JAK SI KDO USTELE? České luhy a háje!

Publikováno 14. 06. 2017

Vítejte v prvním týdnu našeho měsíce věnovaného spaní venku! Právě v prvních sedmi dnech se podíváme na spacáky, stany a karimatky, které bychom vám doporučili na použití v české kotlině. A to na aktivity jako: jedeme na vodu, jedeme na čundr, jedeme s dětmi do kempu! Připraveni? Jdeme na to!

Na vodu, na čundr nebo do kempu!

Každý to zná, každý to zažil. Právě rekreační outdoorové aktivity jako jsou vodáctví, čundrování po českých lesích a nebo týden strávený v kempu jsou jednou z nejčastějších aktivit, které v létě podnikáme. A my jsme pro vás připravili článek, který vám pomůže vybrat to správné vybavení tak, aby vám nejen vyhovovalo a dobře sloužilo, ale aby také bylo za adekvátní cenu.

Rekreační a kempingový stan

Hned z kraje se zaměříme na dvě možnosti. Ta první, jezdíte-li po kempech a stan se veze v kufru Vašeho auta, nebo jej jen přenesete od nádraží kilometr k řece, kterou budete v dalších dnech sjíždět na raftu nebo kánoji, nebudete nijak zásadně řešit hmotnost stanu. Ta druhá, kdy budete něklik dní v kuse běhat s batohem po českých luzích a hájích, už vytváří nárok na trochu lepší parametry.

Do kempu a na vodu

Hmotnost v téhle kategorii nehraje moc velikou roli. Pokud se stanem jezdíte jen výhradně ve velkém rodinném voze, tak hmotnost ani rozměry po sbalení asi řešit nemusíte. Pokud jej ale občas přenášíte (třeba od zmíněného vlaku), 20kg stan nebude ta pravá volba. Nižší hmotnost nabízejí stany s duralovými pruty (Jurek či Pinguin) či stany s nylonovou či polyesterovou podlážkou namísto podlážky z vrstveného polyethylenu.

Kromě velikosti pro počet osob, které chcete ubytovat, je třeba brát v potaz i jejich vzájemné chování. Chcete spát všichni v jedné ložnici? Nebo jste dva páry, které chtějí mít své soukromí, nebo jen chcete ubytovat děti v jejich vlastní ložnici ložnici? Pak volte stany se dvěma oddělenými ložnicemi nebo ty, které nabízejí oddělitelnou přepážku.

Dalším důležitým faktorem je výška ložnice a krytých předsíní. Stany do kempu neslouží jen k nutnému přespání, ale i k dlouhodobějšímu pobytu. Při něm bude nepříjemné chodit skrčený, nebo dokonce po kolenou. Nejkomfortnější jsou stany s vnitřní výškou nad 180cm. Ruku c ruce s tím se nese velikost předsíní, aby bylo kde připravit jídlo a také jej sníst v případě horšího počasí; nebo uskladnit větší věci, které nelze umístit do ložnic.

Rodinné stany ColemanRodinné stany PinguinRodinné stany Jurek

Na turistiku

Na nenáročnou turistiku budou při výběru důležité dva parametry - cena a hmotnost. Jak je vybalancovat, aby to fungovalo?

V téhle kategorii budete cílit na stany s hmotností okolo 3 až 4 kilogramů, v závoslosti na tom, kolik spáčů potřebujete ubytovat. Nejčastější volbou jsou stany pro dva až pro tři. Do parametru hmotnosti vstupuje zásadním způsobem konstrukce stanu. Pokud budete volit tu z laminátových tyček, tak jistě ušetříte na ceně, ale budete mít ve výsledku o kousek těžší stan s menší odolností. Pokud sáhnete po stanu s duralovými tyčemi, budete mít stan o trochu dražší, ale lehčí a výrazně odolnější.

Co se konstrukce týká, nejčastěji zde budete vybírat asi kopule, které jsou částečně samonosné a tak není problém je postavit tíéměř kdekoliv. Zamyslete se také nad tím, kolik vstupů má váš stan mít. Je lepší, když přes sebe nemusíte v noci lézt, a tak je nasnadě pořizovat spíše stany se dvěma samostatnými vstupy.

Pro nenáročné použití doporučujeme například modely od Colemanu nebo Pinguinu. Pokud uvažujete o náročnějším použití, volte modely s konstrukcí s duralových prutů.

Rekreační a campingové stany pro 2Rekreační a campingové stany pro 3
Rekreační a campingové stany pro 4

Do spacáku!

Dobře se vyspat je základním stavebním kamenem úspěšného dne venku. Pojďte se podívat na spacáky, které vás nezruinují a zároveň vám dopřejí dostatek komfortu při spaní pod stanem!

Vaše volba: syntetika

Spacáky z dutého nebo z mikrovlákna mají několik zásadních výhod, které se při rekreačním použití projeví naplno. Za prvé, jsou v podstatě bezúdržbové, a za druhé, i ty kvalitní koupíte za rozumnou cenu. Pokud chcete víc pohodlí a víte, že budete spát spíš ve vyšších teplotách, můžete zvolit dekový spacák.

Opět se budete muset při výbněru zamyslet, jak bude vaše použití vypadat. Pokud budete spacák vozit jen v autě nebo na lodi, opět vás moc nebude trápit jeho hmotnost a sbalitelnost. Pohodlně tak můžete vybírat spacáky s cenovkou mezi 1000 - 1500 Kč. Nezapomeňte vybrat velikost, která odpovídá velikosti vaší postavy, a také samozřejmě teplotní určení. Jste-li zimomřiví, raději vezměte teplejší variantu.

Jestli budete spacák nosit i na zádech, bude lepší investovat do kvalitnějšího syntetického vlákna, které déle vydrží a má i lepší izolační vlastnosti.

Proč ne péřový spacák?

Péřový spacák bude mít vždy funkční výhody před spacákem syntetickým. Bude lehčí, lépe sbalitelný, bude lépe izolovat a déle vydrží. V souvislosti s rekreačním použitím ale bude mít i dvě jasné nevýhody. Tou první je cena - letní péřák bude začínat na 3 500 Kč. Tou druhou je potřeba se o péřák lépe starat. Důležité je skladování, občasné vyprání a také vyvarování se vody. Pokud ale péřák chcete (a my vás od toho zrazovat nebudeme!), doporučujeme Warmpeace Viking 300 a Warmpeace Viking 600.

Letní syntetické spacákyLetní dekové spacákyTřísezonní syntetické spacáky

Karimatku? Nebo radši pořádnou postel?

Karimatka je nedílnou součástí výbavy pro spaní venku. A je dobré její výběr nepodcenit, protože sebelepší spacák může být k ničemu, když karimatka nebude dostatečně dobře izolovat od země.

Pro kemping a použití, které opět moc neřeší hmotnost a velikost po sbalení, se nejvíce hodí nafukovací kempingové matrace. V podstatě skoro plnohodnotné postele. Skvěle izolují, jsou pohodlné a nestojí moc. My doporučujeme Coleman Comfort Bed.

Pokud ale nechcete takouvou matraci, vybírejte buď z pěnových karimatek, které ale nejsou moc pohodlné, nebo spíš ze samonafukovacíh karimatek, které dobře izolují, jsou relativně malé a skladné a dobře se na nich spí. Za dostupné a dostatečně kvalitní považujeme ty od českého výrobce Yate.

Samonafukovací karimatky Yate
Pěnové karimatky Yate a Therm-a-RestKempingové matrace a lehátka

Věříme, že jsme vám pomohli se trochu zorientovat a ulehčili jsme Vám výběr. A aby to bylo ještě jednodušší, podívejte se níže na doporušené a akční produkty, které jsme pro vás na tento týden připravili:

DOPORUČENÉ A AKČNÍ PRODUKTY:

Související zboží

Samonosný turistický stan s prostornou předsíní. Ideální pro tři lidi na cestování nebo trekking.

2 609 Kč

Lehký, kompaktní a nenáročný stan pro dvě osoby ideální pro cestování a trekking.

1 439 Kč

Kvalitní rodinný stan s prostornou předsíní.

10 799 Kč

Rodinný stan s revolučním systémem stavby a konstrukce.

15 989 Kč

Rodinný stan nabízející opravdu obří prostory!

10 799 Kč

Ultra malý a lehký letní spacák ideální pro výlety do přírody.

1 835 Kč

Ultra malý a lehký letní spacák ideální pro výlety do přírody.

1 835 Kč

Dětský letní spacák s jedinečnou možností prodloužení délky, díky kterému může "růst" s dítětem.

1 283 Kč

Osvědčený turistický stan pro 2-3 osoby. Vhodný do většiny terénů.

4 320 Kč

Rodinný stan Omega je cenově dostupnou kombinací komfortu, prostoru, stability a snadné stavby. Tento model je velkorysým prostorovým řešením pro větší skupiny nebo rodinné kempování.

8 990 Kč

Letní spacák osvědčeného výrobce za dobrou cenu.

1 216 Kč

Dekový spacák s dlouhým zipem a izolací z dutého vlákna. Spacák na méně náročné letní použití.

1 112 Kč

Evazote karimatka vhodná pro spaní od jara do podzimu. 190 x 50 x 1 cm.

498 Kč

Univerzální samonafukovací karimatka na běžné, méně náročné použití.

864 Kč

Nafukovací matrace s šesti trubicemi s minimální hmotností a integrovanou pumpou usnadňující nafukování.

1 098 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit