Říká se, že běh je sport velmi nenáročný na vybavení a stačí vám na něj pouze běžecké boty. Pokud ale chcete běhat v různých rozmarech počasí, různých terénech a různých nadmořských výškách s úsměvem na tváři, budete potřebovat plnou kopu věcí. Zkrátka funkční oblečení a vybavení, které vás nenechá na holičkách. Poradíme vám jak si vybrat správnou výbavu pro vaše běhy na hory a dál!
Obuv
Je nasnadě začít od běžeckých bot, které opravdu jsou stavebním kamenem výbavy každého terénního běžce. Běžecká obuv se liší tvarem kopyta, mírou tlumení došlapu, sklonem/dropem stélky mezi patou a špičkou a další hromadou věcí!
Velmi zjednodušeně si můžete vybrat mezi pohodlnou botou na dlouhé běhy hraničící s výletem, nebo precizní botou na přesné cupitání kamenitým terénem.
Precizní trailovky
Pokud se chystáte běhat po skalnatých a kamenitých trasách, sáhněte po botách s drobným vzorkem na podešvi, výztuhou pod vnitřní stélkou boty proti ostrým kamínkům pod podrážkou a solidní gumovou obsázkou na patě a špice boty. Takové boty často mají mezipodešve s relativně malou schopností tlumit rázy při došlapu. Tuto kategorii v naší nabídce zastupují La Sportiva Bushido a Altra Superior 5.
Pohodlné objemovky
Pokud budete chtít co nejuniverzálnější botu, sáhněte po botě se středně hrubým vzorkem a dobrým tlumením paty. S touhle botou v pohodě zvládnete i delší přeběhy po asfaltu a v térenu budete mít dostatek trakce. Hodí se taky širší přední část boty, která vašim prstům nabídne dostatek místa při delších bězích. Jestli jsou tohle boty vašich snů, pak sáhněte po Inov-8 Trailfly 270 a Altra Lone Peak 6.
Boty do nečasu
Hrubější vzorky podešve se hodí do měkkých povrchů jako jsou písek a bláto. Výrazné výstupky na podrážce vám pomohou získat lepší záběr v sypkém písku a mokrém blátě, kterého si nejvíc užijete na jaře a na podzim.
Náš ideální botník vypadá nějak takto: silniční boty, technické a precizní boty na kamenité povrchy, univerzální dobře tlumená objemovka a boty do nepohody. Ano, může to znít přehnaně, ale díky tomuhle systému vám všechny boty déle vydrží, noha si odpočine od té dané boty a vy budete mít vždycky možnost volby podle počasí nebo výletu, na který se zrovna chystáte.
Ponožky
Bavlněné ponožky s obrázky nechte v šuplíku na jindy! Tady potřebujeme ten nejlepší odvod potu, rychlé schnutí a co největší pohodlí pro vaši nohu, jinak si začnete koledovat o pořádné puchýře. V létě volíme tenké syntetické ponožky a v chladnějších měsících si rádi dopřáváme pohodlí teplejších ponožek s příměsí merino vlny, které mají hustěji tkané panely na patě a špičce.
Doplňky na nohy
Především v zimních měsících stojí za zvážení pořízení doplňků, díky kterým můžete pobíhat, běhat nebo klusat v přírodě bez zábran. První takovou vychytávkou jsou nesmeky, které vám razantně zlepší trakci na sněhu a ledu a v batohu vám nezaberou moc místa, když zrovna nejsou potřeba.
Nemusíte být zrovna orientační běžci, abyste ocenili návleky, které zamezí hlíně, jehličí a kamínkům ve vniknutí do vaší boty.
Posledním kouskem výbavy pro zimní běhání, který bychom určitě zvážili, jsou nepromokavé ponožky, které vám pomohou být v relativním suchu i v náročných podmínkách.
Co na sebe?
Pokud běháte, můžete na běh v terénu samozřejmě použít oblečení, které už máte doma. V letních měsících je seznam oblečení na běh v terénu poměrně útlý, pokud jde ale o zimu, či vyšší horské polohy, seznam se značně prodlouží! My se zde zaměříme na ty vrstvy oblečení, které vám pomohou zůstat v pohodě i když se kolem vás začnou v přírodě čerti ženit.
Oblečení v kostce
Stejně jako u ponožek potřebujeme dodržet základní vlastnosti oblečení v tomhle pořadí: maximální odvod potu, rychlé schnutí a komfort. Běžecké oblečení musí dobře padnout a nemělo by vás nikde dřít, tlačit a jakkoli vás otravovat.
Pokud jde o trička, prim hrají syntetické materiály, které v teplých měsících nebudou držet vlhkost v sobě, ale pomohou s jejím odpařením pryč. V zimě naopak rádi volíme tenká merino trička kvůli lepším izolačním vlastnostem. Sami si samozřejmě postupem času zjistíte, co vám funguje nejlépe!
Šortky opět rychloschnoucí, příjemným bonusem je kapsa na drobnosti na bedrech a potěší jistě i kapsy po obvodu pasu.
Když vlezle fouká
Tady můžeme doporučit větrovky z prodyšných materiálů jako Pertex Quantum Air, které mají velmi dobrou odolnost vůči větru a zároveň skvělou prodyšnost. Variantou k větrovkám jsou potom opravdu tenké softshellové bundy, které vás před větrem dobře ochrání, dobře dýchají a navíc mohou sloužit jako druhá transportní vrstva.
V zimních měsících se určitě neztratí legíny s teplou podšívkou nebo tenké softshellové kalhoty přiléhavého střihu. Každý z vás si postupně najde systém oblékání, který mu vyhovuje. Známe běžkyně, které nedají dopustit na systém dvou legín na sobě a taky ty, kteří nosí pod klasické běžecké legíny tenké spodky.
Déšť, sníh, metelice
Když přijdou přeháňky a vy buďto musíte nebo chcete být venku, nezbývá nic jiného, než obléct nepromokavou bundu. Máme to štěstí, že se dnes vyrábí nepromokavé bundy přímo pro běžce. U těch je klíčová nízká váha, nepromokavost a skvělá sbalitelnost. Mnoho těchto bund sbalíte do balíčku, který se vleze do každé vesty a pokud dobrá předpověď nevyjde, nic hrozného se neděje!
V naší nabídce samozřejmě najdete také nepromokavé kalhoty, které s bundou tvoří nepromokavý komplet a ten je často povinnou výbavou různých skyraců a jiných horských závodů.
Zahřát se
Vám jistě pomůže tenká péřová/syntetická zateplovací bunda, která velice dobře izoluje a má dobrou sbalitelnost, takže se vám hezky vleze do běžecké vesty a když si budete chtít chvíli odpočinout, budete za takovou bundu jen rádi!
Hlava, ruce…
V létě se jistě hodí sluneční brýle proti ostrému sluníčku. Proti tomu vám pomohou také kšilty anebo čepice s kšiltem. V zimě zase vedou čelenky a tenké čepice. Tunelový šátek je vaším silným spojencem proti větru i zimě a je dobré mít jeden s sebou navíc, když třeba váš kamarád šátek zapomene.
Na ruce v zimě nejraději oblékáme tenké vlěné rukavice. Pokud je větší zima, tak volíme silnější rukavice z Polartecu Powerstretch nebo softshellové rukavice podobné těm na běžky.
Posviťte si!
Čelovka je přítel běžců, kteří v týdnu nestíhají návrat domů z práce před setměním nebo těch, ktěří se nechtějí limitovat denní dobou. Každý běžec jistě ocení pořádný výkon, protože když je před vámi strmý seběh v lese, chcete přece vidět každou větévku a balvan v cestě. Ano, můžete namítnout, že zástupy lidí absolvovalo B7 s čelovkou Tikka z roku 2008 o maximální svítivosti 80 lm, ale doba jde dál a v horách jsme často sami. Je dobré mít všechny karty pevně v ruce.
Pokud jde o výkon, sáhli bychom vždy po čelovkách o minimální svítivosti 300 lm. Čím větší výkon, tím lépe. Samozřejmě je dobré brát v potaz i váhu, kdy za horní hranici pro příjemné nošení bereme čelovky okolo 120 gramů.
Velkou výhodou čelovek je potom funkce konstantního svícení, kdy výkon čelovky neklesá s kapacitou baterií, či akumulátoru. V naší nabídce najdete čelovky, které umožňují jak použití dobíjecího akumulátoru, tak tužkových baterií. Mít na výběr zdroj energie pro vaši čelovku je vždycky fajn a mít záložní zdroj energie je fajn ještě víc!
Běžecká „kápézetka“
Věci, které určitě doporučujeme mít s sebou při každém výběhu do přírody ve vestě s sebou. Pro případ nějakého úrazu, či bolístky je dobré mít po ruce termofolii a nouzovou píšťalku. Píšťalka je naštěstí součástí popruhů většiny čelovek Petzl a také jsou jimi vybaveny běžecké vesty už od výroby. Najdete tu svou? Univerzální šátek pohodlně schováte do vámi nejméně používané kapsy a když zjistíte, že jste to s oblečením podcenili, vždycky tam pro vás bude!
Při bloudění mimo plánovanou trasu vašeho výběhu oceníte tyčinku a gel, který nosíte pro jistotu úplně na dně vaší vesty. Pokud navíc vyberete příchutě které nemáte rádi, máte jistotu, že záložní tyčinku omylem nesníte při pohodové svačině, když jde všechno podle plánu.
Opřete se do toho!
Hole k náročným běhům neodmyslitelně patří. Ať jde o víkendové přeběhy pohoří, ultra maratony, ale taky když chcete ulevit nohám při výběhu na váš oblíbený kopec za domem. Hole pro trail running by měly splňovat dvě zásadní kritéria - nízkou váhu a dobrou skladnost! Znáte to: vaše nepromokavá bunda váží do 200 gramů, vaše lahev na vodu 35 gramů a to by bylo, aby vás táhly k zemi zrovna vaše hole. Stejně je to i se skladností, buďto máte hole pevně v rukou a nebo pevně na batohu, či vestě. Pro maximální pohodlí při vašem dlouhém běhu hledejte takové hole, které jdou složit na co nejmenší balíček.
Nabalte si!
Když běžíte daleko anebo potřebujete s sebou sbalit nějaké vybavení, hodí se běžecká vesta nebo batoh. Tyto zavazadla mají speciálně tvarované ramenní popruhy a sedí výše na zádech, než váš běžný turistický batoh. To všechno proto, aby byly otřesy batohu na vašich zádech co nejmenší. Běžecké batohy jsou vybaveny všemožnými kapsičkami a kapsami na všechno potřebné, co chcete mít po ruce.
Pokud chcete běžet od chaty k chatě nebo dokonce se vším potřebným pro přenocování na zádech, vstupujete do světa tzv. Fastpackingu! Na trhu najdete specializované batohy, ale mnozí ultramaratonci a závodníci několikadenních běžeckých závodů jsou důkazem, že můžete vesele běžet i s turistickým batohem. Samozřejmě za předpokladu že vám dobře sedí a že vás nikde nedře.
A kdyby vám jeden den běhu nestačil...
Vícedenní běhy, přeběhy pohoří nebo zkrátka přespání v lese uprostřed pracovního týdne? Fastpacking! Poradíme vám, co všechno s sebou zabalit na takové dobrodružství v rychlém tempu!
Co bude k večeři?
Ideální jídlo pro takovéto výlety je dehydrovaná strava. Je skladná, lehká a pro přípravu stačí vařící voda. Na snídani vločky, nebo některý z našich dezertů!
Který vařič?
Tady opět platí - čím menší, tím lepší! To samé platí pro ešus. Varný systém je určitě taky dobrá varianta, jen bývají zpravida těžší než samostatný plynový vařič a ešus.
Přenosný obývák
Pokud nenajdete přístřešek a nechce se vám spát pod širákem, sbalte si stan! V naší nabídce máme mnoho opravdu lehkých stanů pro jednu až dvě osoby.
Spacák a karimatka
Aby se tohle všechno vešlo do vašeho běžeckého batohu, musí být vaše vybavení co nejskladnější! Aby se vám příjemně běželo, tak taky co nejlehčí!
Dobrá karimatka vám umožní si co nejlépe odpočinout a zregenerovat při vícedenním běhu. Zároveň je co nejskladnějsí a slušně izoluje!
V případě spacáků se zaměříme především na letní kousky. Samozřejmě můžete použít libovolný spacák, stačí jen aby se vám vešel do batohu s ostatním vybavením.
Zpracoval: Štěpán Šůstek
Fotografie: Jan Červinka, Ondra Vacek, Štěpán Šůstek