Jeden z možných důvodů, proč ještě žádná pořádná recenze na řadu prádla Woolpower 200 nevznikla, je tristní absence pěkných fotek z terénu. Ono je totiž tohle prádlo absloutně excelentní hlavně v chladnějších podmínkách a na sněhu se v prádle lidi jen tak nevyskytují, natož aby se v něm jen tak fotili. Takže jasně, vytapetujeme to tady krásnými fotkami v pestrobarevných bundách a budeme tvrdit, že na všech je Woolpower, i když není vidět!
Kouzlo vlněného froté
Ullfroté. Vlněné froté. O co vlastně jde? Proč je právě tenhle materiál tak skvělý? To vám vysvětlíme v několika jednoduchých bodech:
- Materiál kombinuje merino vlnu a syntetiku. Nabízí tak vyváženě výhody obou materiálů.
- Tkanina je pletená tak, že její spodní strana tvoří četná očka čímž zvyšuje svoji plochu a tím i schopnost odvádět rychle pot.
- Tkanina je měkká, extrémně pružná a vzdušná. Nijak neomezuje v pohybu.
Woolpower 200 v praxi
Vlastnosti zmíněné v odstavci výše se promítají do praktického použití asi takto: jde o vrstvu, která velmi dobře a efektivně odvádí pot, je skvěle prodyšná a přitom dobře hřeje. Hm, není to, jako byste četli popis funkčnosti Polartecu Alpha? Ano, je to v podstatě velmi podobné. Jen s tím rozdílem, že Woolpower není z výroby překrytý žádným šusťákem, je extrémně pružný a můžete ho nosit přímo na tělo.
Zcela určitě jde ale o teplou první, nebo lehkou druhou vrstvu. Ano, "dvoustovku" není problém použít i jako lehkou druhou vrstvu a funguje to skvěle.
Vypadá to, že tohle prádlo má samé výhody. A z našeho pohledu jde opravdu snad o to nejlepší, co si do chladnější části roku můžete obléknout. A klidně i do města, protože Woolpower 200 vypadá k civilnímu oblečení jako vcelku nenápadný lehký svetr.
Na druhou stranu ale musíme zmínit i negativa, jinak by nešlo o pořádnou recenzi. Pletený materiál si rozhodně moc nerozumí se suchými zipy - na to je potřeba dát pozor - a zároveň, díky kombinaci vlny a syntetiky začíná po určité době lehce žmolkovat. Na funkčnost to nemá vliv, esteticky to může ale uživateli vadit. Komu to ale určitě nevadí jsou vybrané evropské ozbrojené síly, které Woolpower v hojném počtu používají - je nasnadě, že například ve Švédsku, odkud tato firma pochází a kde svoje produkty také vyrábí.
Nejlepší použití?
Tohle téma je určitě hodně subjektivní. Každý máme jinou termoregulaci a tím pádem i jiné požadavky na funkční prádlo a oblečení v různých teplotách. Pokusím se alespoň nastínit praktické použití, které standardně praktikujeme v rámci Hanibal týmu a které praktikuji já osobně.
Teplá první vrstva na pomalé aktivity
Zimní turistika. Dlouhodobější nošení při méně potivé aktivitě - Woolpower skvěle zvládá držet teplo u těla a zároveň odvádět to, co vypotíte, pryč. Jelikož je potu relativně málo, jste v podstatě opravdu sušší, protože struktura tkaniny opravdu efektiivně odvede vlhkost na svou vnější stranu a do dalších vrstev. Pod batohem je prádlo pohodlné, protože je měkké.
První vrstva na aerobní zimní sporty
Tady mne osobně Woolpower extrémně překvapil. Už poměrně dlouho jej používám jako první (a jedinou) vrstvu i na běhání v chladnějším období, případně jako první vrstvu na běžecké lyžování a skialpy, zkrátka hodně potivé sporty. Struktura "ullfroté" dokáže tak neskutečně dobře transportovat vlhkost, že když po hodince doběhnete do cíle zimního výběhu, na povrchu trika vidíte jednoznačně vysrážený pot, zatímco na vnitřní straně trika jste skoro v suchu.
Zároveň není problém, z mého pohledu pro trochu zvýšený tepelný komfort, použít jako první vrstvu něco opravdu přiléhavého a lehkého, a Woolpower 200 použít jako vrstvu druhou. Já osobně to tak dělám v hodně chladných podmínkách.
Lehká druhá vrstva
Další použití, už naznačené v předchozím odstavci, tentokrát ale namíření spíš směrem na teplejší měsíce v roce. Woolpower 200 funguje skvěle i jako lehká druhá vrstva. Sice profoukne, tedy nemůžeme ji porovnávat s materiály jako je Polartec PowerStretch, ale vzdušnost, prodyšnost a zároveň schopnost izolace jsou tak dobré, že jej takhle využíváme poměrně často.
Na slušňáka
Poslední využití, které zmíníme, je pak jako normální, pohodlný svetřík či mikina na normální, každodenní nošení. Přes zimu nemine den, aby se někdo v kanceláři za počítač neusadil ve Woolpoweru a nikdo nemá moc šanci si všimnout, že jde o funkční kousek oblečení.
Prostě jde o neuvěřitelně univerzální kousek, který se neztratí v žádném šatníku, ať už děláte cokoliv.