Jak se vybavit na horolezectví?

Publikováno 25. 11. 2016

HOROLEZECTVÍ

Královský lezecký sport. Tím bezesporu lezení ve vysokých horách je. A jelikož klade vysoké nároky na fyzickou i psychickou připravenost lezce, je nasnadě, že vybavení by mělo být tak dobré, aby se na něj mohl lezec spolehnout v jakékoliv chvíli. Pojďte se podívat, jak se správně vybavit na horolezectví.

CORE: základ.

Základní vybavení na outdoorové aktivity je téměř vždy stejné. Funkční oblečení, nejaký spacák karimatka, boty... Ale u horského lezení to celé není tak jednoduché. Je potřeba snoubit několik vlastností vybavení tak, aby vznikl ideální balík, který bude: odolný, spolehlivý, funkční a v neposlení řadě také co nejlehčí. Pojďme se na to podívat.

Funkční oblečení pro horolezectví

Ve vysokých horách je málokdy vedro, častěji je pěkná zima. Vrstvené oblékání je princip, který řeší i proměnlivé podmínky.

 • První vrstva: Odvádí pot a rychle schne. 
 • Druhá vrstva: Pokračuje v odvodu potu, zároveň izoluje a dokáže udržet teplo.
 • Třetí vrstva: Chrání před větrem a z části před vlhkostí. Je prodyšná.
 • Čtvrtá vrstva: Chrání před větrem, vlhkostí zvenku a přitom je prodyšná a odolná.

První vrstva - funkční prádlo

Pro lezení v horách, kde kde dochází ke zvratům počasí a musíme jít nalehko, se hodí univerzální první vrstva. Podle nás je to ideálně střední gramáž z merino vlny. Univerzálnější bude triko s dlouhým rukávem (vždy jej můžete vyhrnout), co se spodků týká, nevyhnete se nejspíš pořízení krátkých i dlouhých (pokud se budete vydávat do vyšších hor). Dalším dobrým argumentem pro merino vlnu je její schopnost nepřejímat pachy. Při náročných horolezeckých výstupech s sebou budete jen těžko nosit několik triček do zásoby. Jednoduše vezmete jedno, maximálně dvě. A to je moment, kde merino vlna vyniká.

PÁNSKÁ TRIKA S DLOUHÝM RUKÁVEMPÁNSKÉ BOXERKY
DÁMSKÁ TRIKA S DLOUHÝM RUKÁVEMDÁMSKÉ BOXERKY A KALHOTKY

Drhá vrstva - lehká technická izolace

Druhá vrstva by měla na prvním místě slušně izolovat, ale zároveň musí dobře podporovat odvod potu, být lehká a rozhodně nesmí omezovat v pohybu. Z našeho pohledu tohle splňuje ideálně technický fleece - mikiny z materiálu Polartec PowerStretch či podobných. Kromě vlastností, které jsme zmínili výše, nabídne také mírnou ochranu před větrem a slušnou mechanickou odolnost. Díky počesanému vnitřku je příjemný, slušně izoluje, a jelikož jde o syntetický materiál, velmi rychle schne.

V této kategorii hledejte nejčastěji produkty od českých výrobců Tilak, High Point nebo Direct Alpine. Zajímavé detaily, ne které se můžete také zaměřit, jsou průvlaky na place na koncích rukávů (drží rukávy na místě a zahřejete si tak část dlaně) a také se hodí pružná kapuce, která nijak neomezuije v pohybu, vejde se pod přilbu a díky ní vám nebude padat žádný sníh za krk.

PÁNSKÉ POWERSTRETCH MIKINY TILAK PÁNSKÉ TECHNICKÉ MIKINY DIRECT ALPINE PÁNSKÉ MIKINY HIGH POINT

DÁMSKÉ POWERSTRETCH MIKINY TILAK DÁMSKÉ TECHNICKÉ MIKNY DIRECT ALPINE DÁMSKÉ MIKINY HIGH POINT

Třetí vrstva - univerzální softshell

Třetí vrstvou se zpravidla myslí vrstva softshellová. Ta by Vás měla ochránit hlavně před větrem a lehkým deštěm.

V nabídce narazíte na varianty s membránou a bez membrány. Ty s membránou budou 100% odolávat větru a také vydrží poměrně slušné množství deště. Jejich nevýhodou bude menší prodyšnost. Softshelly bez membrány budou výrazně prodyšnější, proti větru Vás ochrání díky hustě tkanému materiálu, ale proti vodě Vás ochrání jen do té míry, do jaké bude fungovat impregnace.

Z našeho pohledu je na horolezectví v teplejší části roku rozhodně lepší softshell bez membrány. Poddajnější, prodyšnější, neomezující v pohybu, nabídne dostatek ochrany a v tom nejhorším prostě sáhnete po nepromokavé bundě.

V zimních měsících, nebo vyrazíte-li vyloženě za zimním lezením, doporučili bychom membránový softshell. Dokonce, pokud se budete vyskytovat v místech, kde nehrozí déšť (ale jen sněžení), může být membránový softshell i jedinou svrchní ochrannou vrstvou. Prodyšnější než klasická nepromokavá bunda, rozhodně poddajnější a příjemnější na pohyb.

Pánské softshellové bundy

Lhostejno, jakého výrobce vyberete, v naší nabídce jsou všichni spolehliví. Spíš vybírejte podle střihu, rozložení kapes, aby Vám bunda co nejlépe seděla a nikde nic při lezení nevadilo.

Dámské softshellové bundy

Střihově propracované modely, které nebudou něžnému pohlaví nijak překážet. Prodloužené rukávy i zadní díl, zkrátka takové, aby se v tom dobře lezlo!

Pánské softshellové kalhoty

Korunovaným králem outdoorových kalhot je česká značka Direct Alpine. Mrkněte však i na novinky od Tilaku, stojí za to.

Dámské softshellové kalhoty

Opět střihově přizpůsobené tak, aby nijak neomezovaly v pohybu. Mrkněte na kousky od Direct Alpine a High Point.

           
   

         

Čtvrtá vrstva - hardshell

Bunda

Svrchní nepromokavá bunda je kouskem výbavy, na který se horolezci zaměřují opravdu pečlivě. Nejen že musí mít skvěle padnoucí střih, aby bunda i při náročnějších pohybech dobře seděla a neomezovala Vás, ale zároveň bude muset splňovat další náležitosti, bez kterých by to nebyla dobrá horolezecká bunda.

 • Kvalitní materiál - tady není místo pro kompromis. Volte některou z osvědčených membrán - Gore-Tex, Gelanots, BlocVent nebo Dermizax. A určitě sáhněte po třívrstvé konstrukci laminátu.
 • Větrání pod pažemi - důležitý prvek. Pokud budete v náročnějších pasážích výstupu, nebude moc prostoru na převlékání. Ať je bunda dobře prodyšná a odvětratelná
 • Kapsy - je vhodné, aby byly umístěny mimo prostor, kde nosíte úvazek nebo bederní pás batohu.
 • Kapuce - to nejdůležitější na konec. Budete nosit přilbu, bunda tedy musí mít kapuci kompatibilní s lezeckou přilbou!

                                        PÁNSKÉ NEPROMOKAVÉ BUNDY
                             DÁMSKÉ NEPROMOKAVÉ BUNDY
                                               

Kalhoty

Nepromokavé kalhoty jsou neméně důležité, ostatně cokoliv naprší na bundu, steče dolů na kalhoty. A při které aktivitě dostanou kalhoty nejvíc zabrat? Jistě, hrabání se ve sněhu a soukání se převislým vlhkým komínem vzhůru.

Při výběru nepromokavých kalhot máte dvě možnosti - buď zvolíte lehké převlekové kalhoty s dlouhými zipy po stranách, které obléknete i přes pohorky bez nutnosti zouvání a které budou lehké a dobře sbalitelné. Nebo sáhnete po robustních technických kalhotách, které budou extrémně odolné, technicky a střihově špičkově zpracované, ale težší, takže v batohu je moc chtít tahat nebudete. Radši pořád na sobě.

