Rakouská firma Pieps, která je leadrem v lavinové problematice, představila z kraje roku několik nových produktů a inovací, které rozhodně stojí za zmínku a trochu Vaší pozornosti. Tou hlavní novinkou je lavinový vyhledávač Vector. Ale i záložní řešení Backup a inovovaná iProbe jsou hodně zajímavé…
Představení novinek proběhlo 6. ledna na chatě Výrovka v Krkonoších. V šíleném počasí, kdy hodnota lavinového nebezpečí stoupala stejně rychle, jak přibýval nový sníh.
Pieps Vector
Úplná novinka, která by měla ještě mnohem víc zjednodušit a zrychlit proces vyhledávání. Kombinuje tři výkonné antény (čtvrtá anténa kontroluje funkci ostatních) a technologii GPS. Právě díky satelitní navigaci by vyhledávání mělo být jednodušší a rychlejší.
Výklopná anténa je ovšem asi největším trumfem. Větší vzdálenost dvou nejvýkonějších antén zaručuje to, že se tyto dvě antény neruší a mohou spolupracovat. Vyhodnocení přímé vzdálenosti k zasypanému je tedy výrazně rychlejší. GPS navíc dokáže označit jak veliký prostor laviniště jste již prohledali, což funguje velmi efektivně.
Nabíjecí baterie vydrží mnohem déle než standardní tužkové a lépe odolávají mrazu. Přídavné funkce GPS, které jsou v přístroji dostupné, pak pomohou s plánováním tůry a mohou nahradit jednodušší GPS přístroje i v létě.
Byť jsme neměli k dispozici na testování finální verzi firmware, koncepce i jednoduchost ovládání nás přesvědčili, že tento směr vývoje je určitě ten správný.
Pieps iProbe One
Systém elektronické sondy iProbe nemusíme dlouze představovat. Již několik průzkumů ukázalo, že elektronická sonda zrychluje dobu dohledání, a to výrazně. iProbe One tedy jen zdokonaluje již fungující model.
První výraznou změnou je tělo sondy. To je celé duralové, vyjma posledního dílu, který je pro lepší funkci karbonový. Druhou zásadní změnou je ovládání sondy. Ta je již vybavena pouze jedním tlačítkem, které se dobře ovládá i v rukavicích. Funkce jsou pak velmi podobné jako u klasické iProbe.
Při přesném dohledání dává sonda zvukovým signálem najevo, jak blízko je u zasy-paného a při vzdálenosti pod 50 cm vydává jednolitý signál. Navíc pak dokáže rozlišit, zda je pod sněhem zasypán vysílač Pieps, který v momentě nasondování deaktivuje a neruší tak vyhledávání ostatních zasypaných. Jasný signál dá také vědět, zda je pod sněhem nasondován jiný vysílač.
Pieps Backup
Chytré řešení hlavně pro záchranáře a ty, kteří mohou být potencionálně zavaleni sekundární lavinou, Pieps Backup je malý vysílač, který pouze vysílá. Ten máte v pouzdru neustále u sebe. Pokud je v jeho blízkosti vysílající vyhledávač, sám nevysílá. Pokud se pohybyjete, také nevysílá. Pokud se ovšem přestanete hýbat a ve Vaší těsné blízkosti není vysílající lavinové zařízení, začne na klasické frekvenci 457 kHz vysílat.
Podobnou věcí je také vysílač TX 6000, který je určen jako vysílač pro lavinové psy a vybavení. Vysílá na jiné frekvenci, než klasické lavinové přístroje, tedy při pátrání po lidských obětech neruší. Vyhledavaše DSP a Vector se však dokáží na takovou frekvenci naladit a vy tak můžete dohledat třeba zasypaný kus vybavení.
Školení v malebném počasí…
Lavinový vyhledavač Pieps Vector.
Vyhledávání v praxi.