JAK SI KDO USTELE? Fast & Light!

Publikováno 29. 06. 2017

Ve třetím týdnu naší série se podíváme na ty, kteří šetří každý gram! Jak se správně vybaví na spaní ti, kteří po horách spíš běží a na zádech mají batůžek, co skoro nic neváží? Jak správně vybrat vybavení, které nebude nic moc vážit, ale bude dobře fungovat? Čtěte dál!

Fast & Light!

Když se dokážete po vršcích kopců skoro rozeběhnout, je to povznášející pocit. Cesta pod nohama rychle ubíhá, krajina se okolo míhá jako leporelo a svěží větřík vane do tváře. Romantika, co? Ale hůř se to dělá, když batoh váží dvacet kilo. Tedy, jak to udělat, bay spaní na vícedenních přechodech opravdu na lehko, nezatížilo vaše bedra příliš? Varianty jsou. Nejsou nejlevnější, ale jsou. Pojďte se na ně podívat.

Ultralehký stan? Jistě!

Je nasnadě, že hmotnost bude v tomto případě hlavním argumentem. Zároveň je ale vhodné nezapomínat na další parametry, které mohou usnadnit a zpříjemnit noci trávené ve stanu.

Kolik vás bude?

U ultralehkých kousků se často setkáte s tím, že se jede takříkajíc sólo. Každý sám, ve svém brlohu. Celkově se ale určitě vyplatí sáhnout po dvoumístných stanech, neboť jejich konstrukce nebude výrazněji odlišná od těch pro jednoho a tak se rozdělením hmotnosti mezi dva dá nemálo gramů uštřit.

Z čeho to bude?

V této kategorii se výhradně setkáte se špičkovými materiály, použitými jak na samotný stan, tak hlavně na jeho konstrukci. Pruty budou výhradně ze značkových slitin hliníku, například DAC Featherlite, nebo se můžete setkat i s variantami, které nabídnou pruty z karbonových kompozitů. Už teď je jasné, že cena u těchto variant nebude úplně malá.

Jak to bude vypadat?

Kopulka nebo tunel, i tady budou obě dvě varianty mít něco do sebe.

Samonosná kopulka je určitě o trochu jednodušší na kotvení, o tom není sporu. Tunel zase nabídne lepší poměr vnitřního prostoru a hmotnosti. Co se odolnosti týká, předpokládáme, že fast & light styl se častěji neodehrává v těch nejnáročnějších podmínkách. Tudíž rozdíly mezi kopulkou a tunelem nebudou v tomto ohledu hrát přílišnou roli. Navíc, jak už jsme zmínili, materiálově tu bude všechno naprosto bez problému.

Co se vstupů do stanu týká, je jasné, že dva vstupy jsou pohodlnější, ale když zvolíte jenom jeden, opět uštříte na hmotnosti. Takže pokud chcete opravdu co možná nejlehčí stan, volte ten s jedním vchodem po kratší straně.

Takže kolik ponesu?

Jdeme k jádru věci. Když půjdete na dřeň, bude váš stan vážit třeba jen 660g (Carbon Reflex od MSR). Když to nebudete hrotit tak moc, v případě opravdu lehkých dvoumístných stanů se dostanete pohodlně na 700g na jednu osobu.

Tady jsou naše tipy na nejlepší možné volby:

STANY MSR HUBBA

Už legendární série stanů, ať už v klasické verzi, tak ve verzi NX. Extrémně lehké, inovativní konstrukce a kvalitní zpracování.

STANY HILLEBERG YELLOW LABEL

Pokud chcete fast and light, ale nechcete dělat kompromisy v odolonosti, jsou třísezonní stany Hilleberg tou pravou volbou.

STANY MSR FREELITE

Snad to nejdolehčenější, co MSR vyrábí. Vnitřní stan je téměř kompletně síťovaný, tropika z extrémně lehkých materiálů. Paráda.

Ultralehký spacák? 

Tady si dovolíme být trochu radikální. Chcete-li opravdu ultralehký spacák, nevyhnete se péřovému spacáku. Možná to zní až moc vyhraněně, ale je to tak. Příroda je pořád o několik kroků napřed a peří jako izolační materiál je dodnes naprosto nepřekonatelné. Je extrémne lehké, sbalitelné, má skvělou životnost a izoluje lépe než jakýkoliv syntetický materiál. 

Mimo to jsme přesvědčeni, že většina uživatelů, kteří se rozhodnou pro fast & light styl, jsou zkušení a dokážou si tak pohlídat nebezpečí navlhnutí péřáku. Z vlastních zkušeností víme, že to jde.

Pokud byste i přesto chtěli syntetiku, pak ideálně vybírejte spacáky z vlákna Climashield.

