Celou problematiku jsme zpracovali do videa:
Pokud by Vám video nestačilo, tak samozřejmě čtěte dál. Vše potřebné je napsáno i v článku!
Dělení stanů podle konstrukce
Kopule
Kopule se staví za pomoci dvou nebo více prutů. Ty se v horní části stanu kříží a vytváří tak konstrukci podobající se kopuli. Čím více prutů a křížení, tím je stan stabilnější ve větru. Lze tak dosáhnout i konstrukcí, které jsou zcela samonosné, tedy nepotřebují nijak kotvit.
Zároveň je u kopule dobré se zamyslet nad její prostorností. Stěny kopulovitého stanu totiž většinou nestoupají tak strmě, a tak se prostor s výškou stanu relativně rychle zmenšuje. Pro příklad, u klasické dvoupruté kopulky s půdorysem 220x160cm může být půdorys ve výšce 20cm jen 180x140cm. Kopule najdou svoje využití ve všech kategoriích stanů.
Tunel
Stavba tunelu vyžaduje minimálně jeden prut, který určí jeho poloměr. Standardně se však používají pruty dva nebo tři. Tunely je potřeba vždy kotvit, ale na druhou stranu nabídnou nejlepší poměr užitného prostou ke hmotnosti stanu. Jinak řečeno bývají velmi lehké a prostorné.
Co se odolnosti tunelů ve větru týká, excelují v hlavně v případě, kdy fouká vítr stále stejným směrem a vy stan postavíte po směru tohoto větru. Pokud se do tunelu opře stan z boku, je jeho stabilita menší a výrazně záleží na tom, jak máte stan ukotvený a postavený vzhledem k okolnímu terénu.
Áčko
Áčka se už skoro vůbec nevyrábí. Stavěly se jako “střecha” se dvěma tyčkami, které konstrukci podpíraly od země. Na stejném principu jsou však vyrobené některé speciální stany, takzvané tarpy, tedy ultralehké přístřešky, které většinou stavit pomocí trekových hůlek. Jde o extrémně lehké a skladné řešení, které se ale nehodí do náročných podmínek.
Dělení stanů podle použití
Toto dělení je pro vás neméně důležité a je spojeno se zásadní otázkou, kterou byste si měli před výběrem stanu položit: “Kde a jak se chystáte stan používat?” Jedině díky jasné představě, kam se bude nejčastěji se stanem jezdit, můžete zvolit nejen ideální konstrukci, ale také materiály a design, který vám bude pro dané aktivity perfektně vyhovovat.
Rekreační stany a rodinné stany do kempu
Rekreační stany budete používat párkrát do roka v nenáročných podmínkách kempů či českých luhů a hájů. Budou to stany, u kterých bude na prvním místě cena a konstrukce, a pak až hmotnost nebo odolnost. Podle počtu nocležníků můžeme tuto kategorii ještě rozdělit na malé a větší, tedy spíš rodinné stany.
Nejčastěji se v této kategorii volí kopulky, které budou mít nosnou konstrukci z laminátových tyček (těžší, méně pružné a odolné než dural, ale výrazně levnější). Podlážka bude z vrstveného polyethylenu nebo výjimečně z nylonu. Budou výrazně těžší, než by se Vám líbilo nosit na zádech. Po přepočtení na osobu třeba i 2 kg.
Rodinné stany pro čtyři a více osob jsou často vybavené velikánskými předsíněmi a oddělenými ložnicemi. I zde se nejčastěji používá konstrukce kopule s dalšími doplňujícími tyčemi. Tyčky mohou být jak laminátové, tak duralové, nebo i železné.
Turistické a trekové stany
Turistické stany (z našeho pohledu) mohou zažívat časté použití na horách, od Fatry po treky v Alpách nebo Himalájích. Zde se zaměříme na stany vhodné pro třísezonní použití. Na ještě náročnější akce se budou hodit stany, které popisujeme níže (expediční).
Na prvním místě bývá u turistických a trekkingových stanů odolnost a hmotnost. Až pak teprve cena, i když i ta často hraje velkou roli. Podle velikosti se už tady můžeme dostat na částky dalece přesahující 5 000 Kč. Jak takové stany vypadají?
- Kopulky i tunely
- Konstrukce stanů budou výhradně z duralových prutů
- Podlážka bude z pevného nylonu s PU zátěrem
- Tropiko bude lehké a bude, kromě nepromokavého zátěru, disponovat i silikonizací
- Hmotnosti stanů se budou pohybovat v mnohem nižších číslech, v přepočtu na osobu i pod 1kg
V této kategorii už byste měli hodně zvažovat i některé designové prvky.
- Počet a rozmístění vchodů do stanu. Jeden malý vchod pro 4 nocležníky nemusí být dostatečný, obzvlášť v případě, že od něj nejvzdálenější spáč musí překračovat zbývající tři obyvatele. Dva vchody mohou být výhodou při větrném počasí: zpravidla se jeden z nich nachází ve směru po větru, takže je možné vlézt do stanu bez toho, aby byla ložnice plná sněhu nebo vody.
Špičkové stany zaměřené na nízkou hmotnost. Ve své kategorii leader na trhu.
Tradiční český výrobce, který nabídne dobrý poměr cena / výkon.
Stany dánského výrobce nabízející velmi zajímavé designy za rozumné ceny.
Ultra lehké stany Sea To Summit doplňují naši nabídku tím nejlepším pro milovníky lehkého stylu!
Expediční stany
U expedičních stanů je nejdůležitější odolnost a jednoduchost použití. Budou to primárně čtyřsezonní stany, se kterými se nemusíte bát vyrazit do extrémně náročných podmínek. Nebudou patřit k nejlehčím, zato v nich přečkáte orkán, jako by se nechumelilo (obrazně, samozřejmě). Cena se bude u špičkových modelů šroubovat i nad 10 tisíc a někdy i výš. Bude se jednat ale o stany, které vám budou sloužit dlouhá léta a budou tím nejlepším, co je možné aktuálně na trhu sehnat.
- Konstrukčně se bude jednat o kopule i tunely. Kopule pak samozřejmě s vícero kříženími prutů, aby se dosáhlo co nejvyšší odolnosti ve větru a pod náporem napadaného sněhu.
- Konstrukce bude výhradně ze slitin duralu, nejčastěji se setkáte s obchodní značkou tyček DAC Featherlite. Samotná stavba stanu bude zjednodušena tak, abyste ji byli schopní zvládnout i v rukavicích a třeba ve větru a po tmě.
- Silikonizace tropika je zde samozřejmostí, stejně tak použití extrémně odolných materiálů, které jsou zároveň tak lehké, jak to jen jde.
- Často se bude ubírat zlehka na komfortu, aby se docílilo co největší odolnosti a co nejnižší možné hmotnosti.
Jak vybrat stan v pěti krocích?
1. Zeptejte se sami sebe, kam a jak často se bude se stanem jezdit
Pokud si odpovíte na danou otázku dobře, bude jednoduché vyhodnotit, v jaké kategorii stanu budete vybírat. Zároveň je to i správná cesta k volbě správné konstrukce.
Příklady:
- V létě jedu s kamarády na vodu a pak třeba na chatu nebo na festival. = rekreační stany
- Chystám se na týdenní přechod Nízkých Tater, ale nejvíce mě lákají severské země, kam bych možná vyrazil i v zimě. Chodím na těžko = turistické / expediční stany, dost možná tunel kvůli velké předsíňce a vnitřnímu prostoru.
- Miluju náročné akce v zimě, věnuji se zimnímu horolezectví. Potřebuju stan, který vydrží všechno a nebude moc těžký. = kopulka, nejpravděpodobněji z kategorie expedičních stanů.
2. Pro kolik osob má stan být?
- Jednoduché jako facka. Kolik bude ve stanu spát lidí? Nezapomínejte ale také na to, že musíte někam uložit věci. Pečlivě se podívejte, jaký má stan půdorys a jak strmě mu stoupají stěny.
3. Preferujete velkou nebo malou předsíňku? A kolik vchodů?
- S malou předsíňkou šetříte hmotnost, ale schováte do ní možná tak boty.
- Ve velké předsíni i uvaříte, uskladníte batohy a podobně.
- Jeden vchod - šetříte hmotnost. Dva vchody - lepší přístup, víc místa na vybavení, lepší větrání.
4. Informujte se o výrobci.
- Není od věci vědět, zda výrobce dokáže nabídnou servis či náhradní díly. Jak přistupuje k materiálům, které pro stan volí.
5. Vždy si nechte při výběru stan v prodejně postavit.
- Správný prodejce stan na prodejně postaví a ukáže všechny detaily a fígly. Vyžadujte to, je to na místě :)
Mýty o stanech
Vysoký vodní sloupec stanu je základ
Dnes již všechny stany v naší nabídce mají nepromokavost zcela dostačující na aktivitu, na kterou jsou určeny. Problémem v tomto směru je nejednotnost metodiky měření vodních sloupců: čísla jednotlivých značek nejsou často porovnatelná. Je zbytečné se obávat vodního sloupce u tropik stanů MSR 1000mm nebo 2000mm u stanů Hilleberg. Tropiko ani podlážka určitě „neprotečou“.
Tunel není stabilní v silném větru
Je pravda, že kopule s větším množstvím křížení prutů budou v odolnosti proti variabilnímu větru excelovat. Tunel ale vítr zvládne také. Ano, hodí se více do oblastí, kde fouká lineární vítr (z jednoho směru). Tam jsou pak tunely postavené po směru větru naprosto nepřekonatelné. A pokud dobře kotvíte a čtete terén, je i tunel ve větru extrémně odolný.
Hilleberg Vám jasně ukáže, že to jde:
Nízká hmotnost stanu je to nejdůležitější
Důležitější, než samotná nízká hmotnost, je kombinace vlastností, které stan udělají lehce použitelný i v náročných podmínkách. Když kterýkoliv parametr stanu vyženete do extrému, na těch ostatních se to bude muset projevit. Extrémně lehký stan nikdy nebude extrémně odolný. Stan se špičkovou odolností bude těžko vážit pod kilo na osobu. Vždycky budete muset udělat nějaký kompromis.
Pravdy o stanech
Každý stan se bude uvnitř “potit”. Žádný výrobce zatím nevymyslel tak skvělé větrání.
Chcete-li opravdu lehký a odolný stan, budete se muset smířit s vyšší cenou.
Laminátové tyčky doopravdy vydrží méně a nejsou vhodné na náročnější akce do hor.
V zimě se stan špatně kotví s normálními kolíky. Je vhodné si pořídit sněhové.