Thru-hiking je pochod na dlouhé vzdálenosti, které jsou zpravidla delší než jednodenní výlet a dosahují maxima jednoho roku. Každý den putujete o kus dál a to až do zdárného konce Vaší cesty. Příkladem bychom mohli uvést nejznámější trasy po celém světě: PCT (Pacific Crest Trail - USA), AT (Apalachian Trail - USA), WHT (West Highland Way - Skotsko), Camino de Santiago (Španělsko) a mnoho dalších.
Důvod proč Vám tuto tématiku představujeme je jasný, v poslední době se cestování na lehko rozmohlo a i v řadách Hanibalu máme trekkaře, kteří počítají každý gram pro svůj další trek. Uměním trekkaře je sbalit batoh do 10 kg, v úplně ideálním případě v poměru: vybavení < 7 kg, věci na převlečení + jídlo < 3 kg a to klidně na cestu dlouhou 2 500 km.
Protože sami milujeme pohyb v horách v lehkém stylu, máme pro Vás pár tipů na výbavu pod 10 kg, se kterou si ultralight backpacking zamilujete.
Oblečení
Důležité je uvědomit si, že koukáte-li na gramy, možná budete muset trochu upustit od módy, ultralehkých věcí není vždy extrémně velký výběr. Módní hvězda z Vás tedy pravděpodobně nebude, na druhou stranu Vám Vaše záda po pár stovkách kilometrů poděkují. Koneckonců většinu těchto cest absolvujete mimo civilizaci a není nutné kvůli vkusu tolik smutnit!
Bunda (ideálně pod 350 g)
Hlavní věc, kterou budete pro takovou cestu hledat, je nepromokavá bunda. Měla by být lehká, sbalitelná a zároveň logicky voděodolná a prodyšná. Z našeho pohledu můžeme určitě doporučit lehké záložní bundy.
Určitě v nabídce najdete i odolnější a jen o málo těžší bundy. Podívejte se tady na všechny pánské bundy pod 400 g a dámské bundy pod 350 g.
Kalhoty / kraťasy (do 300 g)
Druhou důležitou položkou na seznamu věcí by měly být kalhoty a/nebo kraťasy. Odráží se od ročního období a podmínek, ve kterých se budete či můžete nacházet. Lehčí trekové kalhoty, hlavně prodyšné a rychleschnoucí. Hmotnost se u nich pohybuje do 390 g.
Je dobré také myslet na to, že když se zkazí počasí, všechna voda z bundy steče na kalhoty. Lehké převlekové kalhoty, které pohodlně převléknete přes boty i kraťasy, jsou tedy dobré řešení.
Triko (do 100g)
V neposlední řadě budete potřebovat nějaké tričko, které nebude smrdět hned první den, ale vydrží přeci jen trochu více. V tomhle Vám bude nápomocná vlna, ale raději si s sebou vezměte rovnou i jedno na převlečení. Vlna totiž po vyprání schne o trochu déle a náhradní tričko tudíž přijde vhod. Případně nějakou směs materiálů, kterou najdete u trička Icebreaker.
Mikina / druhá vrstva (do 300 g)
Druhá vrstva by měla trochu izolovat, zároveň trochu chránit před větrem. Vcelku dobrou variantou je mikina, která má kapuci. Ta zásadně přidává na tepelném komfortu. Z naší nabídky bychom vypíchli lehoučkou softshelku RAB Borealis nebo mikinu RAB Nexus. Dobrou variantou může být také teplé triko Woolpower 200.
Boty
Zásadní část výbavy. Zde buďte opatrní a volte funkčnost před hmotností. Držte se ale zásady, že je vhodně vzít si jedny pořádné trekové boty na sebe a v batohu nebo na batohu mít něco, do čeho se po celodenním šlapání v klidu a pohodlí přezujete. Doporučujeme v případě pověšení na batoh boty občas zkontrolovat.
Podle náročnosti treku budete volit mezi nízkými trekovkami nebo kotníkovými. Trend dneška velí jít do lehčích bot, ale tady je potřeba být opatrný a rozhodovat se silně subjektivně.
Vybavení
Batoh (do 1100 g)
První z „velké trojky“ výbavy ultralight nadšence, na kterém ušetříte opravdu hodně gramů. Není pravidlem, že čím lehčí batoh, tím bude i méně pohodlný. Samozřejmě je u těchto batohů zásadní si batoh dobře a pohodlně sbalit, aby se vám dobře nesl. My v Hanibalu máme rádi síťované batohy na exteriéru batohu na mokré věci. Další parádní vychytávkou jsou zipové kapsy na ramenních popruzích, které pohodlně pojmou váš telefon, nebo lahev s pitím!
Spacák (do 1000 g)
Druhá položka z „velké trojky“ je spací systém. Tedy spacák a karimatka! Ve válce o nízkou hmotnost dominují karimatky od značky Therm-a-Rest, levnější alternativou by případně mohla být karimatka Yate nebo karimatka Exped. V otázce spacáku je to složitější, je důležité si uvědomit jak moc je člověk zimomřivý, nicméně kvalitní 3-sezónní spacák by nikoho zklamat neměl. V kategorii lehkých spacáků doporučujeme tyto spací pytle: pro pravé ultralighisty Patizon G400 nebo Warmpeace Solitaire 250, pro ty co chtějí dostatek tepla pak Patizon G800 nebo levnější Warmpeace Viking 600.
Stan/tarp
Poslední z „velké trojky“ a často vlastně nejtěžší! Tady je na vašem rozhodování, jestli se přikloníte k dvouplášťovému „tradičnímu“ stanu, nebo si vystačíte s nepromokavou plachtou - tarpem.
Stany vám bezesporu nabídnou nejlepší ochranu před živly. V dnešní době už není váha velkým problémem. Na našem webu a prodejnách najdete bez problému stany pro dvě osoby vážící pod dvě kila, které neztrácí na komfortu používání a nepůsobí příliš ztísněně, když je potřeba přečkat delší období špatného počasí.
Tarpy vynikají jednoduchostí stavění - často jdou vypnout pouze na turistických holích. Možností jak tarp v krajině vypnout je spousta. Nebojte se dovzdělat a prosvištěte internet! Tarp často vítězí v kompaktnosti svého balení, nízké hmotnosti a za nás - především v perfektní ventilaci. Samozřejmě, že použití tarpu spíše napovídá k teplým měsícům. Nezapomínejme, že není také tarp jako tarp. Některé propracované modely snadno nahradí stan bez vnitřního stanu. Podívejte se sami!
Vaření
V případě, že se vydáte na delší trek, je nutné počítat s tím, že budete muset v přírodě vařit, ať už na ohni nebo pomocí vařiče. Zde opět platí, čím lehčí nádobí a vařič, tím více ušetřených gramů a místa v batohu. V oblastí vaření doporučujeme několik produktů. Za vařiče v kategorii pod 90 g jsou to: GSI Pinnacle Canister Stove, Pinguin Surpass Titan a MSR Pocket Rocket 2. Skvěle k těmto vařičům padne nádobí Pinguin nebo Sea to Summit či dokonce GSI Halulite. K obstarání vody potom pomůže lehký a sbalitelný filtr Sawyer mini.
Doplňky
Základní výbavu lze doplnit o pončo, které vám pomůže v horších podmínkách a lze jej naopak ve velkém teplu využít jako tarp či plachtu nad sebe. Nejlehčí z naší nabídky jsou Sea to Summit a Jurek Duo UL. Co určitě každý z vás také ocení je hygiena na cestách a prostředky pro občasné praní. I zde na Vás budoucí a současné trekkaře myslíme a z nabídky si lze vybrat například ručník Sea to Summit Airlite a k tomu šetrný biologický prostředek Wilderness Wash, který využijete jak na praní tak i jako sprchový gel.
Pro hygienu a praní používám Wilderness Wash, se kterým vyperete prádlo, sebe umyjete a přírodě to nijak neublíží. Je vhodný právě na koupání se a praní v řece či potůčku, kde je velmi důležité aby se voda neznečišťovala.
Další tipy:
K rozdělání ohně doporučujeme křesadlo a zápalky do každého počasí.
Lékárničku se vším, co je potřeba dle náročnosti terénu.
Při pohybu ve tmě si nesmíte zapomenout čelovku.