Skladování a údržba spacích pytlů

Publikováno 15. 03. 2017

Někomu visí ve spíži pěkně uleželý "turisťák" a někdo má ve skříni mezi plesovými šaty a oblekem zase pověšený spací pytel...


Proč?

Jak syntetická vlákna, lidé, tak i peří má nejraději prostor k nadechnutí. Nemusí mít svůj vlastní pokojík pod schody - nejvhodnějším místem ke skladování je právě šatní skříň a ramínko, na které můžete spacák zavěsit za všitá poutka zespod dna. A nebo volně rozložený pod postelí (ideálně ochráněn před prachem).

Syntetická vlákna se častou kompresí lámou a ztrácejí svůj loft a tím i schopnost izolace. To stejné pak platí pro peří.

Noste je v kompresním obalu jen po dobu, kdy je malý rozměr opravdovou nutností.


  • Až najdete vhodné místo na přespání, rozbalte karimatku a spacák na ni rozložte, aby měl čas na nabytí objemu. To, co nás izoluje od chladu venku, je vzduch mezi vlákny/peřím.
  • Pro komfortní noc je nejlepší převléct se do suchého, vlněného termoprádla a ponožek s volným lemem (ty trekové sice báječně sedí na noze, ale v noci si tělo potřebuje odpočinout a krev volně cirkulovat). A nespat "na pštrosa" s hlavou schovanou uvnitř - přes noc vydýchá průměrný dospělý člověk hodně vlhkosti a tu absorbuje spací pytel, což mu nedělá úplně dobře.

  • Po prvním ranním protáhnutí a vystrčení nosu ze spacáku je nejlepší variantou nechat spacák přehozený přes stan/lavičku/šňůru a dát mu čas na proschnutí. Vy si mezitím můžete v klidu dopřát báječnou snídani venku.

  • Po kávičce sbalíme spacák do kompresního obalu. Žádné ruličky, ale pěkně tak, jak vám přijde pod ruku. Sníží se tak namáhání vláken, protože je pokaždé ohneme na jiném místě.


Praní spacáku

Aritmetickým průměrem návodů na praní spacáků budiž teplota menší než 40°C. Vždy se ale řiďte pokyny od výrobce. Doporučujeme používat přípravky pro praní syntetických/péřových výplní (viz článek Jak prát péřové oblečení?). Běžné prací prostředky výplň zatíží špatně vypratelnými látkami, spacím pytlům ubyde loft a vám komfort pro spaní.


Sušení spacího pytle

Podobně jako u péřových vest a bund zabere sušení vypraného péřového spacáku poměrně dost času. Připravte se zhruba na 2-3 dny naklepávání a ručního "roztrhávání peří" a další 2 dny na úplné doschnutí. U těch syntetických je údržba jednodušší - vlákna schnou rychle.

Praní v čistírně nedoporučujeme ani my ani výrobce.
Co se péřových spacích pytlů týče, můžete je odeslat na vyprání přímo k výrobci!


CHCI VYPRAT PEŘÍ SIR JOSEPH! KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

CHCI VYPRAT WARMPEACE/JINOU ZNAČKU PEŘÍ! KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

Karimatka

Nutno podotknout, že se vyplatí investovat do karimatky. Nejeden z nás už občas přemýšlel, že bude kvůli chladu od země spát snad raději vsedě. Proto výběr spací podložky nepodceňte!

Samonafukovací karimatky Nafukovací karimatky Pěnové karimatky

Péče o karimatku

Samonafukovací karimatky sice výrazně zlepšují komfort, ale zároveň vyžadují jistou péči. V prvé řadě dávejte pozor, na jaký povrch ji pokládáte a jaké zvířectvo běhá okolo. Nejeden majitel zaplakal nad tím, že svému mazlíčkovi neostříhal drápky a z karimatky si teď může udělat leda tak cedník na halušky.

Skladujte ji volně rozloženou/postavenou třeba u zadní stěny šatní skříně a s povoleným ventilem. Pěna uvnitř nebude podléhat zbytečnému stlačení a kromě delší výdrže vyrovná tlak při dalším kempování pořád stejně rychle.

V případě ušpinění stačí vzít mýdlo s jelenem, kartáček a vlažnou vodou ji vyčistit!

Malý tip:

Chcete-li zlepšit tepelný komfort v zimě, podložte svou karimatku ještě alumatkou a nebo izolační folií. V zimě se hodí ještě třeba dodatečné vystlání lože pomocí smrkových větviček.

Související zboží

Léty prověřený univerzální péřový spacák do podmínek našeho podnebného pásma.

5 832 Kč

Parádní spaní na sněhu na Šumavě v Beskydech i v bivaku na Velké Fatře. Zkrátka lehký, precizně propracovaný zimní spacák je tady.

9 016 Kč

Přepracovaná řada spacích pytlů s parádním designem vyvinutá tak, aby uspokojila širokou skupinu méně náročných cestovatelů, turistů a trampů.

6 338 Kč

Povedený třísezonní spacák se skvělým poměrem cena/výkon.

2 270 Kč

Dekový spacák s dlouhým zipem a izolací z dutého vlákna. Spacák na méně náročné letní použití.

1 112 Kč

Teplý třísezónní spacák skvělých parametrů s voděodolným materiálem. 

10 521 Kč

Dětský spacák s jedinečnou možností prodloužení délky, díky kterému může "růst" s dítětem.

1 835 Kč

Letní spacák pro dlouhány plněný čtvrt kilem husího peří.

5 175 Kč

Lahůdka pro skutečné milovníky extra lehkého vybavení. Ještě lehčí, skladnější a krásnější varianta spacího pytle Koteka.

11 990 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit