Tencel

Publikováno 07. 06. 2016

Vlákno se vyrábí z eukalyptového dřeva, ze stromů pěstovaných v trvale obnovovaných porostech. Eukalyptus je zbaven kůry a rozsekán na malé kousky. Potom se rozvaří na celulózu. Při rozpouštění celulózy se používá organické rozpouštědlo aminoxid, které se používá také v kosmetice. Rozvařená celulóza se procedí přes síto do vlažnější vody, jako když se vyrábí nudle. Vzniklé „nudle“ se ještě za mokra mechanicky natahují přes rotující válečky, až se dosáhne požadované tloušťky. Potom se vlákno čistí od chemikálií, které se vrací zpět do výrobního procesu, a namotá se na cívky.

Díky své struktuře vláken má Tencel® několik výhod: vlákno je jemné jako pokožka, pevné jako polyester, chladivé jako len, hřejivé jako vlna a absorbuje více než bavlna. Tencel® je schopen absorbovat pot díky vláknům ze kterých je vlákno složené. Tato vlákna jsou hydrofilní a zaručí ideální absorpci potu a udržení optimálního mikroklimatu pokožky. Ve srovnání s umělými vlákny je transport vlhkosti unikátní, probíhá uvnitř vlákna. Umělá vlákna nejsou schopna absorbovat vlhkost dovnitř vlákna a k transportu dochází pouze na povrchu. Ve srovnání s bavlnou Tencel® absorbuje o 50 % více vlhkosti. V porovnání s ostatními materiály je Tencel® schopen odvádět pot i při 65% vlhkosti vzduchu. Co se týče hygieny a množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach, je Tencel® díky svým přírodním protibakteriálním vlastnostem ideální materiál pomáhající naší pokožce relaxovat a uvolňovat se. Množení bakterií způsobujících zápach nemá u materiálu Tencel® šanci.

Pot je absorbován dovnitř vlákna Tencel a jeho transport probíhá uvnitř vláken, proto se na povrchu kůže netvoří vlhký film, ve kterém se množí bakterie.

Bez jakékoliv chemické přísady Tencel® výrazně omezuje růst bakterií. U syntetických vláken je množení bakterií až 2 000 krát vyšší než u materiálu Tencel®.

  • ECO-Label

Firma Lenzing získala pro materiál značky Tencel evropské označení ECO-Label, které znamená, že při výrobě nejsou používány žádné toxické přísady ani chlór a dřevo pro výrobu je z místních, trvale obnovovaných lesních porostů. Samotný výrobní proces získal ocenění evropské unie „European Award for the Environment“. Tencel je vyráběn z eukalyptového dřeva a je tedy 100% přírodně rozložitelný.

Na rozdíl od pěstování bavlny eukalyptus nepotřebuje umělé zavlažování vodou, ani ochranu pesticidy. Dokonce je možné ho pěstovat na pozemcích, které nejsou vhodné pro pěstování rostlin určených pro výrobu potravin. Nejvýznamnější výhodou je, že objem produkce z vláken Tencel® je desetkrát vyšší než objem produkce z vláken tradiční bavlny. Šest čtverečních metrů půdy je potřeba k výrobě jednoho trička z bavlny, nebo deseti triček z Tencelu. .Eukalyptus je zajímavá surovina. Je to rychle rostoucí strom a lze ho pěstovat průmyslově v tzv. „lesních plantážích“ bez umělého zavlažování nebo genetického inženýrství. Je to stále zelená rostlina dorůstající do velikosti 40 metrů. Eukalyptus (nebo také blahovičník) pochází z Austrálie a Tasmánie, nachází se také ve východní Indonesii. V současnosti se eukalypty začali pěstovat i v dalších subtropických oblastech na celém světě. V Austrálii tvoří eukalyptus 70 % celkové populace stromů. Na žádném jiném kontinentu nemá žádný strom takovou dominantní převahu.

Odvod vlhkosti syntetickým vláknem Odvod vlhkosti Tencelem

Související zboží

Funkční prádlo ze speciální kombinace materiálů, vyniká výborným odvodem potu, rychlým schnutím a přirozenou termoregulací.

2 190 Kč

Dámské funkční prádlo ze speciální kombinace materiálů vyniká výborným odvodem potu.

1 579 Kč

Dámské tričko s dlouhým rukávem, ideální pro náročné letní aktivity jako jsou běh, cyklistika atd. Kombinace merino/syntetika.

2 290 Kč

Dámské tričko s krátkým rukávem, ideální pro náročné letní aktivity jako jsou běh, cyklistika atd. Kombinace merino/syntetika.

1 990 Kč

Dámské nohavičkové spodní prádlo, ideální pro náročné letní aktivity jako jsou běh, cyklistika atd. Kombinace merino/syntetika.

1 190 Kč

Dámské 3/4 nohavice, ideální pro náročné letní aktivity jako jsou běh, cyklistika atd. Kombinace merino/syntetika.

1 890 Kč

Dámské letní triko z Merino vlny a Tencelu. Prvotřídní vlastnosti a krásný design.

2 190 Kč

Lehké letní triko z Merino vlny a Tencelu. Prvotřídní vlastnosti a povedený design.

2 490 Kč

Pánský nátělník z kombinace několika materiálů na náročné letní sporty jako je turistika, běh či kolo.

1 555 Kč

Doprava zdarma

Při nákupu nad 2000 Kč platíme dopravu po ČR za Vás.

Více o cenách dopravy

Možnost osobního odběru

Objednávku si můžete vyzvednout i na 4 kamenných prodejnách, vše si vyzkoušet a poradit se s námi.

Kde nás najdete

Potřebujete poradit?

220 920 820 (10 - 18 h)

Rádi vám pomůžeme
s výběrem i objednávkou.

Klub Hanibal

3 % zpět ze všech nákupů
60 dní na vrácení
další skvělé výhody!

Registrovat

Soutěžit

Soutěžit