Základy sportovního lezení

Publikováno 28. 04. 2017

LEZENÍ

Podívat se na svět z výšky? Překonávat vlastní limity? Zažít trochu adrenalinu, ale tak, aby to bylo bezpečné? Posílení těla i ducha v přírodě? Tohle všechno Vám může dát lezení, ať už na stěně, kde pravděpodobně začnete, nebo venku na skalách. Lezení je přátelství dvou lidí na laně, kteří jsou na sebe odkázáni, plně si důvěřují, a právě tenhle aspekt dává tomuto sportu speciální rozměr. Jak s ním začít?

Vybavení na sportovní lezení

Na úvod je potřeba mít základní vybavení. Sedací úvazek (idálně vyzkoušený, pohodlný s polstrováním), jistítko (doporučujeme buď kyblík, který je univerzální, nebo něco poloautomatického), HMS karabina  (pro připnutí jistítka do jisticího oka), lano (dynamické jednoduché, dostatečně dlouhé) a lezečky (v těch to bude vždycky bolet, ale zvyknete si). Pokud budete mířit i ven, pak je nutností přilba, pár karabin s pojistkou navíc a expresky.

Úvazek

Na sportovní lezení stačí pohodlný úvazek s jednou přezkou v pase, pokud chcete univerzálnější, vybírejte mezi těmi, co mají nastavitelné i nohavičky.

Jistítko

Při výběru jistítka dejte na radu prodejce. Vybírejte podle toho, s jakým lanem lezete, v jakém terénu a s jakým partnerem.

Hms karabina

Karabina s pojistkou zámku a často s přepážkou proti přetočení. Svým tvarem uzpůsobená hlavně na jištění.

Lano

Jednoduché dynamické lano. Vybírejte podle parametrů, jako je průměr (kompatibilita s jistítkem), rázová síla, počet pádů.

Lezečky

Mučící nástroj, španělská bota. Když vám budou dobře sedět a budou správně těsné, ustojíte i malé stupy. Do začátků ale volte raději pohodlnější varianty.

Přilba

I na sportovně odjištěných skalách může dojít k pádu kamení nebo přetočení lezce při pádu. Ochrana hlavy je tedy nutností.

Karabiny a expresky

Volné karabiny s pojistkou zámku pro zbudování štandu, expresky jako postupové jištění.

Magnézium

Magnézium v pytlíku u pasu, to je poznávací značka lezce. Na stěnu jej berte určitě, na skály pouze tam, kde je povoleno.

Navázání se do lana

Pro lezení na umělé stěně by do začátku mohl stačit jen jeden uzel, a to je ten osmičkový. My se radši naučíme rovnou i druhý, poloviční lodní uzel. Aby ale Vaše znalosti byly kompletní, měli byste znát i další, jako je vůdcovský uzel a lodní uzel.

Navázání se na osmičkový uzel je základem, jde o doporučený způsob navázání bezpečnostní komisí UIAA.

Osmička se vždy vyvazuje do pasu i nohaviček úvazku, nebo do navazovacího oka. Nikdy jinak!

Poloviční lodní uzel je jednou z metod jištění a slaňování. Pod zatížením v něm vzniká tření, které brzdí proklouzávání lana. Patří ke znalostnímu základu každého lezce. Využití najde ve všech lezeckých disciplínách.

Partnerská kontrola

Před samotným lezením vždy musí proběhnout základní partnerská kontrola. Zda je lezec správně navázán, má správně zapnutý úvazek a má dostatečné množství materiálu pro zdolání cesty. Zda má jistič správně založené lano do jistítka, správně zapnutý sedák a na konci lana uvázaný uzel.

1. Správné založení lana do jistítka je polovina úspěchu. Samotné jistítko pak musí být správně připnuto do sedáku, a to vždy a výhradně jen do jisticího oka, nikdy ne jinak!

2. Pro přicvaknutí jistítka do sedáku vždy použijeme karabinu s pojistkou zámku, ideálně ve tvaru HMS (hruškový tvar).

3. Správně zapnutá přezka na sedáku musí být zkontrolována jak u lezce, tak u jističe!

4. Dostatečné množství expresek na úvazku je důležité, aby se lezec nedostal do svízelné situace, že se nebude mít jak zajistit. Vždy je dobré mít pár kousků do zásoby.

5. Správně uvázaný osmičkový uzel s pojistkou musí být také zkontrolován. Stejně tak i jeho uvázání do navazovacího oka, popřípadě skrz pas i nohavičky úvazku.

6. Uzel na konci lana zabraňuje projetí lana skrz jisticí pomůcku v případě, že lezci špatně odhadnou délku cesty a lano jim nebude stačit.

Správné vedení lana, cvakání a jištění

Správné vedení lana zajišťuje nejen bezpečnost, ale také pohodlí při lezení.

V případě procvakávání postupového jištění (expresek) vždy dbáme na to, aby lano vstupovalo odspodu do karabiny směrem od skály a vycházelo směrem ven od skály a nekřížilo západku karabiny.To zabrání přetáčení karabin, jejich zatížení přes zámek nebo nechtěnému vycvaknutí lana z karabiny.

Při lezení se snažíme vést lano v co možná nejpřímějším směru. Tím docílíme minimálního zatížení postupových jisticích bodů a minimalizujeme tření lana, takže nezatěžuje prvolezce svým tahem.

Prvolezec by měl správně cvakat jištění z jisté pozice a ideálně ve výšce pasu, ne jako náš lezec na obrázku. Cvakáním vysoko nad hlavou si nabírá příliš mnoho lana a v případě pádu před cvaknutím hrozí mnohem delší pád.

Správně postavený jistič stojí ve vzdálenosti 2 až 3 metrů od stěny tak, aby na lezce pohodlně viděl. Při podávání lana má navíc možnost přistoupit rychle ke stěně a lano podat rychleji. V případě pádu má delší reakční dobu a prostor pro nadskočení a tlumení pádu i vlastní vahou.

Zbudování stanoviště

Ve většině sportovních lezeckých oblastí jsou zbudovaná fixní spouštěcí / slaňovací stanoviště se dvěma jisticími body spojenými řetězem. V případě, že jsou na místě jen dva jisticí body, použijte sešitou 120 cm dlouhou smyčku a zbudujte stanoviště podle návodu:

1. Propojte jisticí body smyčkou a karabinami s pojistkou. Na smyčce vytvořte vůdcovský uzel.

2. V nejnižším místě jeden pramen smyčky přetočte (vytvořte očko) a procvakněte karabinou.

3. Přes tuto karabinu jistíte - jak sebe, tak případně druholezce.

4. V případě selhání jednoho z jisticích bodů nedochází k dynamickému zatížení druhého jisticího bodu.

Slanění

Správné a bezpečné slanění může být věda. Zde popisujeme prověřený a bezpečný způsob, jak slanit, v praxi se setkáte se spoustou variant, více či méně bezpečných.

Před slaněním se vždy zajistíme odsedávací smyčkou s uzlem. Lano protahujeme slaňovacím bodem a ujistíme se, že jej máme přesně v polovině. Na jeho koncích uděláme uzly! Slaňovací pomůcku připneme do odsedávací smyčky pod uzel a na lano uvážeme Prusikův uzel, který přicvakneme do jisticího oka karabiny. Prusikův uzel zamezí pádu, pokud ztratíme kontrolu nad lanem a pustíme jej.

Kam vyrazit?

Nejjednodušší je rozhodně začít na umělé stěně. Nejen, že si tam můžete zapůjčit veškeré potřebné vybavení, ale také tam máte možnost lézt s horním jištěním, pokud se ještě necítíte na vyvádění cest. Pokud už se cítíte na skály venku, vybírejte z prověřených sportovních oblastí, které jsou dobře odjištěny fixním jištěním a je k nim k dispozici kvalitní tištěný průvodce. Vždy je dobré začínat se zkušeným kamarádem, nebo se přihlásit do horolezeckého oddílu či na kurz skalního lezení s instruktorem.

Sportovní oblasti

V České republice máme sportovních lezeckých oblastí požehnaně. V okolí Prahy to jsou Srbsko (vápenec), hodně oblastí najdete podél Vltavy (takzvaná Vltavská žula – Roviště, Lomy nad Velkou, Zvírotice a podobně). Moravě kraluje vápencový Kras, ale najdou se i menší oblasti s dostatečným množstvím krásných cest, jako třeba Jevišovice.

V zahraničí toho najdeme samozřejmě hromadu. Nemůžeme nezmínit italské Arco a Nago Torbole, francouzské Ceuse nebo Buoux, slovinský Osp či Vipavu a třeba za humny čekající německou Juru nebo polské Sokoliki.

Sportovní vícedélky

Pokud se už cítíte na trochu odvážnější cesty a chcete se podívat bezpečně i do hor, můžete pro začátek zkusit některé odjištěné vícedélkové cesty. Jelikož toho v tomhle ohledu v Česku moc není, doporučujeme podívat se do Rakouska: Raxalpe, Dachstein, Hohe Wand, Alpspitze... Tam všude najdete dobře odjištěné a orientčně nenáročné cesty, kde se můžete učit.

Jak si zabalit?

Vyzkoušejte Hanibal Checklist App

Aplikace pro chytré mobilní telefony (iOS i Android).

Zabalit si batoh nikdy nebylo jednodušší!

Sportovní lezení je sportem, při kterém může dojít k nebezpečným situacím, úrazu či ohrožení života. Techniky zde uvedené nejsou taxativním výčtem všech technik potřebných k naprosto bezpečnému provozování sportovního lezení a nemohou nahradit školení či kurz od certifikovaného instruktora nebo pravidelné navštěvování horoškoly. Hanibal nemůže nést odpovědnost za chybnou interpretaci technik zde uvedených.

Související zboží

Inovace 2018. Pohodlný úvazek na sportovní lezení, jedna spona v pase a elastické nohavičky.

1 729 Kč

Inovace 2018. Dámská varianta sportovního úvazku Petzl Sama, elastické nohavičky, jedna spona v pase, nízká váha.

1 729 Kč

Výkonnostní lezečka, pohodlná na celodenní nošení.

1 701 Kč

Inovativní, funkční a univerzální jistítko pro použití s moderními lany. Perfektní pro alpské, zimní nebo i klasické lezení.

898 Kč

Kompaktní poloautomatické jistítko.

1 279 Kč

Dynamické jednoduché lano. Průměr 9,8 mm. Vodoodpudivá úprava.

3 498 Kč

Sportovní lano s nižším průměrem za vynikající cenu.

2 598 Kč

Velmi lehká, komfortní a kompaktní přilba za dobrou cenu! Nabízí nadstandardní odvětrání a příjemný nastavovací systém pomocí pásků.

1 521 Kč

HMS karabina s vnitřní západkou bránící přetáčení při jištění.

369 Kč

Klasická HMS karabina, která je ovšem vybavena magnetickou pojistkou zámku, která ji dělá mnohem příjemnější pro manipulaci.

698 Kč

Zvýhodněný set pěti ultralehkých expresek od ocúnu.

1 575 Kč

Doplňovací koule lezeckého magnézia.

81 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit