Thru-hiking aneb Ultralight backpacking

Publikováno 26. 06. 2019

Thru-hiking aneb Ultralight backpacking

Určitě už jste slyšeli o takzvaném ultralight cestování - cestování na lehko, ale málo z Vás možná ví, že s tím přišli právě cestovatelé, kteří se věnují tzv. Thru-hiking.

O svoje zkušenosti se na dalších řádcích podělí Tomáš.

Thru-hiking je pochod na dlouhé vzdálenosti, které jsou zpravidla delší než jednodenní výlet a dosahují maxima jednoho roku. Každý den putujete o kus dál a to až do zdárného konce Vaší cesty. Příkladem bychom mohli uvést nejznámější trasy po celém světě: PCT (Pacific Crest Trail - USA), APT (Apalachian Trail - USA), WHT (West Highland Way - Skotsko), Camino de Santiago (Španělsko) a mnoho dalších.

Lidé, kteří se thru-hikingu věnují si říkají různě - Trekker, Hiker, Thru-hiker nebo Ultralight backpacker.

Důvod proč Vám tuto tématiku představujeme je jasný, v poslední době se cestování na lehko rozmohlo a i v řadách Hanibalu máme trekkaře, kteří počítají každý gram pro svůj další trek. Uměním trekkaře je sbalit batoh do 10 kg, v úplně ideálním případě v poměru: vybavení < 7 kg, věci na převlečení + jídlo < 3 kg a to klidně na cestu dlouho 2 500 km.

Protože sami milujeme thru-hiking, máme pro Vás pár tipů na výbavu pod 10 kg, se kterou si ultralight backpacking zamilujete.

Oblečení

Důležité je uvědomit si, že koukáte-li na gramy, možná budete muset trochu upustit od módy, ultralehkých věcí není vždy extrémně velký výběr. Módní hvězda z Vás tedy pravděpodobně nebude, na druhou stranu Vám Vaše záda po pár stovkách kilometrů poděkují. Koneckonců většinu těchto cest absolvujete mimo civilizaci a není nutné kvůli vkusu tolik smutnit!

Bunda (ideálně pod 350 g)

Hlavní věc, kterou budete pro takovou cestu hledat, je nepromokavá bunda. Měla by být lehká, sbalitelná a zároveň logicky voděodolná a prodyšná. Z  našeho pohledu můžeme určitě doporučit lehké záložní bundy Marmot Precip, High Point Road Runner, Ortovox Civetta nebo bundy Tilak Attack z materiálu Gore-Tex Active Shell.

Určitě v nabídce najdete i odolnější a jen o málo těžší bundy. Podívejte se tady na všechny pánské bundy pod 400 g a dámské bundy pod 350 g.

Svůj první hike jsem přežil pod klasickou nepromokavou skate bundou, opravdu ale jen přežil. Na nošení batohu bunda není stavěna a za hustého deště jsem měl mokrá ramena. Od té doby jsem se již ponaučil a nosím bundu, která za hustého deště s batohem vydrží.

Marmot PrecipHigh Point Rod RunnerOrtovox CivettaTilak Attack

Kalhoty / kraťasy (do 300 g)

Druhou důležitou položkou na seznamu věcí by měly být kalhoty a/nebo kraťasy. Odráží se od ročního období a podmínek, ve kterých se budete či můžete nacházet. Lehčí trekkové kalhoty, hlavně prodyšné a rychleschnoucí, najdeme například u značek OcúnWarmpeace nebo High Point. Hmotnost se u nich pohybuje do 390 g. V dámské variantě mohou zaujmout ještě kalhoty Direct Alpine Cortina.

Pokud se budete poohlížet po kraťasech, opět hledejte lehké a pohodlné, třeba High Point Rum.

Je dobré také myslet na to, že když se zkazí počasí, všechana voda z bundy steče na kalhoty. Lehké převlekové kalhoty, které phodlně převléknete přes boty i kraťasy, jsou tedy dobré řešení. Mezi ty nejlehčí u nás patří Marmot Precip Eco nebo High Point Road Runner.

High Point Saguaro Warmpeace Rivera Zip-Off High Point Road Runner
pánské dámské

Já osobně to mám s kalhotami těžké, nedám si totiž říct a za jakéhokoliv počasí nosím pouze jedny kalhoty nebo plavky. Plavky jsou super lehkou alternativou ke kraťasům a jsou velmi lehce sbalitelné. Kalhoty na trek mám od značky Ocún a díky stahovatelným nohavicím si lze z nich udělat tříčtvrťáky. Nejsou nepromokavé, ale jsou rychleschnoucí, lehké a zvládnou ochránit proti větru.

Tip na ušetření váhy

Chcete-li ušetřit gramy a tak trochu kašlete na módu, je dobré řešení kombinovat dlouhé spodky a kraťasy. Tím nasimulujete dlouhé kalhoty a ušetříte potřebné gramy.

Triko (do 100g)

V neposlední řadě budete potřebovat nějaké tričko, které nebude smrdět hned první den, ale vydrží přeci jen trochu více. V tomhle Vám bude nápomocná vlna, ale raději si s sebou vemte rovnou i jedno na převlečení. Vlna totiž po vyprání schne o trochu déle a náhradní tričko tudíž přijde vhod. Případně nějakou směs materiálů, kterou najdete u trička Icebreaker.

Icebreaker Men's Tech Lite SS

Icebreaker Women's Tech Lite SS

Mikina / druhá vrstva (do 300 g)

Druhá vrstva by měla trochu izolovat, zároveň trochu chránit před větrem. Vcelku dobrou variantou je mikina, kerá má kapuci. Ta zásadně přidává na tepelném komfortu. Z naší nabídky bychom vypíchli lehoučkou softshelku RAB Borealis nebo mikinu RAB Nexus. Dobrou variantou může být také teplé triko Woolpower 200.

Boty

Zásadní část výbavy. Zde buďte opatrní a volte funkčnost před hmotností. Držte se ale zásady, že je vhodně vzít si jedny pořádné trekkové boty na sebe a v batohu nebo na batohu mít něco, do čeho se po celodenním šlapání v klidu a pohodlí přezujete. Doporučujeme v případě pověšení na batoh boty občas zkontrolovat. Můžete je z nepozornosti vytratit (jako náš kolega :).

Podle náročnosti treku budete volit mezi nízkými trekovkami nebo kotníkovými. Trend dneška velí jít dop lehčích bot, ale tady je potřeba být opatrný a rozhodovat se silně subjektivně.

Boty jsou Vaši oporou a proto je dobré nepodcenit výběr. Do nezpevněného terénu a tam, kde potřebuji jistotu, nosím pohorky Fitwell Yuma. Jsou celokožené, to mně osobně vyhovuje a obsázka je vysoká, špička tvrdá a zvládají tedy i pořádný horský terén. Procházku po asfaltu v nich taky ujdete, ale nic se nevyrovná úlevě a pohodlí v nějaké lehčí botě po náročném trekku. V létě to u mně jsou primárně žabky, ale když si chci i na trekku odfrknout od pohorek, volím raději nějaké lehké až ultralehké boty tohoto typu.

Vybavení

Batoh (do 1100 g)

Každá správná výbava začíná batohem a ideálně s nízkou hmotností. V této kategorii najdeme Osprey Levity 45 pro pány a Osprey Lumina 45 pro dámy. Batoh v pánském provedení váží pouhých 830 g a v dámské variantě 770 g a to staví tyto batohy do popředí ultralight. Batoh je oděru odolný a nepromokavý s možností hydrovaku.

Já osobně jsem vlastníkem batohu Osprey Levity 45 a jsem s ním velmi spokojen. Jako jedinou nevýhodu u batohu vidím zúžený horní prostor při plnění batohu. Je to na úkor prohnutých zad a musíte tudíž batoh plnit obezřetně. Ačkoli se materiál vyznačuje tím, že by měl vydržet oděrky od skal a hrubší zacházení, je dobré se o batoh starat dle selského rozumu a máte-li nějaký předmět s ostřejší hranou, balit jej velmi opatrně. Jakmile si ovšem batoh nasadíte, nic na zádech necítíte. Je to opravdu velmi pohodlný batoh a nedám na něj dopustit. Boční kapsy jsou dostatečně velké a pojmou opravdu velké množství věcí, které se Vám do batohu nevejdou nebo je potřebujete mít po ruce.

Ospray Levity 45Osprey Lumina 45

Spacák (do 1000 g)

Když máme batoh, je nutné ho něčím šikovným naplnit. Prvně se zaměříme na karimatku a spacák. Ve válce o nízkou hmotnost dominují karimatky od značky Therm-a-Rest, levnější alternativou by případně mohla být karimatka Yate nebo letní karimatka Robens. V otázce spacáku je to složitější, je důležité si uvědomit jak moc je člověk zimomřivý, nicméně kvalitní 3-sezónní spacák by nikoho zklamat neměl. V kategorii lehkých spacáků doporučujeme tyto spací pytle: pro pravé ultralighisty Patizon G400 nebo Warmpeace Viking 300, pro ty co chtějí dostatek tepla pak Patizon G800 nebo levnější Warmpeace Viking 600.

Patizon G400Warmpeace Viking 600MOUNTAIN EQUIPMENT HELIUM 400

Vzhledem k tomu, že jsem se poohlížel po karimatce, která mi zaručí tepelný komfort téměř celoročně a kdekoliv, stal jsem se vlastníkem karimatky Yate Extrem Lite . Po sbalení se vejde do batohu a pokud na ni v batohu nezbude místo, boční kapsa batohu je vždy připravena. Na karimatce se leží velmi pohodlně a dokonce zvládá bez poškození i nerovný terén a nějaké kořeny od stromu nebo menší oblázky. Nafouknete ji cca za 2 minuty a sbalíte tak do 3 minut. Na cestách mě doprovází také spacák Patizon G800, který bych charakterizoval jako velmi teplý 3-sezónní spacák. Na trekku se dostáváte i do nepříznivých a někdy i chladných podmínek - i tehdy plní svou funkci špičkově. Troufám si tvrdit, že na území ČR jej lze využít celoročně a do zahraničí mi bude dělat společnost například při spaní v Marocu (pohoří Atlas) či Himalájích. Je velmi pohodlný a materiál je opravdu příjemný, přirovnal bych to k lidskému objetí a při spaní u oceánu jeho tepelný komfort opravdu oceníte.

Stan (do 1500 g)

Ke spaní v přírodě potřebujete také vnější ochranu a proto nesmíme opomenout nějaký přístřešek. Z naší nabídky lze doporučit Jurek Nano 1 od českého výrobce s hmotností 1,6 kg. Lehké stany najdeme také u MSR a Hilleberg.

Ti pravověrní thru-hikeři ovšem používájí spíše ultralehké přístřešky, takzvané tarpy. Většinou jde o plachty, které pověsíte mezi dva stromy nebo vztyčíte pomocí trekových holí.

Jurek Nano 1stany MSRstany Hilleberg Tarpy

Za nepříznivého počasí moc bivakovat nejde a proto s sebou nosím stan Jurek Nano 1. Tento stan je určen pro jednu osobu, nicméně mám jej vyzkoušený i ve dvou - není to žádný velký komfort, ale zvládnete to. Stan je velmi lehký a pokud kolíky a nosnou tyč vyndáte z obalu, můžete stan krásně sbalit do malých rozměrů a tyč spolu s kolíky zabalit zvlášť. Stan využívám na cestách velmi rád a to primárně když se necítím moc komfortně s bivakováním v neznámém prostředí. Stan je pro jednu osobu příjemně prostorný a krosna s pár věcmi se tam vejde a pro boty je místo pod tropikem. V Portugalsku jsem v tomto stanu přečkal celodenní liják i bouřku. Ze začátku jsem se obával promočení, ale stan bez problému vydržel. Tropiko na slunci schne velmi rychle a když není spoustu času, dáte jej do přední kapsy batohu s odkapáváním a stan necháte takto vyschnout.

Vaření

V případě, že se vydáte na delší trek, je nutné počítat s tím, že budete muset v přírodě vařit, ať už na ohni nebo pomocí vařiče. Zde opět platí, čím lehčí nádobí a vařič, tím více ušetřených gramů a místa v batohu. V oblastí vaření doporučujeme několik produktů. Za vařiče v kategorii pod 90 g jsou to: Soto Wind Master, Pinguin Surpass Titat a MSR Pocket Rocket 2. Skvěle k těmto vařičům padne nádobí Pinguin nebo Sea to Summit či dokonce GSI Pinnacle Soloist II. K obstarání vody potom pomůže lehký a sbalitelný filtr Sawyer mini.

Osobně jsem vařič použil jednou a spíše jsem se snažil vyhledat místa k rozdělání ohně. V takovém případě mám u sebe vždy zápalky a do nepříznivého počasí se mi osvědčilo napuštěné dřívko, které chytne opravdu kdykoli. Poslední dobou ovšem zápalky omezuju a nosím s sebou křesadlo.

Doplňky

Základní výbavu lze doplnit o pončo, které vám pomůže v horších podmínkách a lze jej naopak ve velkém teplu využít jako tarp či plachtu nad sebe. Nejlehčí z naší nabídky jsou Sea to Summit a Jurek Duo UL. Co určitě každý z vás také ocení je hygiena na cestách a prostředky pro občasné praní. I zde na Vás budoucí a současné trekkaře myslíme a z nabídky si lze vybrat například ručník Sea to Summit Airlite a k tomu šetrný biologický prostředek Wilderness Wash, který využijete jak na praní tak i jako sprchový gel.

Pro hygienu a praní používám Wilderness Wash, se kterým vyperete prádlo, sebe umyjete a přírodě to nijak neublíží. Je vhodný právě na koupání se a praní v řece či potůčku, kde je velmi důležité aby se voda neznečišťovala.

Další tipy:

K rozdělání ohně doporučujeme křesadlo a zápalky spolu s dřívkem do každého počasí.

Lékárničku se vším, co je potřeba dle náročnosti terénu.

Při pohybu ve tmě si nesmíte zapomenout čelovku.

Související zboží

Do detailu promyšelný a zpracovaný ultralehký třísezónní až zimní spacák.

10 447 Kč

Lehoučký titanový hrnek o objemu 0.85 l. Bez kompromisů nahradí konvičku, hrnek i ešus.

1 659 Kč

Robustnější varianta ultralehkého přístřešku pro jednu osobu. Vyrobený z pevného materiálu s širokou škálou možných použití.

4 875 Kč

Nejlehčí nafukovací karimatka na trhu pro použití v letních měsících.

5 099 Kč

Ultralehký trekový batoh s hmotností pouze 830 g.

4 590 Kč

Jednoduchá dvouapůlvrstvá membránová bunda minimálních rozměrů.

7 590 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit