Jak prát a impregnovat membránové oblečení?

Publikováno 12. 01. 2015

Taky se k vám doneslo, že je lepší zatnout zuby a bundu neprat? A co teprve impregnace? Prý se obnovuje teplem, ale přiblížit se ke své milované bundě s žehličkou?

Inspirovali jsme se v internetových diskuzích. Některé názory a rady byly naprosto správné a jiné bychom raději uvedli na pravou míru, protože oblečení s láskou nejenom prodáváme, ale i se o něj staráme! :)

Některé internetové perly:

  • “…dokonce jsem bundu i lehce dopékal v troubě pro aktivaci impregnace…”

  • “Membránové oblečení peru tak 1× ročně. Většinou když už není zbytí, a to ani ne kvůli špíně zvenku, jako spíš soli zevnitř.”

  • “Neznám nikoho, kdo by byl ochoten hadřík za cca pětku (…) strčit pod rozpálené železo…”

  • "...pokud to chceš zkusit co nejšetrněji, zkus Vanish prášek na koberce a čalounění - to se dělá zasucha. Dokonce by to mělo odstranit i zápach."

  • "Membranovky periem najmenej ako sa da (cca raz za rok), na 30C, program pre fajnove umeliny a bez odstredovania. Co obsahuje prasok ma netrapi kedze membrane zjavne neskodi :-)"

Tilak Raptor

Jak je to s tou membránou?

Membrána je stavěná tak, aby z vnitřku propustila ven pot (ve většině případů v plynném skupenství) a naopak z vnějšku nepropustila vlhkost dovnitř. Problém je ten, že lidské tělo při vysoké aktivitě nevylučuje jen vodu, ale i soli a tuky, které postupem času membránu znečišťují a nedovolují potu pronikat ven. Vlhkost z části zůstává uvnitř a my můžeme nabýt dojmu, že bunda začíná ztrácet svou nepromokavost. Ve skutečnosti tomu tak není.

Když mám bundu/kalhoty déle jak rok a po vyprání i aktivaci teplem svrchní materiál stále navlhá?

V tom případě . . . naimpregnovat! Existují přípravky na impregnaci přímo v pračce nebo v rozprašovači. Z vlastní zkušenosti doporučujeme ty v rozprašovači. Přípravky do pračky se zdají na použití jednodušší (prostě věc vypereme a je hotovo), ale z hlediska obnovení funkčnosti jsou méně vhodné. Impregnační vrstvou pokryjí nejen vnější vrstvu, ale i tu vnitřní. Takže mohou zhoršit odpařování potu ven.

My přeci chceme prodyšný oděv, co nás ochrání před nepřízní počasí a ne pláštěnku! :)

Co doporučujeme?

Při praní vždy respektujte návod výrobce, jelikož svrchní materiál se liší.

Samozřejmostí je vhodný prací přípravek. Po vyprání podpořte funkčnost vnější ochranné vrstvy teplem (žehlička, sušička). Tato metoda zajistí v prvním roce až dvou, dostatečné obnovení prodyšnosti a vodoodpudivosti.

  • 1) vyprat - u běžně (víkendově) nošených hardshellových membránových bund je vhodná četnost cca 4–6 krát do roka.

Zvolte program na 30°, bez ždímání. Nechte lehce proschnout tak, aby neodkapávala voda.

  • 2) impregnovat - po každém druhém nebo třetím praní.

U kalhot, které jsou více náchylné k ušpinění klidně vícekrát. Na životnost samotné membrány to negativní vliv nemá.

Impregnační přípravek aplikujeme rozprašovačem. Je dobré ho nanášet na oděv, který je ve vodorovné poloze, aby celý hned nestekl dolů. Obecně platí, že by se měl aplikovat tak dlouho, než se na povrchu začnou dělat “jezírka” – tedy až do momentu, kdy materiál žádný další přípravek není schopen absorbovat. Během nanášení můžete ještě lepšímu vstřebání pomoci vtíráním hadříkem.

  • 3) zafixovat teplem

Můžete tak udělat pomocí žehličky přes látku (utěrku, tenký ručník). Předejdete zničení žehličky o zipy. Doporučujeme použít nejnižší možný stupeň určený pro jemné tkaniny (max. 110 °C).

Pokud máte sušičku, výrazně si ulehčíte práci – můžete do ní vložit danou věc na 30 minut a 60°.

 Gore-Tex Black Yak

Jeden užitečný tip – neimpregnujte NIKDY! na dlaždicích (linu, plovoucí podlaze...), pokud tedy dětem, babičkám a psům nechcete zajistit kvalitní kluziště.

Zajímavost na konec

Zdá se vám, že se jednotlivé vrstvy laminace na vaší staré bundě (jednotlivé vrstvy, ze kterých je vyrobena, jsou k sobě “přilepeny” = nalaminovány) oddělují od sebe a vytváří se tak “bubliny” nebo se vám zevnitř odlepují pásky, kryjící švy? Je v tomto místě materiál zažloutlý?

Děje se tak v oblasti límce, protože tato část bundy přichází nejčastěji do přímého kontaktu s pokožkou těla. Tím, že se pere málo nebo vůbec, dochází k dlouhodobému působení agresivní soli a tuků obsažených v lidském potu. Ty narušují nejprve švy, a poté i jednotlivé vrstvy bundy, které se začínají od sebe odlepovat a tím vznikají ony“bubliny”. Není to tedy chyba materiálu, jak by se mohlo zdát, ale důsledek toho, že bundu nepereme!

Impregnační prostředky | Prostředky na praní

Související zboží

Vysoce účinný prací prostředek v litrovém balení.

447 Kč

Velké, ekonomické balení univerzálního pracího prostředku z řady Fibertec Eco Line. Koncentrovaný přípravek je vyrobený pouze z obnovitelných surovin.

739 Kč

Vysoce účinná tekutá forma mýdlových ořechů pro snadné a pohodlné dávkování. 48 dávek.

477 Kč

Koncentrovaná impregnace ve spreji hneném stlačeným vzduchem

328 Kč

Velmi koncentrovaná impregnace s rozprašovačem.

375 Kč

Biologicky odbouratelná impregnační prací lázeň pro 2vrstvé a 2,5vrstvé materiály.

369 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit