Pravda o spacácích - teplotní určení, teplotní limity

Publikováno 24. 02. 2011

Často se setkáváme s tím, že se naši zákazníci těžko orientují v teplotních rozmezích spacáků, která výrobci uvádí. Jaká je pravda? Co je to evropská norma EN 13537? Pokusíme se vám vše stručně vysvětlit…

Pro vzájemné porovnání spacáků je velice vhodná norma, která přesně definuje podmínky, za kterých je daný spacák testován. Pak jsou spacáky, testované podle stejné normy, vzájemně porovnávatelné. Ne však každý výrobce testuje své spací pytle podle normy a pak je třeba brát jeho údaje o teplotním určení velmi obezřetně, s rezervou.

Nejen v evropských zemích je často používaná norma EN13537. Tato norma stojí na pevných podmínkách testování, definuje parametry průměrného uživatele i uživatelky a určuje 4 teplotní meze: T-max, T-comfort, T-limit a T-extreme.

Evropský muž a evropská žena

Ačkoliv to může znít směšně, i parametry průměrného evropana a evropanky sehrávají určitou roli v určení teplotního komfortu spacáku. Porovnejte k nim sami sebe a vzhledem k tomu můžete pozměnit vnímání udávaných teplot.

Evropský muž

  • Věk: 25
  • Hmotnost [kg]: 70
  • Výška [cm]: 173
  • Povrch těla [m2]: 1,83

Evropská žena

  • Věk: 25
  • Hmotnost [kg]: 60
  • Výška [cm]: 160
  • Povrch těla [m2]: 1,62

Teploty, které se (většinou) u spacáků uvádí:

T-max:

Horní hranice komfortního rozsahu; teplota do níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (standardní muž) právě ještě příliš nepotí. Většinou se na ní při rozhodování nebere zřetel, uživatel se může ještě více odkrýt.

T-comfort:

Spodní hranice komfortního rozsahu, od níž směrem dolů zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, je v tepelném klidu, tj. nebude cítit nepohodu z chladu. Toto je asi nejdůležitější teplotní mez. Pokud chcete, abyste se v nějaké teplotě pohodlně vyspali, měla by tato meze být níže než vámi vybraná nejnižší venkovní teplota spánku.

T-limit:

Spodní hranice, při které se zkušený uživatel spacáku, který přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku, ve skrčené poloze globálně nachází v teplotní rovnováze a právě ještě nepociťuje chlad. Řídit se touto teplotou doporučujeme pouze zkušeným uživatelům, kteří vědí, že jsou dostatečně otužilí, případně disponují vhodnými oděvními doplňky na zvýšení tepelného komfortu. Pro ženy je tato teplota přiliš nízká.

T-extreme:

Spodní teplotní hranice, při které zkušená uživatelka spacáku, která přizpůsobí své oblečení a polohu ve spacáku okolní teplotě a umí využít všech možností svého spacáku musí očekávat silný pocit chladu. Nastává riziko poškození zdraví prochladnutím, které může vést ke smrti. Touto teplotu zásadně nedoporučujeme brát v potaz!!

Nejdůležitějším rozmezím mezi teplotami, které je při výběru potřeba brát v potaz, je rozmezí mezi T-comfort a T-limit. Dalo by se nazva rozmezím tolerance, ve kterém se téměř pro každého uživatele bude pohybovat nejnižší možná teplota, ve které se ještě vyspí.

Tato evropská norma je sice výborná na vzájemné porovnávání spacáků různých značek, ale nedává garanci, že v daných teplotách příjemně vyspíte! Vždy záleží na mnoha proměnlivývh faktorech: otužilost/zimom­řivost, věk, pohlaví, únava, sytost, okolní vlhkost a rychlost větru, aktuální rozpoložení daného člověka, nadmořská výška atd.

Normou EN 13537 jsou testovány spací pytle těchto výrobců:

Warmpeace, Sir Joseph, Boll, Coleman, Pinguin, Prima a Yeti.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit