Jak vybrat pohory?

Publikováno 29. 05. 2009

Ne vždy platí, že čím dražší boty jsou, tím jsou lepší. Při nákupu pohorek to platí obzvlášť. Nejdůležitější totiž je boty pořádně vyzkoušet. Rozhodně se nestyďte v botách pár desítek minut chodit po obchodě. Vyzkoušejte si terénní trenažér, při chůzi z kopce by vám noha neměla v botě klouzat. Když už si boty vyberete, noste je pak ještě doma celý večer. Budete-li pak mít pocit, že jste přece jen měli sáhnout jinam, rádi vám je v Hanibalu vyměníme.

Pokud vás boty při zkoušení jen trochu dřou, určitě je nekupujte. V 90 % případů neplatí, že se „to poddá“. Pohorky vybírejte o půl čísla větší, než míváte běžné boty. Po půldenním treku vám totiž noha nateče, takže je potřeba, aby byla bota větší. Někteří výrobci (např. Asolo) vyrábí boty ve dvou šířkách, můžete také zkusit různé značky. Například Lowa děla boty širší, Meindly jsou zase užší, ale není tomu tak v 100 % případů.

Co znamenají písmena, která pohorky označují

Pohorky se pro snazší orientaci dělí do 4 skupin podle určení.

Kategorie pohorekKam je nositCharakteristikaPříklad
AVhodné na nejlehčí treky, obvykle postačují nízké boty, takže takových pohorek je minimumBoty v kombinace textil kůže, případně celokožené, chcete-li je na zimu. Jedná se o příjemně měkké boty s lehce ohebnou podrážkouLowa Renagade♂♀
A/B Pevnější boty do lehčích terénůAsolo Revert♂♀Meindl Colorado♂♀
BNapříklad na tatranské chodníky nebo alpské stezkyVíce fixují kotník, jsou pevnějšíMeindl Vakuum♂♀Fitwell Corte♂♀Lowa Ranger♂/Mauria♀Asolo Fandango♂♀
B/CPro náročný treking, suťoviska apod.Pevnější boty na treking, mohutná gumová obsázkaFitwell Yuma♂♀Meindl Island♂♀Asolo Trekker♂,Hanwag Alaska♂♀
CVhodné do těžších terénů a na horské lezení, výlet po lesní cestě nebo asfaltu je vyloženě za trestTvrdé boty umožňující připnutí poloautomatických mačekAsolo Sherpa♂♀Asolo Freney♂
DDojdete v nich akorát pod skálu, nasadíte si rámové mačky a lezetePevná podrážka většinou ještě vyztužená železem, aby se ani trošku neohýbala, vpředu i vzadu výklenky na připnutí rámových mačekAsolo 6b+♂Asolo Eiger♂♀

Výběr materiálu: Kůže, membrána, textil

Rozhodujeme se především, zda koupit celokožené pohorky (mají kůži zvenčí i zevnitř a většinou jsou bez membrány) nebo boty s membránou(ať už zvenku kožené nebo v kombinaci kůže – textil).

Poznámka: Pokud kupujete tvrdší boty (C, D), máte o starost míň. V této kategorii se boty s variantou textil-kůže prakticky nevyskytují. Pokud ano, jedná se o „textil“ vyšší kategorie.

Celokožené boty výborně drží na noze. Jen se trochu zpotíte a kůže uvnitř se malinko roztáhne, obepnou vám nohu a ta se vůbec neposouvá v botě. Je ovšem nutné boty vždy večer vysušit. Vhodné jsou tedy například na túry po rakouských chalupách. Kožená podšívka také vydrží mechanicky více než textilní.

Pokud ovšem promočená celokožená obuv v zimě zmrzne, třeba ve stanu, je těžké se do ní ráno obout. Navíc voda v mokré kůži působí jako teplotní vodič a převádí zimu do bot. S vysycháním je pak trochu problém. Kde jsou dvě vrstvy kůže, schne bota daleko déle, než když 1 vrstva kůže schne z obou stran.

