JAK SI KDO USTELE? Náročný trekking!

Publikováno 23. 06. 2017

Ve druhém týdnu naší série o spaní venku se podíváme na ideální stan, spacák a karimatku pro náročné trekování. Ať už se vydáte do Nízkých Tater, do Karpat, Alp nebo třeba na trek do Nepálu, můžete si vybrat spolehlivé vybavení, které zajistí pohodlný spánek. Pojďte se na něj podívat.

Hory hory hory kam se podíváš!

Vícedenní trekování po vysokých horách je jednoduše řečeno skvělé. Nejen že jste odkázáni sami na sebe, což tříbí lidské kvality, ale také zážitky jsou intenzivnější, vnímání krajiny se mění s tím, jak se paleta potřeb trekaře zužuje na otázky kam dojdu?, kdy se najím? kde budu dnes spát? Je nasnadě, že kvalitní regenerace ve spánku je klíčem k příjemně stráveným dnům na hřebenech. A kvalitní vybavení k tomu může zásadně dopomoct.

Stan na trekking

Stan bude vaším domovem po několik nocí, za všech okolností a podmínek. Je tedy víc než vhodné výběru stanu věnovat zvýšenou pozornost. Následující parametry by pro Vás měly být rozhodující:

Pro kolik lidí?

Dva bývá optimální řešení, pokud jdete ve třech, je lepší mít také jeden stan. Ve čtyřech už jsou lepší stany dva. V této kategorii je silným argumentem hmotnost stanu, která se dělí mezi počet uživatelů, tedy nocležníků. Tedy:

Kolik bude stan vážit ?

V dnešní době už není problém dostat se s hmotností pod 1 kg na osobu. A upřímně, kdo by chtěl tahat těžší? U vybraných značek a modelů se dokonce dostanete s hmotností ještě níž, než je ono zmíněné kilo. Na druhou stranu, neměli byste hmotnosti dávat tu nejvyšší prioritu. Ideální je vybalancovat hmotnost s odolností, která musí být v této kategorii nadstandardní. Proto:

Jaké materiály?

Vaší jedinou volbou by měly být pruty z duralu a jeho slitin. Nic jiného nemá význam, v této kategorii stanů je laminát nepřípustný. Je málo pevný a těžší, než by bylo vhodné. Tropiko stanu by mělo být ošetřeno silikonizací, která zajistí lepší voděodpudivost a nižší hmotnost. Podlážka stanu by měla být z odolného nylonu a opatřena nepromokavým zátěrem. Pokud zvolíte i zde správně, zbývá jediné:

Konstrukce stanu?

Na výběr budete mít dvě možnosti, kopulku nebo tunel. Obě mají nějaká pro a proti.

Ve variabilním větru, který v horách převládá, bude kopulka stabilnější. Často navíc bývá samonosná a nepotřebuje tolik kotvit. Ovšem v poměru váhy a vnitřního prostoru na tom není vždy nejlépe. Stěny stanu nestoupají tak strmě a tak bývá u některých kopulek trochu stísněné sezení uvnitř.

Tunel má perfektní poměr hmotnosti a vnitřního prostoru. Staví se snad možná ještě jednodušeji, než kopulka, ale vždy jej budete muset ukotvit, a to alespoň čtyřmi body. Skvěle odolává větru, pokud je postaven v jeho směru. S bočním větrem je to už horší, ale pokud jej dobře ukotvíte, ani boční vítr není problematický. Sami se musíte rozhodnout, co bude pro vás lepší. Čím zkušenější budete, tím menší problém pro vás bude kotvení tunelu.

S konstrukcí stanu také souvisí počet vchodů a předsíněk. Vždy doporučujeme spíše stany se dvěma vchody a dvěma předsíňkami - byť jsou o trochu těžší, nabízí větší zázemí pro uskladnění věcí, prostor pro vaření a také pohodlnější větrání a přístup vně i dovnitř stanu.

Tady jsou naše tipy na nejlepší možné volby:

Turistické stany MSR Turistické stany Jurek  TŘÍSEZONNÍ stany Hilleberg

Spacák na trekking

Kvalitní spacák je stejně důležitý. Jestli sáhnete po péřovém spacáku, můžete se těšit na lepší poměr hmotnosti, sbalitelnosti a výhřevnosti, dokonce i na výbornou životnost. Nevýhodou péřáku je, že se o něj musíte lépe starat. A také počáteční investice je vyšší

My jsme ale přesvědčení, že se vyplatí. Syntetika je sice bezúdržbová a levnější, v některých případech může být vhodná, například pro silné alergiky. Ovšem pozor, valná většina péřových spacáků používá peří vyčištěné tak, že je hypoalergenní!

Zkrátka a a jednoduše, péřový spacák prostě nabídne více. Nejčastěji budete vybírat v kategorii třísezonních spacáků, kde bude péřová varianta vážit okolo kilogramu, syntetická tak o půl kila více. S objemem po sbalení to bude stejné, u péřového bude minimálně o třetinu menší. Zkušený nocležník zvládne i management vlhkosti okolo peří bez větších problémů, takže argument navlhlého peří také není úplně na místě (byť určité opodstatnění rozhodně má, to nepopíráme).

Na delší akce se hodí péřový spacák se svrchním materiálem bez membrány a s úpravou DWR. Vydrží kondenzaci vlhkosti uvnitř stanu nebo rosu a lépe bude vysušovat to, co do spacáku vypotíte.

Ideální kategorie, ve kterých hledat, jsou tyto:

Třísezonní péřové spacáky Třísezonní syntetické spacáky

Pokud máme být konkrétní, tak naprostý bestseller v této kategorii je Warmpeace Viking:

Warmpeace Viking 300

Pro ty, kteří jsou hardcore a vystačí s lehoučkým péřákem.

Warmpeace Viking 600

Zlatá střední cesta. 600g peří je perfektní třísezonní volba.

Warmpeace Viking 900

Pro zimomřivá děvčata, nebo pro ty, co jedou výš.

Karimatka na trekking

Na kvalitní karimatku se často zapomíná - ale špatná karimatka může úplně zabít kvalitní spacák. Při náročném trekkingu rovnou zapomeňte na alumatku. Vaše karimatka by měla zajistit dostatečnou izolaci od země, a to i v případě, že se náhodně setkáte se sněhem. A pak by také měla zajistit komfort, abyste se dobře vyspali, i když si lehnete na ne úplně rovný kousek země.

Podle nás je ideální variantou samonafukovací nebo nafukovací karimatka. A z celého srdce doporučíme značku Therm-A-Rest, která vyrábí v Irsku a USA a dává na své produkty doživotní záruku. Máme s nimi velmi dobré zkušenosti, a navíc, najdete mezi nimi jak ekonomicky výhodné, tak špičkové modely s minimálním objemem a velmi nízkou hmotností. Další variantou pak můžou být samonafukovací karimatky Yate.

Abychom ale neupřeli místo na slunci také pěnovým karimatkám, pro svou lehkost, skladnost a univerzálnost jsou extrémně oblíbené také karimatky Them-a-Rest ze série Z-Lite.

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY YATE

 Samonafukovací karimatky Therm-A-RestNafukovací karimatky Therm-A-Rest

A kam letos vyrazíte vy? Ať už to bude komakoliv, věříme, že to bude se správným vybavením a na hory a dál!

DOPORUČENÉ A AKČNÍ PRODUKTY:

Související zboží

Spolehlivý turistický stan pro 2-3 osoby s prostornou předsíní vhodnou i k vaření.

5 310 Kč

Superlehký dvouplášťový stan pro dvě osoby.

6 599 Kč

Odolný stan s velkorysou předsíňkou. Samonosná konstrukce a dostatek prostoru pro 2 osoby.

16 990 Kč

Lehký a malý třísezónní spacák ideální pro výlety do přírody.

2 111 Kč

Lehký a malý třísezónní spacák ideální pro výlety do přírody.

2 111 Kč

Teplý třísezónní spacák skvělých parametrů s voděodolným materiálem. 

10 521 Kč

Teplý třísezónní spacák skvělých parametrů s voděodolným materiálem. 

11 241 Kč

Dásmký teplý třísezónní spacák skvělých parametrů s voděodolným materiálem. 

10 521 Kč

Pohodlná 3.8 cm tlustá samonafukovací karimatka s novým ventilem Reverse.

1 899 Kč

Lehká a skladná karimatka na srandičky na treku od jara do podzimu.

3 954 Kč

Třísezónní samonosný stan pro dvě osoby s váhou pod 2 kg. Rychlá stavba, perfektní zpracování a materiály.

20 998 Kč

Léty prověřený univerzální péřový spacák do podmínek našeho podnebného pásma.

5 535 Kč

Skládací karimatka z materálu EVAZOTE. Profilovaná pro lepší skladnost a izolační výkon.

1 119 Kč

Pěnová karimatka z odolné, velmi lehké pěny, je vhodná pro běžné až náročné třísezónní použití.

1 229 Kč

Pěnová skládací karimatka s pohodlnějším širším tvarem pro méně náročné použití.

598 Kč

Velmi lehký a překvapivě prostorný stan pro 2. Zcela nová řada pro treking za skvělou cenu.

6 398 Kč

Velmi lehký a překvapivě prostorný stan pro 3. Zcela nová řada pro treking za skvělou cenu.

9 030 Kč

Velmi lehký a překvapivě prostorný stan pro 4. Nový velký stran z řady Elixir

11 110 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit