Thru-hiking aneb Ultralight backpacking
O svoje zkušenosti se na dalších řádcích podělí Tomáš.
Thru-hiking je pochod na dlouhé vzdálenosti, které jsou zpravidla delší než jednodenní výlet a dosahují maxima jednoho roku. Každý den putujete o kus dál a to až do zdárného konce Vaší cesty. Příkladem bychom mohli uvést nejznámější trasy po celém světě: PCT (Pacific Crest Trail - USA), APT (Apalachian Trail - USA), WHT (West Highland Way - Skotsko), Camino de Santiago (Španělsko) a mnoho dalších.
Lidé, kteří se thru-hikingu věnují si říkají různě - Trekker, Hiker, Thru-hiker nebo Ultralight backpacker.
Důvod proč Vám tuto tématiku představujeme je jasný, v poslední době se cestování na lehko rozmohlo a i v řadách Hanibalu máme trekkaře, kteří počítají každý gram pro svůj další trek. Uměním trekkaře je sbalit batoh do 10 kg, v úplně ideálním případě v poměru: vybavení < 7 kg, věci na převlečení + jídlo < 3 kg a to klidně na cestu dlouho 2 500 km.
Protože sami milujeme thru-hiking, máme pro Vás pár tipů na výbavu pod 10 kg, se kterou si ultralight backpacking zamilujete.
Oblečení
Důležité je uvědomit si, že koukáte-li na gramy, možná budete muset trochu upustit od módy, ultralehkých věcí není vždy extrémně velký výběr. Módní hvězda z Vás tedy pravděpodobně nebude, na druhou stranu Vám Vaše záda po pár stovkách kilometrů poděkují. Koneckonců většinu těchto cest absolvujete mimo civilizaci a není nutné kvůli vkusu tolik smutnit!
Bunda (ideálně pod 350 g)
Hlavní věc, kterou budete pro takovou cestu hledat, je nepromokavá bunda. Měla by být lehká, sbalitelná a zároveň logicky voděodolná a prodyšná. Z našeho pohledu můžeme určitě doporučit lehké záložní bundy Marmot Precip, High Point Road Runner, Ortovox Civetta nebo bundy Tilak Attack z materiálu Gore-Tex Active Shell.
Určitě v nabídce najdete i odolnější a jen o málo těžší bundy. Podívejte se tady na všechny pánské bundy pod 400 g a dámské bundy pod 350 g.
Svůj první hike jsem přežil pod klasickou nepromokavou skate bundou, opravdu ale jen přežil. Na nošení batohu bunda není stavěna a za hustého deště jsem měl mokrá ramena. Od té doby jsem se již ponaučil a nosím bundu, která za hustého deště s batohem vydrží.
Marmot Precip | High Point Road Runner | Ortovox Westalpen | Tilak Attack |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kalhoty / kraťasy (do 300 g)
Druhou důležitou položkou na seznamu věcí by měly být kalhoty a/nebo kraťasy. Odráží se od ročního období a podmínek, ve kterých se budete či můžete nacházet. Lehčí trekové kalhoty, hlavně prodyšné a rychleschnoucí, najdeme například u značek Ocún, Warmpeace nebo High Point. Hmotnost se u nich pohybuje do 390 g. V dámské variantě mohou zaujmout ještě kalhoty Direct Alpine Iris.
Pokud se budete poohlížet po kraťasech, opět hledejte lehké a pohodlné, třeba High Point Rum.
Je dobré také myslet na to, že když se zkazí počasí, všechna voda z bundy steče na kalhoty. Lehké převlekové kalhoty, které pohodlně převléknete přes boty i kraťasy, jsou tedy dobré řešení. Mezi ty nejlehčí u nás patří Marmot Precip Eco nebo High Point Road Runner.
High Point Saguaro | Warmpeace Rivera Zip-Off | High Point Road Runner pánské | dámské |
![]() |
![]() |
![]() |
Já osobně to mám s kalhotami těžké, nedám si totiž říct a za jakéhokoliv počasí nosím pouze jedny kalhoty nebo plavky. Plavky jsou super lehkou alternativou ke kraťasům a jsou velmi lehce sbalitelné. Kalhoty na trek mám od značky Ocún a díky stahovatelným nohavicím si lze z nich udělat tříčtvrťáky. Nejsou nepromokavé, ale jsou rychleschnoucí, lehké a zvládnou ochránit proti větru.
Tip na ušetření váhy
Chcete-li ušetřit gramy a tak trochu kašlete na módu, je dobré řešení kombinovat dlouhé spodky a kraťasy. Tím nasimulujete dlouhé kalhoty a ušetříte potřebné gramy.
Triko (do 100g)
V neposlední řadě budete potřebovat nějaké tričko, které nebude smrdět hned první den, ale vydrží přeci jen trochu více. V tomhle Vám bude nápomocná vlna, ale raději si s sebou vemte rovnou i jedno na převlečení. Vlna totiž po vyprání schne o trochu déle a náhradní tričko tudíž přijde vhod. Případně nějakou směs materiálů, kterou najdete u trička Icebreaker.
Icebreaker Women's Tech Lite SS | ||
![]() |
![]() |
![]() |
Mikina / druhá vrstva (do 300 g)
Druhá vrstva by měla trochu izolovat, zároveň trochu chránit před větrem. Vcelku dobrou variantou je mikina, která má kapuci. Ta zásadně přidává na tepelném komfortu. Z naší nabídky bychom vypíchli lehoučkou softshelku RAB Borealis nebo mikinu RAB Nexus. Dobrou variantou může být také teplé triko Woolpower 200.
Boty
Zásadní část výbavy. Zde buďte opatrní a volte funkčnost před hmotností. Držte se ale zásady, že je vhodně vzít si jedny pořádné trekové boty na sebe a v batohu nebo na batohu mít něco, do čeho se po celodenním šlapání v klidu a pohodlí přezujete. Doporučujeme v případě pověšení na batoh boty občas zkontrolovat. Můžete je z nepozornosti vytratit (jako náš kolega :)).
Podle náročnosti treku budete volit mezi nízkými trekovkami nebo kotníkovými. Trend dneška velí jít do lehčích bot, ale tady je potřeba být opatrný a rozhodovat se silně subjektivně.
Boty jsou Vaši oporou a proto je dobré nepodcenit výběr. Do nezpevněného terénu a tam, kde potřebuji jistotu, nosím pohorky Fitwell Yuma. Jsou celokožené, to mně osobně vyhovuje a obsázka je vysoká, špička tvrdá a zvládají tedy i pořádný horský terén. Procházku po asfaltu v nich taky ujdete, ale nic se nevyrovná úlevě a pohodlí v nějaké lehčí botě po náročném treku. V létě to u mně jsou primárně žabky, ale když si chci i na treku odfrknout od pohorek, volím raději nějaké lehké až ultralehké boty tohoto typu.
Vybavení
Batoh (do 1100 g)
Každá správná výbava začíná batohem a ideálně s nízkou hmotností. V této kategorii najdeme batohy Osprey Levity a Lumina v objemu 45l. Batoh v pánském provedení váží pouhých 830 g a v dámské variantě 770 g a to staví tyto batohy do popředí ultralight. Batoh je oděru odolný a nabízí možnost využití hydrovaku.
Já osobně jsem vlastníkem batohu Osprey Levity 45 a jsem s ním velmi spokojen. Jako jedinou nevýhodu u batohu vidím zúžený horní prostor při plnění batohu. Je to na úkor prohnutých zad a musíte tudíž batoh plnit obezřetně. Ačkoli se materiál vyznačuje tím, že by měl vydržet oděrky od skal a hrubší zacházení, je dobré se o batoh starat dle selského rozumu a máte-li nějaký předmět s ostřejší hranou, balit jej velmi opatrně. Jakmile si ovšem batoh nasadíte, nic na zádech necítíte. Je to opravdu velmi pohodlný batoh a nedám na něj dopustit. Boční kapsy jsou dostatečně velké a pojmou opravdu velké množství věcí, které se Vám do batohu nevejdou nebo je potřebujete mít po ruce.
Ospray Levity 45 | Osprey Lumina 45 |
![]() |
![]() |
Spacák (do 1000 g)
Když máme batoh, je nutné ho něčím šikovným naplnit. Prvně se zaměříme na karimatku a spacák. Ve válce o nízkou hmotnost dominují karimatky od značky Therm-a-Rest, levnější alternativou by případně mohla být karimatka Yate nebo karimatka Exped. V otázce spacáku je to složitější, je důležité si uvědomit jak moc je člověk zimomřivý, nicméně kvalitní 3-sezónní spacák by nikoho zklamat neměl. V kategorii lehkých spacáků doporučujeme tyto spací pytle: pro pravé ultralighisty Patizon G400 nebo Warmpeace Solitaire 250, pro ty co chtějí dostatek tepla pak Patizon G800 nebo levnější Warmpeace Viking 600.
Patizon G400 | Warmpeace Viking 600 | MOUNTAIN EQUIPMENT HELIUM 400 |
![]() |
![]() |
![]() |
Vzhledem k tomu, že jsem se poohlížel po karimatce, která mi zaručí tepelný komfort téměř celoročně a kdekoliv, stal jsem se vlastníkem karimatky Yate Extrem Lite . Po sbalení se vejde do batohu a pokud na ni v batohu nezbude místo, boční kapsa batohu je vždy připravena. Na karimatce se leží velmi pohodlně a dokonce zvládá bez poškození i nerovný terén a nějaké kořeny od stromu nebo menší oblázky. Nafouknete ji cca za 2 minuty a sbalíte tak do 3 minut. Na cestách mě doprovází také spacák Patizon G800, který bych charakterizoval jako velmi teplý 3-sezónní spacák. Na trekku se dostáváte i do nepříznivých a někdy i chladných podmínek - i tehdy plní svou funkci špičkově. Troufám si tvrdit, že na území ČR jej lze využít celoročně a do zahraničí mi bude dělat společnost například při spaní v Marocu (pohoří Atlas) či Himalájích. Je velmi pohodlný a materiál je opravdu příjemný, přirovnal bych to k lidskému objetí a při spaní u oceánu jeho tepelný komfort opravdu oceníte.
Stan (do 1500 g)
Ke spaní v přírodě potřebujete také vnější ochranu a proto nesmíme opomenout nějaký přístřešek. Z naší nabídky lze doporučit Jurek Nano 1 od českého výrobce s hmotností 1,6 kg. Lehké stany najdeme také u MSR a Hilleberg.
Ti pravověrní thru-hikeři ovšem používájí spíše ultralehké přístřešky, takzvané tarpy. Většinou jde o plachty, které pověsíte mezi dva stromy nebo vztyčíte pomocí trekových holí.
Jurek Nano 1 | stany MSR | stany Hilleberg | Tarpy |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Za nepříznivého počasí moc bivakovat nejde a proto s sebou nosím stan Jurek Nano 1. Tento stan je určen pro jednu osobu, nicméně mám jej vyzkoušený i ve dvou - není to žádný velký komfort, ale zvládnete to. Stan je velmi lehký a pokud kolíky a nosnou tyč vyndáte z obalu, můžete stan krásně sbalit do malých rozměrů a tyč spolu s kolíky zabalit zvlášť. Stan využívám na cestách velmi rád a to primárně když se necítím moc komfortně s bivakováním v neznámém prostředí. Stan je pro jednu osobu příjemně prostorný a krosna s pár věcmi se tam vejde a pro boty je místo pod tropikem. V Portugalsku jsem v tomto stanu přečkal celodenní liják i bouřku. Ze začátku jsem se obával promočení, ale stan bez problému vydržel. Tropiko na slunci schne velmi rychle a když není spoustu času, dáte jej do přední kapsy batohu s odkapáváním a stan necháte takto vyschnout.
Vaření
V případě, že se vydáte na delší trek, je nutné počítat s tím, že budete muset v přírodě vařit, ať už na ohni nebo pomocí vařiče. Zde opět platí, čím lehčí nádobí a vařič, tím více ušetřených gramů a místa v batohu. V oblastí vaření doporučujeme několik produktů. Za vařiče v kategorii pod 90 g jsou to: GSI Pinnacle Canister Stove, Pinguin Surpass Titan a MSR Pocket Rocket 2. Skvěle k těmto vařičům padne nádobí Pinguin nebo Sea to Summit či dokonce GSI Halulite. K obstarání vody potom pomůže lehký a sbalitelný filtr Sawyer mini.
Osobně jsem vařič použil jednou a spíše jsem se snažil vyhledat místa k rozdělání ohně. V takovém případě mám u sebe vždy zápalky, které chytnou opravdu kdykoliv. Poslední dobou ovšem zápalky omezuji a nosím s sebou křesadlo.
Doplňky
Základní výbavu lze doplnit o pončo, které vám pomůže v horších podmínkách a lze jej naopak ve velkém teplu využít jako tarp či plachtu nad sebe. Nejlehčí z naší nabídky jsou Sea to Summit a Jurek Duo UL. Co určitě každý z vás také ocení je hygiena na cestách a prostředky pro občasné praní. I zde na Vás budoucí a současné trekkaře myslíme a z nabídky si lze vybrat například ručník Sea to Summit Airlite a k tomu šetrný biologický prostředek Wilderness Wash, který využijete jak na praní tak i jako sprchový gel.
Pro hygienu a praní používám Wilderness Wash, se kterým vyperete prádlo, sebe umyjete a přírodě to nijak neublíží. Je vhodný právě na koupání se a praní v řece či potůčku, kde je velmi důležité aby se voda neznečišťovala.
Další tipy:
K rozdělání ohně doporučujeme křesadlo a zápalky do každého počasí.
Lékárničku se vším, co je potřeba dle náročnosti terénu.
Při pohybu ve tmě si nesmíte zapomenout čelovku.