Kožené boty s membránou jsou zaručeně nepromokavé i při horší údržbě (impregnování). Ve srovnání s celokoženou verzí schnou rychleji, podšívka ovšem vydrží méně. Oproti kombinaci textil-kůže jsou pevnější, lépe izolují, lépe se impregnují, jsou však těžší a dražší.

U modelů textil – kůže s membránou pak platí opak. Výhodou je především to, že bota lépe dýchá. V letních měsících se v nich proto nebudu tolik potit. Chci-li však pohorky používat i v zimě, měli byste zvolit celokožené. Musím počítat s tím, že membrána bránící protečení boty jednou praskne, prošoupe se (i ta goretexová). Někdy za rok, za dva i za tři, podle toho, jak často boty používáte. Pak nastává u bot s variantou textil-kůže problém s impregnací, která je v zimě nezbytná… Botu s textilem musíte často stříkat nějakým impregnačním sprejem. 

Tip! Podívejte se, jak správně impregnovat pohorky

Potřebuju „goráč“?

Mít boty s membránou rozhodně není na škodu. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že membrána na botách není navždy a že se časem potrhá. Častým omylem je, že si lidé myslí, že jim membrána zajistí vysokou prodyšnost. Opak je pravdou! Každá membrána (i ta goretexová) snižuje prodyšnost. Používá se proto, aby bota byla nepromokavá.

Lidé si také myslí, že se o botu již nemusí starat: „Mám tam přece goráč, tak proč bych to ještě impregnovat!“ Membrána je ale až uvnitř boty, to znamená, že sice nebudu mít mokro uvnitř, ale vnějšek boty bude nasáklý vodou. Už to sníží její prodyšnost, začnu se více potit a nakonec budu mít mokro i v botě. Horší je ale to, že pokud botu nebudu voskovat, po čase se kůže vysuší, stane se tvrdou a pak praskne. Proto je nezbytné i botu s membránou čas od času navoskovat! Jednak tím zajistím nepromokavost i svrchních vrstev, zároveň se také postaráte o výživu kůže. Ta pak zůstane pružnou a bota mi bude sloužit dlouhé roky.

K čemu je vibramová podrážka

V terénu je tento materiál na podrážce výhodou. Na skále výborně drží a dlouho trvá, než takovou podrážku sešlapete. Existuje samozřejmě několik variant tuhosti. V zásadě ovšem platí, že všechny lepší pohorky mají vibramovou podrážku. Do terénu je to totiž to nejlepší.

Řada lidí má s vibramem špatné zkušenosti z nízkých bot. Není totiž podrážka, která by víc klouzala na mokré městské dlažbě než vibram. Vy ale chcete boty do terénu a ne do města na dlažbu!

Podívejte se i na detaily

  • Gumová obsázka: Některé pohorky mají špičku chráněnou gumou, případně je guma podél celé boty. Guma zvyšuje životnost boty (chrání botu před okopáním) a na nejexponovanějším místě zajišťuje 100 procentní nepromokavost. Obsázka podél celé boty zvyšuje její pevnost. A u vysoké obsázky nad patou je výhoda, že nezničíte kůži používáním řemínkových maček. V některých případech se totiž kůže odírá od kovového konce maček (tam kde se provlékají řemínky). Počítejte však s tím, že bota s obsázkou se rozšlápne jen minimálně.
  • Počet švů: U kvalitních pohorek se švů již nemusíte tolik obávat. V každém případě platí, že pokud se rozhoduji mezi více variantami, je lepší bota s minimem švů. Nikdo přece není neomylný, tak proč zvyšovat možnost potenciální reklamace… Většinou však také platí pravidlo, že čím méně švů, tím méně pohodlná je bota a naopak.
  • Podrážka z jednoho kusu: Pokud si pořizujete pohorky opravdu na dlouho (8 a více let) a vyrážíte v nich často, tak by jste určitě měli koukat i na to, je-li podrážka lepená z jednoho, nebo více kusů. Podrážka skládaná z několika drobných částí nebo vstřikovaná se totiž nedá znovu vyměnit. Lepenou podrážku (z jednoho kusu) lze jednoduše strhnout (obrousit) a znova podrazit. Proto je taková podrážka určitě velkou výhodou.

Aktualizace článku proběhla v roce 2015.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2000 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit