Jak vybrat cepín?

Publikováno 23. 04. 2009

Informace o typech cepínů a o tom, jaký cepín si vybrat podle aktivity, kterou chceme podnikat.

Podle použití rozlišujeme především cepíny turistické a lezecké. Turistické jsou vhodné pro pohyb na ledovci, jsou rovné nebo jen lehce zahnuté. Lezecké cepíny jsou krátké a mají vyšší hmotnost. 
Uvažujete o tom, že si na ledovec rovnou koupíte lezecký cepín? Pak byste měli vědět, že je příliš krátký a zbytečně těžký!

Béčkový nebo téčkový cepín?

Do které kategorie cepín patří, poznáte snadno, písmeno B nebo T je vyraženo v kroužku na spoji hlavy cepínu s topůrkem:
• B – z anglického „basic“T – z anglického „technical“
Cepíny se od sebe liší nosností topůrka (2,5 kN respektive 3,5 kN). Pro pohyb po ledovci určitě postačí varianta B. Je nejlevnější na opírání a pro případné brzdění bohatě postačí. Téčkový cepín mohu bez obav použít na štandování, a to například tak, že ho zaklíním mezi dva kamenné bloky a jistím přes topůrko. Béčkový cepín samozřejmě lze použít také, musíme si ale dávat pozor na provedení. Když cepín třeba zahrabeme do sněhu nebo zarazíme až po hlavu, nic nehrozí.

TURISTICKÉ cepíny

Turistický cepín slouží především na opírání, dále jej máte pro případ pádu. Bez cepínu totiž pád na ledovci neubrzdíte.

Turistické cepíny se vyrábějí v několika velikostech. V tom je volba jednoduchá: když stojíte a držíte cepín za hlavu, měl by vám sahat ke kotníku. Výhodu lehce zahnutých cepínu poznáte v okamžiku, kdy musíte něco málo přelézt a už vám nestačí se o cepín jen opírat.

I některé turistické cepíny mají lepší materiál hlavy. Vyznačují se vyšší hmotností, která je soustředěná právě v oblasti hlavy cepínu. Takový cepín vám půjde lépe zaseknout, na druhou stranu je zase výrazně těžší. Častou variantou jsou také různá pogumování rukojeti. Výhodou tohoto řešení je to že vás cepín nestudí při zasekávání a neklouže. Nevýhodou je opět vyšší hmotnost.

Rukojeť cepínu bývá nejčastěji zakončena bodcem, případně dutým nebo zkoseným okrajem. Varianta s dutým koncem je lehčí, ovšem pokud uvnitř zamrzne sníh, velice špatně se zapichuje. Zároveň při pádu hrozí velké nebezpečí úrazu… Díky nižší váze tento cepín ocení zejména skialpinisté, kteří mají cepín jen jako pojistku pro případ nouze, a tak hledají to nejlehčí řešení. Varianta s bodcem je nepatrně těžší, na druhou stranu ale nehrozí zamrznutí cepínu…

• Příklad: Singing Rock WizardDMM CirqueGrivel Monte RosaPetzl Glacier

LEZECKÉ cepíny

Lezecké cepíny poznáte v obchodě na první pohled. A to podle velikosti, jsou proti turistickým výrazně kratší, mají cca 50 cm. Liší se i hmotností, lezecký cepín je těžší než turistický, jeho váha je soustředěná v hlavě cepínu. V neposlední řadě podle lze u lezeckého cepínu celý hrot jednoduše vyměnit… Lezecký cepín poznáte i podle ceny, jsou totiž výrazně dražší než turistické, jejich ceny začínají na 4 tisících.

Při výběru lezeckého cepínu se musíme především orientovat podle prostředí, ve kterém se s ním budeme především pohybovat. Podle prohnutí a tvrdosti hrotů totiž rozlišujeme cepíny na lezení v ledu a drytooling a cepíny na náročnější sněhově/ledové vysokohorské výstupy… Příkladem může být například výkonnostní Grivel Tech Machine versus všestranný Petzl Quark.

Ledové speciály pro ty, kdo propadli kouzlu ledových rampouchů, jsou většinou opravdu hodně prohnuté. Na spodku jsou zakončeny „bambulí", která zvyšuje stabilitu cepínu při jeho zaseknutí a následném vyvěšení se do něj. Tato vynikající pomůcka při lezení ledu ovšem dost překáží při vysokohorských výstupech. Při nich se postupuje stylem, že držím cepín za hlavu a zapichuji rukojeť do zmrzlého sněhu, firnu… Pravě do firnu mi takto opatřený cepín již nejde dobře zapíchnout.

Pro vysokohorské ledově-sněhové výstupy, kde už zahnutý turistický cepín nestačí, sáhneme sice po lezeckém cepínu, ale takovém, který je zakončený bodcem. I s tímto cepínem můžete lézt ledy, jen to jde trošku hůř. Rozdíl poznáte až na delších a těžších ledech.

Pozor, často se lezecké cepíny prodávají bez poutek, protože velmi komplikují sundání cepínu, když chcete například šroubovat ledovcový šroub. Aktuálním trendem jsou elastické popruhy, jimiž zabráníte ztrátě cepínu. My doporučujeme Bungee.

Šetřit se u lezeckých cepínu nevyplácí ani na pořádných rukavicích, ideálně s gelovými výztuhami na kloubech. Zabraňují bolestivému omlácení kloubů.

• Příklad: Black Diamond ViperCamp X-All MountainDMM SwitchGrivel X-MonsterPetzl NomicSinging Rock Bandit

Aktualizace článku proběhla v roce 2016.

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2000 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit