Co je to Outdoor Academy of Sweden?
Tréninkový kemp pro prodejce skandinávských značek. Je to takhle jednoduché: sbalíte si malý batůžek, nasednete do letadla, pak do vlaku a po dni cestování se ocitnete uprostřed Švédska, v malebném městečku Ostersund, v krajině, které se říká Jämtland. A v této oblasti, mimo jiné, najdete nádherné hory, rozlehlou pustinu a domovinu několika známých, a ve světě oceňovaných, outdoorových firem.
Právě tyto ingredience smíchané dohromady vytváří úžasný koktejl, díky kterému se můžete za týden s těžkým batohem a pod stanem naučit nejen spoustu nového, ale také trochu pochopit mentalitu severských výrobců, pochopit, proč jsou pro ně některé věci důležitější, než bychom u nás v Česku čekali.
OAS
Den cestování člověka unaví, ale jakmile se ocitne člověk pracující v outdooru mezi padesáti lidmi, kteří také pracují v outdooru, hned se jedná o jinou energii. Po příjezdu do Ostersundu mě vyzvedává Sofie a autobusem, společně s dalšími účastníky z Německa, Holandska, Británie, Švýcarska či Belgie přesouváme přes Are až do srdce Jämtlandské divočiny. Čeká nás večeře, briefing a rozdání testovacího materiálu…
Já osobně budu testovat vybavení následujících firem: Klättermusen, Haglöfs, Hilleberg, Optimus, Woolpower, Silva a Light My Fire. Široká škála značek, všechny pochází ze Švédska a člověk si začíná uvědomovat, jak moc je tady tohle odvětví tradiční.
Outdoor Clinics
Nemá cenu vás zatěžovat vyprávěním, kde všude jsme chodili, kolik sobů jsme viděli a kolikrát jsme stavěli stany. Mnohem důležitější byl čas, který jsme strávili se zástupci firem, které testování organizovali. Není přece nic lepšího než se učit od lidí, kteří konkrétní výrobky navrhují, vymýšlí a uvádí je v život. Společně s nimi brodíte řeky, prodíráte se hustým vřesem a ve sněhové vánici stavíte stany. A během toho všeho poznáváte a začínáte chápat, proč je ve Skandinávii kladen tak velký důraz na odolnost materiálů a jejich nekompromisní funkčnost.
Klättermusen
Švédská firma s centrálou v Are která má již ve svém mottu vetknutou filozofii firmy: Maximum Safety For You, Minimum Impact On Nature (tedy maximální bezpečí pro vás, minimální vliv na životní prostředí).
Vybavení od Klättermusenu, které jsem testoval, bylo široké: nepromokavý a softshellový komplet, batoh, spacák, péřový svetr.
Vybavení od této firmy je všeobecně vnímáno v Česku jako extrémně drahé. Problém je ovšem v tom, že v Klättermusenu se opravdu řídí svým heslem, a tudíž jsou jejich výrobky doopravdy nepředstavitelně odolné (bezpečí) a životné (dlouho vydrží, nezatěžují přírodu). A ačkoliv nám, Středoevropanům, přijdou některá jejich řešení přinejmenším zvláštní, na místě, v „jejich“ horách zjistíte, jak moc jsou šikovná. Z všechny například „integrované“ návleky do nepromokavých kalhot, kovové přezky na batozích, zapínání na druky a podobně. Prostě a jednoduše, ty věci fungují, vydrží extrémně velkou zátěž a budou sloužit hodně dlouho.
Woolpower
Firma usídlená v Ostersundu, která zpracovává merinovlnu a vyrábí z ní neskutečně funkční a pohodlné prádlo a oblečení. Unikátní je způsob pletení a výsledný materiál svými vlastnostmi překoná kdejakého konkurenta. Dost možná se brzy dozvíte více, je šance, že vám Woolpower nabídneme v Hanibalu!
Hilleberg
Nejlepší stany na světě snad ani nemusíme představovat. Opět jsem si potvrdil, že lepší, jednodušší a odolnější stany budete hledat těžko a že investice do stanu Hilleberg je sázkou na jistotu. Nejlepší věcí je ovšem společenský stan Altai, který snad brzy nabídneme na našem webu.
Optimus
Málokdo ví, že firma Optimus jako první vymyslela systém na spalování tekutého paliva, který se používá v široké míře dodnes a většina výrobců jej po dlouhou dobu měla licencovaný. Dnes je Optimus zavedenou značkou a pořád dokazuje, že nad některými řešeními přemýšlí o dost více než konkurence a je to také znát. Zastavte se na prodejně, rádi vám vysvětlíme spoustu vychytávek, které tyto vařiče nabízí :)
Pět dní s batohem a pod stanem uteklo jak voda – moc kilometrů jsme nenachodili, spíš jsme se cvičili v různých dovednostech (kdopak z vás dokonale ovládá práci s buzolou :)?…ale i tak jsme si užili například výstup na majestátní Getryggen (1381m) a několik hodně studených brodů přes místní ledové říčky a řeky.
Cesta zpět do Česka, až na špatně zakoupenou letenku, proběhla hladce a zapojení do pracovního procesu taky. Jak by taky ne, vždyť i tam, i tady jsme obklopeni lidmi, kteří žijí pro outdoor. A jak jsem psal na začátku, hned jde o jinou energii!
Za Hanibal Team Ondra
Fotografie: Ondra Vacek a Pascal.