosti je síla a bunda prostě sedí dobře. Ať už jdete s holemi nebo máváte cepíny nad hlavou, rukávy jsou dostatečně dlouhé, jejich vsazení je provedeno tak, aby se bunda nevyhrnovala. Zkrátka a jednoduše, dobrá práce.
K dokreslení střihu je dobré říct, že tester měl velikost M, měří 172 cm a váží okolo 80 kg. A mko mu sedělo dobře a dokázal by pod něj bez obtíží dostat lehkou zateplovací péřovku.
Technické detaily
Tady se láme chleba. Jak jsme už řekli, určitě najdete na trhu lehčí bundy. Ale žádná nebude mít takhle exkluzivní technickou výbavu!
Začneme u kapuce. Ta je samozřejmě kompatibilní s lezeckou přilbou a je natolik veliká, že ji dokážete přetáhnout přes pěnouvou přilbu i při plně zapnutém centrálním zipu! Je samozřejmě nastavitelná ve třech směrech a to pruženkami se samosvorkami, které bez problému můžete ovládat jednou rukou a v rukavicích. Vnitřek límce okolo zipu je vyložen příjemným fleece materiálem. Kapuci se nedá z našeho pohledu nic vytknout.
Další věc, která zaujme, jsou protektory na ramenou, stejné, jako známe z modelu Protector. Tady si dovolíme lehce nesouhlasit. Je to potřeba? Materiály dneška vydrží dost, a když vezmeme v úvahu, že takhle lehká bunda je standardně určená jako záložní, přijdou nám přídavné protektory zbytečné. Na druhou stranu, kdo zná dobře poměry na českém outdoorovém trhu, pochopí. Zkrátka tu jsou, mírně zvýší hmotnost, ale rozhodně nepřekáží.
Odvětrání pod pažemi pomocí dlouhých voděodolných YKK zipů pomůže už tak dobré prodyšnosti. A u takhle lehké budny překvapí.
Stahování konce rukávů je na High Point Master Jacket úplně stejné, jako známe z Protectoru. Tedy ano, úplně plnohodnotné, s plastovou přezkou, tedy to nejkomfortnější, jaké známe. Není problém jej ovládat jednou rukou a v silných rukavicích. A ano, opět si tady říkáme, že se na tomhle místě dalo na váze ušetřit a stahování rukávu udělat buď do pruženky nebo s jednoduchým suchým zipem. Na druhou stranu, zase jde o plnohodnotné řešení, které přidá pár gramů navíc.
Teď už zbývá jen pár drobností. Stahování dolního lemu je standardní, jednodotykové, centrální zip kostěný YKK, obousměrný, dole pojištěný drukem, který je hezky schovaný v dolním lemu a vnějšek bundy je tak čistý a hladký.
Jediná kapsa je na levé straně hrudi, je měchová, krytá voděodolným zipem YKK a je OBROVSKÁ. A to tak, že do ní nacpete silné nepromokavé rukavice, klidně mokré, vnitřek není síťovaný a tudíž se vlhkost na tělo nedostane.
Kde se testovalo
Test byl intenzivní a relativně krátký. Pár dní v jizerkách a pak tři náročné dny v zimních Vysokých Tatrách při poklusu o Tatranský Tripple, tedy zdolání tří nejvyšších štítů ve třech dnech.
Bunda tam dostala poměrně za uši, ovšem obstála bez poskvrnky. Nejvíce nadšení panovalo asi u prodyšnosti, neboť použití odvětrávacích zipů nebylo v podstatě nutné, i když se tester pohyboval s batohem v náročném sněhovo-mixovém terénu, byla relativně vysoká vzdušná vlhkost a k tomu docela nepříjemně sněžilo.
Co se odolnosti týká, tam ukáže čas. Ale několik sjezdů po zadku skrz tatranské kuloáry na bundě nezanechalo žádné známky poškození. A samozřejmě je na místě mít na paměti, že jde o lehkou záložní bundu, která nebude mít tak velkou mechanickou odolnost, jako její těžší altenativy.
Závěrem
Bunda High Point Master Jacket si bez pochyby najde široké spektrum spokojených uživatelů. Díky parádní prodyšnosti ji s chutí budou nosit skialpinisté, díky parádnímu střihu lezci a horolezci a díky nízké hmotnosti i trekaři a vysokohorští turisté, kteří jsou uživateli softshellu a chtějí mít v batohu velmi lehkou a sbalitelnou bundu, kterou v případě potřeby obléknou.
Ano, Master Jacket by mohla být i lehčí, a my si dovolíme tvrdit, že klidně o 30 nebo 50 gramů. Ale pak už by šlo ve výbavě bundy o kompromisy. A ty se v High Pointu rozhodli neudělat a na trh tak přinesli univerzální lehkou bundu, která nutně musí zaujmout.
Foto: Jan Farář & PioletProduction