I v této kategorii se najdou určitá specifika - očekávajte úzké střihy spacáků, kratší zipy a ultralehké materiály, které mohou být náchylné na mechanické poškození. Vyjímkou ani nejsou ultrajemné směsi peří (95:5), které nemají tak vysokou životnost, jako standardní směsi (90:10).

Co se hmotností týká, v letních variantách se pohodlně dostanete k rozmezí 325 - 700g, kdy vás ve spacáku bude hřát od 150 do 300g peří. Třísezonní varianty budou vážit od 700g do jednoho kilogramu a najdete v nich až půl kila peří. Celoroční varianty budou do 1,5 kg a peří v nich najdete až jeden kilogram.

Ideální volba? Podle nás tyhle tři série:

WARMPEACE VIKING 300

Varianta pro ty, kteří chtějí ultralehký letní spacák, ale nechtějí za něj utratit příliš. Skvělá ekonomická varianta.

SIR JOSEPH KOTEKA

Série ultralehkých spacáků ve třech gramážích. Vyhlášené, ověřené. Asi není co dodat.

MOUNTAIN EQUIPMENT HELIUM

Série spacáků Helium od tohoto britského výrobce patří k tomu nejlepšímu, co si můžete pořídit. Příkladné a chytré zpracování.

Ultralehká karimatka

Jistě, možná vás napadne univerzální a jednoduché řešení v podobě alumatky. Ano, bude to lehké, nezabere to moc místa, ale taky se moc nevyspíte. Karimatky za poslední rok nebo dva ušly zajímavý kus cesty, a tak je z čeho vybírat. Když budete chtít opravdu špičkový ultralehký výrobek, s konkrétními nafukovacími karimatkami se dostanete na hmostnost tak mizivou, jako je 350g. Někdy i méně. Do půl kila se vejdete témeř vždy, a to i s vybranými kousky samonafukovaček, které jsou odolnější.

Jeden z kousků, který určitě doporučíme, a navíc jsme ho pro Vás udělali dostupnější, je CAMP ESSENTIAL MAT. Lehoušká nafukovačka pro třísezonní použití. Úplná špička ledovce jsou pak karimatky THERM-A-REST NEOAIR X-LITE. Nic lehčího, sbalitelnějšího a kvalitnějšího asi nenajdete.

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY THERM-A-REST PROLITENAFUKOVACÍ KARIMATKY THERM-A-REST NEOAIR 

Tedy... kolik bude vážit Váš batoh, až budete vyrážet na hory a dál?

DOPORUČENÉ A AKČNÍ PRODUKTY:

Související zboží

Ultralehká a výborně sbalitelná karimatka poskytující dobrou tepelnou izolaci.

1 377 Kč

Lehký třísezónní sólo stan s vyváženými vlastnostmi a váhou 1.2 kg.

16 998 Kč

Třísezónní samonosný stan pro dvě osoby s váhou pod 2 kg. Rychlá stavba, perfektní zpracování a materiály.

20 998 Kč

Lehký stan s pevnou, semigeodetickou konstrukcí s výborným poměrem hmotnosti, prostoru a odolnosti.

17 990 Kč

Jeden z nejlehčích stanů pro 2 osoby od MSR.

12 310 Kč

Do detailu propracovaný lehký péřový spacák na léto nebo do horských chat.

6 356 Kč

Do detailu propracovaný lehký péřový spacák na léto nebo do horských chat. Prodloužená verze.

6 831 Kč

Spolehlivá, odolná a lehká karimatka pro rekreační horaly a baťůžkáře.

2 059 Kč

Letní spacák vyrobený v Česku z kvalitního mikrovlákna Climashield Apex.

3 230 Kč

Lahůdka pro skutečné milovníky extra lehkého vybavení. Ještě lehčí, skladnější a krásnější varianta spacího pytle Koteka.

8 271 Kč

Lehký samonosný stan pro dva vhodný pro široké použití v horách a při cestování.

3 567 Kč

Ultralehký dvouvrstvý stan pro 2 osoby.

6 480 Kč

Ultralehká nafukovací karimatka s výborným tepelným koeficientem ideální do chladnějších podmínek.

4 129 Kč

Ultralehký stan pro 2 osoby se zvýšenou odolností při špatném počasí.

8 998 Kč

Malý letní spacák s náplní z kachního peří. Excelentní poměr cena/výkon!

3 898 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2000 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Proč nakoupit u nás?

  • Prodáváme jen to, co bychom si sami koupili: Zaměřeni jsme hlavně na české, ale i na zahraniční značky.
  • Testujeme sami na sobě: Víme, jaké boty se hodí na ferraty a jaké kalhoty na trek. Testovali jsme je.
  • Vlastní prodejny & velké sklady: 4 kamenné prodejny a naprostá většina zboží skladem. Vše si můžete před nákupem vyzkoušet.

Klub Hanibal

3 % z nákupů zpět
60 dní na vrácení
Žádné starosti s paragony

Více o klubu Hanibal

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit