Jak vybrat filtr na vodu? Vše o filtraci a dezinfekci vody.

Publikováno 03. 04. 2020

Jak vybrat filtr na vodu?

Jak vybrat filtr na vodu? Vše o filtraci a dezinfekci vody v jednom přehledném videu a článku!

Jak správně vyčistit vodu, ať už jste v horách nebo v nějaké exotické destinaci? Proč se nespoléhat na vodu balenou? A jaký je vlastně rozdíl mezi filtrací a dezinfekcí? To vše se dozvíte právě tady!

Filtrace vs desinfekce

V první řadě je potřeba ujasnit si pojmy. Jaký je rozdíl mezi filtrací a desinfekcí? A musíme provést obojí, nebo stačí jenom jedno? Jdeme na to:

Filtrace vody

MECHANICKÉ NEČISTOTY A BAKTERIE

Primárním cílem filtrace je vyčištění vody od mechanických nečistot. Tedy, zjednodušeně řečeno, je to způsob, jak ze zakalené vody udělat vodu průzračnou. Takhle to zní triviálně a zdá se, že by se to dalo udělat i přes kávový filtr, ale ne, tak jednoduché to není. Moderní filtry jsou vyrobeny nejčastěji ze speciální keramiky, který nebídne miliony a miliony malých pórů, kterými pod tlakem vodu dostanete, ale mechanické nečistoty se skrz nedostanou. Ty póry jsou natolik malé, že dokonce zachytí i 99,99 % všech bakterií. Skvělé, že?

VIRY

Ale jak je to s viry nebo chemickými látkami? Viry samy o sobě nedokáží přežít ve volném prostoru bez zachycení na nějakém přenosném "agentovi". Tedy alespoň ne dlouho. Proto se dá říct, že většina filtů teoreticky zvládne odfiltrovat i viry. Ale není to 100%.

CHEMIKÁLIE, PESTICIDY A TĚŽKÉ KOVY

Třetí kategorie znečištění je znečištění různými chemickými látkami. Většina větších filtrů disponuje dodatečnou fiktrací přes aktivní uhlí, které dokáže eliminovat malé množstvý dalších škodlivých látek a navíc upravuje chuť vody do poživatelného stavu. Pokud ale chcete odfiltrovat chemikálie, pesticidy a případně těžké kovy, musíte sáhnout po speciálních pěnových filtrech od firmy Sawyer: konkrétně jde o modely S1, S2 a S3.

Filtry Sawyer Filtry Katadyn Filtry MSR

Dezinfekce vody

Jak jste nejspíš pochopili, filtrace není to samé co dezinfekce - při desinfekci neřečíte mechanické nečistoty ve vodě, ale naopak hubíte breberky, které se v relativně čisté vodě mohou vyskytovat. Zde můžete využít dva ověřené spolehlivé způsoby - ten první je využití tablet nebo kapek na bázi chloru a stříbra. Kombinace těchto prvků ve vodě spolehlivě zabije bakterie i viry a některé běžné prvoky. Nevýhodou tabletek a kapek je, že po jejich aplikaci musíte před konzumací vody počkat, a to v rozmezí 30 minut až 3 hodiny. 

Výrazně rychlejší řešení nabízí firma Steripen se svými přenosnými UV lampami, kterými "prosvítíte" vodu a UV záření jednoduše zabije vše, co ve vodě je. A hotovo máte zpravidla ani ne za minutu (při objemu do 1 litru vody). Nevýhodou je, že voda, kterou chcete vydesinfikovat, musí být relativně čistá, tedy průzračná. Zakalenou vodu neprosvítíte.

dezinfekční kapky Life Systems UV lampy Steripen

Co si z toho vzít?

Jak vidíte, vyčištění vody není úplně jednoduchá věc. Uvedeme proto několik příkladů, kam a na jaké akce si co vzít, abyste měli spolehlivě vyčištěnu vodu a to v dostatečném množství.

Turistika a trekking po Česku

V českých luzích a hájích zpravidla využijete jednoduchý filtr typu Sawyer Micro Squeeze. Můžete z něj jednoduše rovnou pít a během chvilky přefiltrujete třeba i litr vody do jiné nádoby. Dalších znečištění se tolik bát nemusíte. Pro desinfekci se hodí kapky nebo Steripen.

Trekking a expedice v zahraničí

Pokud vyrážíte někam do vyšších hor, ani tam se zpravidla nemusíte bát nějakých větších potíží. Pokud vás jede víc, může se hodit mít velkokapacitní pumpovací filtr jako nabízí například MSR nebo Katadyn, díky kterému pročistíte větší množství vody (i do zásoby) během kratšího času.

Pokud filtrujete vodu do zásoby, určitě je dobrý takovou ošetřit dezinfekčními kapkami.

Cestování do exotických destinací

Zahraniční, nejčastěji asijské, destinace znamenají zpravidla dostupnost vody z vodovodního řadu. Taková voda je sice čirá a průzračná, ale rozhodně nemusí být nezávadná. Proto doporučujeme vozit desinfekční přípravky v podobě kapek nebo využít UV lampy Steripen.

Země třetího světa nebo místa zasažená katastrofami

Do těchto destinací se vyplatí vyrazit s těmi nejlepšími filtry, které jsou dostupné, a kombinovat je i s desinfekcí. V dnešní době patří k nejlepším filtrům modely S-série od Sawyer, které díky speciální pěně dokáží odfiltrovat i chemikálie, pesticidy a těžké kovy.

Související zboží

Cestovní sada na čištění vody s filtrem vážícím necelých 60 gramů.

1 290 Kč

Bezpečný a účinný prostředek ve formě kapek pro desinfekci až 60 litrů vody.

249 Kč

Novinka pro rok 2018. Kombinace osvědčeného filtru Sawyer a láhve s novým pěnovým filtrem.

3 750 Kč

Spolehlivý samočistící vodní filtr účinný proti bakteriím, virům a pevným částicím

8 769 Kč

Jeden z nejoblíbenějších modelů pro čištění vody dodávaný s předfiltrem.

1 998 Kč

Inteligentní a univerzální filtr nové generace vhodný pro všechny cestovatele.

3 298 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit