Black Diamond Aspect
Co říká výrobce?
Lezečky vhodné pro lezení spár či širočin, zaměřené na tradiční a horské lezení.
Lezečka je mírně asymetrická, šněrovací a z jemné kůže. Jsou vhodné do spár, ploten i pro celodenní lezení v horách. Šněrování na vnější straně nártu je překryto kůží, aby se neničilo ve spárách. Polstrování zvyšuje pohodlí a ochranu nohou. Lepička je z jednoho kusu gumy což sníží váhu a zvýší komfort.
- Neutrální lezečka pro celodenní komfort
- 4,3 mm lepička pro optimální výkon
- Speciální jazyk, který poskytuje dobrou prodyšnost a zároveň ochranu ve spárách
- Šněrování uzpůsobeno pro lezení ve spáře
- Mezipodešev střední tvrdosti poskytuje dobrou podporu bez ztráty citlivosti
- Boční stabilizační pásy chrání nohy proti převrácení do strany
- Svršek boty z kvalitní evropské kůže
- Hmotnost: 516 g (pár)
Z pohledu Hanibal teamu
Lezečky Black Diamond Aspect nás zaujaly opravdu na první pohled. Svým tvarem, zpracováním i barvou totiž náramně připomínají legendární lezečky Ocún Pearl (respektive dříve Rock Pillars Pearl), které patřili k nejpopulárnějším lezečkám své doby. Na druhou stranu ale také nijak nezapřou své propojení k lezečkám značky FiveTen, konkrétně k modelu Anasazi.
Výsledkem je relativně tuhá, mírně asymetrická lezečka, která jednoznačně křičí do světa: „Vezměte mě na žulu!“
Je to tak. Ačkoliv by kohokoliv napadlo, že by mohlo jít o skvělou lezečku na písek, není tomu tak. Mezipodešev a relativně silná lepička propůjčují botě tuhost, která se mnohem více hodí na tvrdé skalní substance - žulu, rulu, vápenec. Dlouhé šněrování pak dovolí botu dobře stáhnout (dobře sedí i na širší noze) a díky tomu skvěle funguje i na menších stupech. Na těch byla by ještě lepší, kdyby byla agresivněji zahnutá, ale díky Bohu není. Dělá to z ní univerzála, pro který by mohli s chutí sáhnout i milovníci lezení v horách. Tatry, Chamonix... to jsou místa, kde se Aspect určitě neztratí.
Testování
Jelikož situace ve světě nepřála toliko cestování, lezlo se s lezečkami převážně v Česku. První kroky vedly na bouldery na jizerskohorské žule, známé svými krystaly. Dobře padnoucí bota držela na miniaturních stupech velmi dobře. Občas ustřelila, což je možné dávat za vinu několika faktorům.
1) Příliš tvrdá lepička - to se nepotvrdilo, po drobném olezení krásně drží.
2) Mokrá skála - což v Jizerkách není úplně vyjímečné.
3) Neschopnost testera stát na malých stupech - tady se asi nejvíc blížíme realitě :).
Další oblast, kde jsme Black Diamond vyvětrali, byla Vltavská žula, konkrétně oblast Velká. Místní žula je jemnějšího charakteru a tady se jasně ukázalo, kde tahle bota bude excelovat nejvíc. Skvělá přilnavost, tuhost na stání na malých stupech, odolný svršek.
Obdobnou zkušenost jsme udělali i na rule v šumavské oblasti Rejštejn i na žule v oblasti Vysočiny, kde jsme testovali jak na Čtyřech palicích, tak na Drátníku i Pasecké skále.
Lezečky jsme vzali i na vápno - do lomu Kobyla a pak i do Dolomit. Na sportovnějších cestách na vápenci se ukázalo, že pro takový materiál je vhodnější lehce citlivější lezečka. Ale pokud nejste vyloženě sportovkář, jsou lezečky i na vápno dobře použitelné.
Po cca čtyřech měsících intenzivního testování lezečky trochu změkly a lehce se roztáhly (však jde o přírodní kůži). V ten moment se nám lezečky zdají vhodné i na pískovec tvrdšího charakteru - Suché skály bez debaty, dost možná Labské údolí, kde se leze v hodně pevném materiálu a často po lištách.
Lezení v oblasti Rejštejn, Šumava. Foto: Jan Haráč
Závěr
Pro milovníky sportovního, tradičního a horského lezení se nám zdají lezečky Black Diamond Aspect jako ideální variantou. Dobrá tvrdost a odolnost celé boty, která po intenzivním testování nejeví zásadní známky většího opotřebení, pohodlný střih a dobré zpracování z ní dělají skvělou botu pro žulová i horská dobrodružství. Zároveň jsme přesvědčeni, že i s životností na tom bude nadstandardně dobře.
Testoval: Ondra
Lezení v Dolomitech / Passo Sella / Promeghin. Foto: Klára Vacek Hejnová