Jako lehká převleková možnost se nabízí třeba modely Direct Alpine Midi a jejich lehčí varianta z Hanibal Limitované edice: Direct Alpine Midi Light. Další variantou pak můžou být třeba lehké goretexové Tilak Attack.

Robustní variantou jsou určitě kalhoty Direct Alpine Devil Alpine nebo High Point Protector. Zpravidla jsou z hodně odolného materiálu, celopropínací, se šlemi a třeba s integrovanými protisněhovými nohavičkami.

Rozhodně je ale na místě si přiznat, že 3. nebo 4. vrstvu můžete také vynechat. Pokud budete mít ve výbavě dostatečně prodyšnou nepromokavou bundu, případně budete mít jistotu skvělého počasí nebo dostatečně mrazivého, aby Vám jako svrchní vrstva posloužila softshellka, můžete tak ušetřit nezanedbatelný počet gramů.

Pátá vrstva: peří nebo syntetika?

Při lezení v horách se často střídají aktivity, kdy se zahřejete, a pak musíte čekat, nehýbat se... A dost často se výstup nedá stihnout za den, tedy Vás čeká noc venku, bivak ve sněhu nebo ve žďáráku na malé polici. V ten moment je potřeba myslet i na izolační vrstvu, která nezabere moc místa, nebude moc vážit, ale dokáže skvěle izolovat.

Variant je několik, vždy budete muset myslet na to, na jaký typ výstupu se chystáte.

Lehké péřové zateplovačky

Pánské Dámské

Lehká péřová zateplovačka se vejde do kažého batohu, jednoduše se vejde i pod nepromokavou bundu a nabídne nejelpší poměr hmotnosti, sbalitelnosti a izolace.

Teplá péřová bunda

Pánská Dámská

Silná teplá péřová bunda se hodí do opravdu velmi mrazivých podmínek. Bude naplněna víc než 250g peří a už ji jen tak neobléknete pod bundu.

Lehká syntetická nebo vlněná zateplovačka

Pánská Dámská

Syntetická vlákna, a v poslední době čím dál více se prosazující izolace z vlny, nabídnou v lehké variantě bezúdržbovou zateplovací zálohu, která, natozdíl od peří, odolává bez problémů vlhkosti.

Teplá syntetická bunda

PánskáDámská

Opravdu teplé syntetické bundy se nejvíc hodí na vícedenní lezecké počiny, kde potřebujete zůstat v teple i po několika bivacích a je velká šance, že bunda navlhne. 

Oblečení - doplňky

V horolezectví, kdy se pohybujete dlouho v zimě a sněhu, jsou důležité i vhodné doplňky. Jaké to jsou?

Rukavice: Asi nejdůležitější věc. Ruce jsou náchylné, když budete máchat cepíny nad hlavou a hrabat se ve sněhu, rychle vychladnou a zmrznou. Vybírejte proto kvalitní nepromokavé, které budou vyztužené kůží a vybavené goretexovou membránou. A na každý výstup mít raději dvoje nebo troje, třeba lehčí, ale zkrátka do rezervy.

Ponožky: Dobré ponožky jsou nedílnou součástí výbavy. Jak říkal už kapitán Dan, pořádně tlustej erár. Zaměřte se na ty, které nabídnou směs merino vlny se syntetikou. Ideálně vyšší s vysokým lemem.

Návleky: Návleky nejen že zabrání napadání sněhu do bot, ale také kryjí a stahují v nejohroženějších místech kalhoty a ochrání je tak před prokopnutím nebo roztržením mačkou. Dobře je vyzkoušejte s botami, které budete používat.

Čepice nebo šátek: Čepice nebo šátek jsou určitě dobré, obvlášť doporučujeme univerzální tunel Buff, který se dá použít jako čepice, čelenka, nákrčník, kukla... zkrátka co Vás napadne.

Spaní při horolezeckých výstupech

Jistě, u spousty horolezeckých výstupů se můžete spolehnout na zázemí chaty, kde Vám bude stačit lehký a tenký spacák, klidně syntetický. V chatě zima nebývá (a často tam jsou i erární deky). V některých chatách dost možná uděláte parádu i s jednoduchou vložkou do spacáku.

LEHKÉ SYNTETICKÉ SPACÁKY LEHKÉ PÉŘOVÉ SPACÁKY

Při vícedenních výstupech ale potřebujete spacák, který nebude moc vážit, bude skvěle sbalitelný a poskytne dostatek komfortu. Tady si dovolíme tvrdit, že nejlepší volbou bude spacák péřový.

Opět se na výběr můžeme dívat z pohledu konkrétního výstupu. Pokud se chystáte na výstup na rychlo, kde může hrozit nouzový bivak, nebo víte, že chcete mít co nejmenší zátěž, tak se hodí zvolit některý z ultralehkých spacáků, které budou mít špičkovou výplň s vysokou plnivostí a svrchní materiál extrémně lehký. Budou ovšem trochu náchylné na mechanické poškození a samožřejmě také na vlhkost. Proto jejich použití doporučujeme spíš na akce, kde ve spacáku nebudete spát víc než tři dny za sebou. Hmotnost náplně bude mezi 400 - 800 g peří a celková hmotnost spacáku bude vždy pod 1,5 kg.

Pokud se chystáte věnovat zimnímu horolezectví, případně zimním výstupům v Alpách či Tatrách, doporučujeme sáhnout po spacáku s membránovým svrchním materiálem. Ten zajistí odolnost proti vlhkosti i po několik dní v kuse, a zimní bivakování je tak výrazně příjemnější. Hmotnost péřové náplně by se měla pohybovat nad 800 g peří a celková hmotnost spacáku tak často přeskočí 1,6 kg. Pokud ale vezmete v potaz, že je to jedna z mála věcí, která zůstane při lezení v batohu, tak je to velice dobré.

V neposlední řadě je dobré myslet na karimatku, bez ní se dobře nevyspíte. Tady ze zkušenosti doporučujeme sice objemné, ale extrémně odolné a lehké karimatky z EVA pěny. Nesáknou vodu, vydrží skoro všechno a dostatečně izolují.

Ultralehké péřové spacákyOdolné membránové péřové spacákyOdolné karimatky z EVA pěny
          

Horolezecký stan

Můj dům, můj hrad. Ale při horolezectví můžou být potřeba tři druhy stanů. Tím prvním druhem je nezničitelná samonosná kopule z několika prutů s mnohačetným křížením. Takový stan většinou zůstává pod stěnou, nebo jej vynášíte výš, ale nabsolvujete s ním nějaké zásadní lezení. Často váží víc než 3  4 kilogramy, a jak jsme napsali, bude skoro nezničitelný.

Druhou variantou je ultralehký lezecký stan, se kterým se vydáváte na samotný výstup. Půjde často o jednostěnné speciály, které budou vážit do dvou kilogramů a konstrukčně budou vypadat jako klasická kopulka se dvěma pruty s jedním křížením. Některé konkrétní typy se budou stavět zevniř, aby samotné postavení stanu bylo i ve špatném počasí co nejbezpečnější.

Třetí variantou je žďárského bivakovací vak, tedy buď nepromokavý obal na spacák, nebo trochu komfortnější jedoduchý přístřešek s jedním prutem. Jde o nejlehčí řešení, ale ne moc pohodlné.

EXPEDIČNÍ STANY

ULTRALEHKÉ LEZECKÉ STANY

ŽĎÁRSKÉHO BIVAKOVACÍ VAKY


    

Lezecký batoh

Lehký ale odolný, jednoduchý design, ale dostatek technických detailů, které lezec potřebuje. Objem do 45 litrů, úzký střih a zádový panel, na který se nebude lepit sníh. No, není toho málo, co se u lezeckého batohu řeší. Pojďme se na to podívat v bodech.

 • Tvar - mělo by jít o jednoduchý komín, spíš úzký, aby při lezení a chůzi v exponovaném terénu nijak nevadil.
 • Konstrukce - ideální variantou je jednokomorová konstrukce, vstup shora přes odepínatelné víko. Šetří se tak hmotnost a snižuje možnost toho, že se někde něco pokazí.
 • Zádový systém - měl by být jednoduchý, spíš s užšími popruhy a z takového materiálu, aby se na něj nelepil sníh. Délka zad by také měla být kratší, aby batoh dobře seděl i nad nasazeným úvazkem.
 • Bederák - lehký, kompaktní, s poutky na materiál, ale ideální odepínatelný, když je to potřeba.
 • Technické doplňky - na batoh by mělo být možné připnout cepíny, lano, mačky. 
 • Materiál a hmotnost - když se dostanete s hmotností batohu pod 1 kg, bude to skvělé, ale materiál musí něco vydržet, to je jasné.

                 PÁNSKÉ lezecké BATOHY                   DÁMSKÉ lezecké BATOHY
                                     

Zabal si tak, abys nic nezapomněl!

HANIBAL CHECKLIST APPHorolezecké boty

Nohy máme jenom jedny, a tak je dobré nepodcenit výběr horolezecké boty. Ta, jako taková, bude mít několik náležitostí, na které je potřeba nezapomenout.

Horolezecká bota by měla být tuhá (kategorie C a D), uzpůsobená na použití poloautomatických nebo automatických maček (bude mít zářezy na uchycení maček na patě i na špičce). Zároveň bude relativně vysoká, často se zesíleným nebo zatepleným jazykem. Ne zřídka potkáte i boty, které budou samy o sobě zateplené.

V nabídce určitě najdete modely celokožené, které budou extrémně odolné, ale trochu těžší. Modely ze syntetických materiálů budou lehčí. Třetí možností jsou takzvané duplexy, tedy dvojité boty skládající se z vnitřní botičky a plastového skeletu. To jsou už ale speciály opravdu na zimu.

Horolezecké boty budou témeř výhradně disponovat kvalitními podešvemi Vibram s takzvanou climbing zone, tedy speciálně upravenou špičkou podporující lepší tření na skále. Zároveň bude valná většina horolezeckých bot vybavena nepromokavou a prodyšnou membránou Gore-Tex.

To nejdůležitější u bot je ale samozřejmě to, aby Vám dobře seděly. Proto zkoušení nepodceňte a vyhraďte si na něj dostatek času. Pro lepší zorientování v nabídce se můžete podívat na článek a video Jak vybrat pohorky.

Pánské horolezecké boty
Dámské horolezecké boty
                    

Vybavení

Technické vybavení je tak trochu alfou a omegou vybavení horolezce. Jednotlivým kouskům se pokusíme věnovat trochu podrobněji, aby vyšly najevo rozdíly, které můžou při výběru hrát nemalou roli.

Základní lezecké vybavení

Úvazek

U úvazku budete řešit poměr mezi pohodlím a hmotností. V zimě je často lepší i na lezení vzít skialpinisltický úvazek, který se jednoduše obléká i s nasazenými mačkami.

Jisticí pomůcka

Z našeho pohledu jsou v horách nejlepší kyblíky, a to takové, které můžete skrz třetí očko procvaknout do štandu, a jistit tak druholezce.

HMS karabiny

Několik HMS karabin s pojistkou zámku je nutností. Hodí se na jištění, zbudování štandu a další činnosti.

Helma

Nutnost, o které snad ani není potřeba mluvit. Určitě si ji vyzkoušejte i s čepicí nebo s pružnou kapucí pod ní.

Lana

V horách použijete nejčastěji dvojčata, tedy dvojitá dynamická lana. Z vlastní zkušenosti doporučujeme sáhnout po verzích s impregnací. Je to významný rozdíl!

Expresky

Myslete na nízkou hmotnost, preferujte drátěné zámky před plnými, které mají tendenci zamrzat. Zařaďte i alpskou expresku (viz obrázek)!

Smyčky

Několik šitých smyc a pomocných reep šňůr je nutností. Doporučujeme délku smyček 120 cm, ideálně se nosí přes tělo.

Vklíněnce a Friendy

V horách moc často nepotkáte fixní jištění. Vklíněnce a friendy tedy budou nutnost.

Cepíny, mačky a šrouby do ledu:

Mačky, nebo také stoupací železa, patří do základní výbavy horolezce. Jaký model a typ zvolit bude záležet na typu výstupu a na vašich preferencích. 

Co se týká upínání, budete (asi hlavně podle typu bot, který používáte) volit buď poloautomatické, nebo automatické. Co se typu týká, můžete volit mezi těmi s horizontálními předními hroty, které se spíše používají na ledovcovou turistiku, ale ve verzi s 12 hroty se mohou hodit na jednodušší sněhovo-firnové a mixové výstupy. Jsou také lehčí, což je pro spoustu lezců důležitý argument. Mačky s vertikálními předními hroty. Také se jim říká lezecké, mají přední hroty kované, podobné hrotům cepínů. Hroty se dají upravovat, jak jejich délka, tak jejich umístění na mačce, a to tak, že můžete lézt s asymetricky postavenými hroty, s monohrotem a podobně. Lezecké mačky jsou vhodné pro náročné ledové a mixové lezení. Jsou těžší, ale při lezení v ledu poznáte výrazný rozdíl.

Mačky s horizontálnimi hroty Mačky s verikálními hroty

Cepíny, nebo taky zbraně do ledu, jsou symbolem horolezectví. Vybrat si ten správný cepín (nebo cepíny) rozhodně není úplně jednoduché, a proto doporučujeme nějaké to otestování, zkušenosti kamarádů, prodavačů. Ptejte se, zkoušejte.

Vybírat budete mezi dvěma kategoriemi: univerzální, které můžete vzít jak na ledovcovou turistiku, tak na lehčí sněhovo-ledové lezení, a pak vyloženě lezecké cepíny, které by na turistiku moc příjemné nebyly, ale do ledu půjdou jako po másle. Na paměti mějte následující: čím těžší cepín, tím lépe půjde do ledu. Čím více prohnutý, tím lépe se s ním poleze v náročném terénu. Kované výměnné hroty hledejte u obou typů, odnímatené kladívko a lopatku najdete spíš u lezeckých. 

CEPÍNY

Šrouby do ledu jsou posledním výrazným technickým kousek, na který se zaměřit. Rozhodně doporučujeme pořídit ty s integrovanou kličkou, mnohem lépe se s nimi pracuje. Zajímavé jsou takové, které mají integrovanou i expresku, což může být zajímavá varianta pro ty, kteří se chtějí zaměřit na lezení ledů. Vždy je dobré mít v sortimentu alespoň tři různé délky (22 cm, 17cm, 12cm). Nám nejvíc vyhovují šrouby Black Diamond, Grivel, Petzl a Salewa.

Šrouby do ledu Black Diamond Šrouby do ledu Grivel Šrouby do ledu Petzl Šrouby do ledu Salewa Šrouby do ledu Singing Rock

Pár tipů a triků:

K úvazku: zamyslete se, na jaký výstup se chystáte, Na vícedélkové cestě v kolmé stěně budete často v úvazku sedět, sáhněte po nějakém pohodlnějším, lépe nastavitelném. Jedete za zimními mixovými hrátkami na hřebeny Tater? Klidně můžete vzít lehoučký skialpový úvazek, který nic neváží a minimálně vás omezí při normální chůzi.

K přilbě: bez přilby ani krok. Trendem poslední doby jsou přilby z tvrzeného polystyrenu, které efektivněji chrání nejen při pádu kamení, ale i při pádu lezce. Nezapomeňte si pod přilbu zkusit tenkou čepici nebo pružnou kapuci mikiny. A zároveň zkuste přes novou přilbu přetáhnout i kapuci vaší nepromokavé bundy!

K lanům: impregnace není jen něco navíc. Beal i Tendon nabízí certifikovanou impregnaci lan a vězte, že je to velký rozdíl, když po dni lezení na sněhu a ledu váží lano to samé, co ráno, a nebo přibere na dvojnásobek a přes noc zmrzne na kost.

K expreskám: zaměřte se na hmotnost. Ale nejen na ni. Když vyberete lehké expresky, můžete na jednom kusu ušetřit až 50g váhy. Na druhou stranu se ujistěte, že se Vám s expreskou bude dobře pracovat i v rukavicích. Alpská expreska (tzv. runner) jsou dvě karabiny spojené 60cm smyčkou, vícekrát namotanou. Hodí se jako skvělé prodloužení jisticího bodu a napomáhají přímému vedení lana.

Ke smyčkám: sešité jsou super. Dyneema ve 120cm délce nic moc neváží a její použití je široké. Zároveň ale počítejte s tím, že v horských cestách často narazíte na staré skoby, kudy třeba smyčka nepůjde jen tak protáhnout. Pak se hodí mít s sebou i několik kusů pomocných reep šňůr.

K postupovému jištění: jen zkušenosti Vám dobře ukážou co si kam vzít. Na žule hodně využijete vklíněnce, hexy i friendy, na vápně možná víc friendy. Myslete na to, že něco mít a nepotřebovat je o trochu lepší než potřebovat a nemít. Better safe than sorry.

Ukázka vybavení na horolezectví

Další doplňky

Určitě nezapomínejte na kvalitní opalovací krémsluneční brýle s dostatečnou ochranou (na ledovec ideálně kategorii 4), pokud se chystáte hodně fotit a točit, tak samozřejmě nějaké řešení pro solární nabíjení. A samozřejmě čelovka, tmě neutečete!

ZÁKLADNÍ METODIKA HORSKÉHO LEZENÍ | ZÁKLADNÍ METODIKA LEZENÍ LEDŮ

Související zboží

Ultralehký a lehce sbalitelný sedák na skialpy, lezení v ledu i horské výpravy

1 820 Kč

Novinka, na kterou se dlouho čekalo! Přepracovaný legendární Quark je klasickou volbou cepínů určených pro lezení v mixových strmých žlabech či na ledopádech.

5 777 Kč

14 hroté mačky s vertikálními hroty pro náročné horské lezení i lezení ledů.

5 198 Kč

Inovované nepromokavé, teplé rukavice z pravé kůže s GTX membránou

2 350 Kč

Lehká univerzální přilba pro lezení a alpinismus.

2 130 Kč

Lehoučká expreska, který nemá ve své váhové kategorii konkurenci.

360 Kč

Univerzální pomůcka určená pro jištění a slaňování s inovativním designem.

658 Kč

Moderní lezecký batoh s množstvím variabilních prvků, díky kterým si jej přizpůsobíte podle vašeho použití.

3 899 Kč

Lehký útočný batoh na jednodenní výstupy a do horských stěn.

2 800 Kč

Celorozepínací mikina z funkčního materiálu od legendární české firmy.

3 398 Kč

Inovovaný model oblíbené izolační bundy vhodné k horozelectví, lezení v ledu či skialpinismu.

6 990 Kč

Funkční a lehká péřová zateplovačka využitelná po celý rok, nástupce Apron Hooded.

3 240 Kč

Velmi pevné a lehké horolezecké boty pro lezení v ledu a drytooling.

7 140 Kč

Komfortní a tvarově stálé pánské ponožky z merino vlny do velmi chladných podmínek. Od lezení v horách po zimní procházky.

579 Kč

Převlekové membránové kalhoty vyrobené podle specifikací Hanibal Teamu. Skvělý poměr cena/výkon.

2 540 Kč

4. generace bundy z membrány BlocVent PRO na horolezectví, skialpy i VHT.

9 990 Kč

Skvěle řešené spodky z merino vlny s rychlým odvodem potu a skvělou termoregulací ideální pro použití s lyžařskými botami.

1 890 Kč

Nové extrémně lehké dvojité a poloviční lano s nízkou rázovou silou a spojením opletu s jádrem Unicore. Impregnace jádra i opletu.

3 890 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 1500 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit

Soutěžit