Hledáte opravdu zimní boty? Pak vybírejte od značky Sorel. Pochází z Kanady, z oblasti Quebeck a dobře v ní vědí, co je to zima. Přestože dnes vyrábí i povedené fashion modely pro dámy do města, jejím prapůvodním (a dodnes ctěným) záměrem bylo vyrábět perfektní nepromokavé a teplé zimní boty. A model Caribou je původním, dodnes vyráběným a léty osvědčeným důkazem.
Sorel Caribou jsou boty z poctivé a hluboko impregnované kůže, v kombinaci s přírodním kaučukem. Jsou dostatečně vysoké i do hlubokého sněhu, mají vyjímatelnou zateplovací vložku, která má v mezivrstvě hliníkovou folii pro opravdu dobrý izolační výkon. Podrážka je robustní (takže i normální velikost vypadá jako tlapa Yetiho), nepropadá se tolik do sněhu a lépe izoluje. Navíc, díky technologii Ice grip, tolik neklouže. Celkově je tenhle model trochu těžší, ale na nohou to příliš nevadí.


Sorel má několik střihů, ale tenhle se z nich obouvá nejlépe (má tkaničky v dlouhých poutkách). Lze jej snadno a rychle rozšněrovat, na rozdíl od modních typů (které se šněrují hůře, protože mají jen dírky na tkaničky). V místě, kde je jazyk přišitý k botě, je krytý dalším kusem kůže proti zatékání vody.
Praktické zušenosti:
Zkusil jsem tyhle boty na víkendové zimní putování s přespáváním venku. Na rozdíl od pohorek, doposud používaných na tento typ akce, jsou Caribou výrazně teplejší. Chůze v nich je ale jiná. Jsou měkčí a nedrží tak pevně nohu. Kupodivu to při chůzi ve sněhu nebyl problém. Pata se při chůzi trochu pohybuje (asi jako ve sněhulích nebo holinkách). A tak se trochu „svléká“ ponožka, což není příjemné, ale není to příliš velký problém. Zdálo se mi, že při pohybu na sněžnicích se ponožky „svlékají“ trochu více. I přes robustnost celé boty se daly snadno upnout do sněžnic (zkoušeno se sněžnicemi MSR).


Největší rozdíl v tepelném komfortu byl, když jsem stál u stanu, vařil a podobně. Tady mi v minulosti byla v pohorkách vždy zima. V těchto botech mi cestou bylo opravdové teplo, ale ne vedro. Když se člověk nepohybuje a stojí (při třeba – 17°C), tak nepociťuje zimu. Při stání delší dobu je znát chlad na prsty u nohou. To už ale pohorkáři běhají okolo a zimou přešlapují a stěžují si, že necítí celé nohy.
Boty příliš nevětrají a tak jak se nohy potí, sráží se voda (ve formě sněhu) na vnější straně vnitřních botiček. To jsem každé ráno oklepal a oškrábal, aby vlhkosti bylo v botách co nejméně. V kůži voda nebyla a tak nebyl nikdy problém s raním nazouváním (jako u pohorek).
Kde jsme testovali (mimo jiné?)
Shrnutí:
Na přechody ve větší zimě a sněhu jsou lepší než pohorky. Dovedu si představit, že to budou ideální boty tam, kde je stání ve sněhu bez pohybu (např. matky s dětmi, vlekaři, … )
A jak je to po dvou letech užívání + tipy a triky
- Boty nevykazují žádné větší známky opotřebení. Chodím v nich většinou ve sněhu a na horách. Ale vidím i jak v nich lidé chodí v zimě po městě. Stále nepromoká kůže naimpregnovaná z výroby.
- Když si člověk zvykne, jde v nich i řídit auto. Původně jsem se toho bál (velké podrážky – malé pedály).
- Možná to je jasné, ale když si dáte „fešácky“ kalhoty do bot a „hupsnete“ do hlubšího prašanu, máte sníh v botách :-)
- Ale jen prosté přetažení kalhot přes boty tenhle problém vyřeší. Nikdy jsem k nim neměl návleky.
- Bohužel ne vždy se mi podaří sundat boty najednou i s vložkou. Občas se vyzuji tak, že mi zůstane vložka na noze a tu musím sundat zvlášť. Potom samotnou vložku vložit do boty.
- Vzorek podrážky se dobře samočistí od sněhu. Sníh dobře odpadává a vzorek je schopen se zařezávat do sněhu.
Hodnocení Hanibal Teamu: 8 z 10 ti!
Pro Hanibal Blog sepsal Pavel