9 uzlů a 1 trik, bez kterých se lezec neobejde

Publikováno 23. 08. 2017

UZLY

Lezení, horolezectví, zkrátka sporty s lanem. Při nich se bez znalosti uzlů neobejdete. Pojďte se podívat na devět základních, které byste měli znát. Přidáme k tomu jeden jednoduchý trik, takový malý bonus. Ale nezapomínejte, že náš jednoduchý přehled nemůže nahradit pořádný trénink v horolezeckém oddíle nebo učení se od zkušenějších!

1. OSMIČKOVÝ UZEL

Základní uzel, který je nejběžněji používán pro navázání se na lano. Takto je i doporučen organizací UIAA. Vznikne uvázáním jednoduché osmičky (obtočení konce lana okolo lana o plnou otáčku a provlečením konce skrz vzniklé očko), poté provlečeném skrz nohavičky a pas úvazku a následně kopírováním uzlu. Ideální je zakončení jednoduchou pojistkou.

Uzel mějte vždy co nejlépe srovnaný. Pouze správně srovanný uzel vykazuje očekávané vlastnosti - pevnost, jednoduchost rozvazování po zatížení a podobně.

2. LODNÍ SMYČKA (LOĎÁK)

Uzel, respektive smyčka, bez kterého se při lezení rozhodně neobejdete. Nejčastěji se používá pro fixaci lana v kotvícím bodě. Má několik výhod - nejen snadné uvázání, ale také jednoduché povolení po zatížení. Lezci jej často používají pro zajištění sebe sama na stanovišti pouze za použití lana.

3. POLOVIČNÍ LODNÍ SMYČKA (PŮLLOĎÁK)

Uzel, který je doporučen UIAA pro jištění prvolezce i druholezce. Je také nejjednodušší formou jištění, kdy k lanu potřebujete už jen karabinu HMS s pojistkou zámku. Jedna z nejzásadnějších výhod polovičního lodního uzlu je jeho použití při jištění přes štand, kdy funguje jak v tahu nahoru, tak v tahu dolů. Je vhodný i pro slanění.

4. VŮDCOVSKÝ UZEL

Nejjednodušší uzel na uvázání, ti zručnější jej zvládnou i jenou rukou (anglicky se jmenuje overhand knot). V podstatě jde o jednoduché očko, které můžeme uvázat na kterékoliv části lana nebo smyčky. Dosáhneme tak pevného zafixovaného očka, přes které můžeme fixovat lano v kotevním bodu. Velmi často se používá při stavbě stanoviště, při připojování materiálu na lano pomocí karabiny a podobně.

5. LIŠČÍ SMYČKA (LIŠČÍ SMYČKA)

Jednoduchý uzel, kterým nejčastěji připojujeme sešitou smyčku (odsedku) k úvazku, nebo jej použijeme k navázání ferratové brzdy k celotělovému nebo kombinovanému úvazku. Další využití je možné při budování stanoviště, kdy nechceme využít karabiny - smyčku pomocí lyščího uzlu spojíme s jisticím bodem.

6. ALPSKÝ MOTÝLEK

Jeden ze základních uzlů pro milovníky VHT a ledovcové turistiky. Slouží k připojení členů ledovcového družstva k lanu přes karabinu. Obecněji by šlo říci, že je vhodný pro navázání na lano přes karabinu. Lze jej jednoduše uvázat v rukavicích, díky více ohybům méně snižuje pevnost lana (méně než osmičkový nebo vůdcovský uzel) a po zatížení se lépe rozvazuje. Vzniklé očko navíc, závisle na své délce, dávám členům družstva určitou mítu flexibility a volnosti při chůzi na laně.

7. PRUSIKŮV UZEL (PRUSÍK)

Prusikův uzel má několik variant, (ve videu je asymetrický, na obrázku symetrický). Jde o samosvorný uzel, který se používá pro výstup po laně. K jeho uvázání se používá pomocná reep šňůra, ideálně o tloušťce 6 mm. Rozdílná tloušťka lana a pomocné šňůry je přitom zásadní, díky níc prusikův ozel funguje, jak má. Po navázání na lano prusikův uzel můžeme po laně posouvat. Jakmile se ale zatíží, utáhne se  a drží na místě. Nejčasteji jej použijete například při vprošťování z ledovcové trhliny nebo při tvorbě různých kladek pro vytahování břemen. A nebo při výstupu po laně.

8. DVOJITÁ RYBÁŘSKÁ SPOJKA

Dvojitou rybářskou spojku použijete nejčastěji pro svázání dvou lan i různých průměrů. Zároveň se také může použít ke svazování kulatých smyček. Pro svázání lan pro slanění je lepší použít vůdcovský uzel.

9. PROPICHOVANÝ VŮDCOVSKÝ UZEL

Pokročilejší uzel, který ale najde několikero využití. Nejčastěji pak pro navázání se na prostředek lana bez použití karabiny. Vznikne uvázáním vůdcovské ho uzlu na prostředku lana. Vzniklé očko protáhneme navazovacím okem úvazku, propíchneme jím vůdcovský uzel a za ním vytvoříme pojistku a utáhneme. Naopak není vhodný na spojování nesešitých plochých smyček.

Snad jsme alespoň trochu pomohli. Nezamotejte se do toho!

A samozřejmě nezapomeňte, že tento přehled nemůže nahradit vzdělání například v horoškole. Pokud se chcete stát mistry v lezeckém uzlování, najděte zkušenější kamarády nebo nejbližší horolezecký oddíl!

Související zboží

Zcela nová pomocná šňůra s velmi širokým použitím a s technologií Secure, díky níž je bezpečnější, flexibilnější, odolnější a kompaktnější.

30 Kč

Kvalitní pomocná šňůra splňující normu UIAA i EN564

29 Kč

Pomocná šňůra od firmy Beal o průměru 5mm.

19 Kč

Jedna z nejoblíbenějších HMS karabin od welšského výrobce horolezeckého a pracovního vybavení DMM.

398 Kč

Největší HMS karabina od Ocúnu se šroubovacím zámkem.

298 Kč

Klasická HMS karabina, která je ovšem vybavena magnetickou pojistkou zámku, která ji dělá mnohem příjemnější pro manipulaci.

698 Kč

Dynamické jednoduché lano. Průměr 9,8 mm. Vodoodpudivá úprava.

2 998 Kč

Tenčí měkké dynamické lano s impregnovaným opletem a nově spojeným s jádrem: Unicore. Lano je díky tomu ještě bezpečnější.

3 198 Kč

Jedinečné dynamické lano certifikované jako jednoduché, poloviční i dvojité s kompletní teflonovou úpravou.

4 398 Kč

Jistící set z karabiny Ocún Eagle a jistítka Ferry.

585 Kč

Velice pohodlný úvazek pro nejšírší využití.

1 398 Kč

Inovativní, funkční a univerzální jistítko pro použití s moderními lany. Perfektní pro alpské, zimní nebo i klasické lezení.

898 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit