První vločky už padají, stejně tak teploty a my, co milujeme zimu už se nemůžeme dočkat na první šlapání na pásech, na první lyžovačku, na první sekání do ledu a další zimní radovánky. Jáááj! Už aby to bylo. Už pár dní jsem s rýmičkou v klidu doma. Možná mám i tu nemoc, co teď tak frčí, tu korolu, koronu, nebo korantenga, nebo jak se to jmenuje. Každopádně škola online a tak trávím doma dost času, takže je ideální čas udělat si zimní přípravu a údržbu materiálu. Protože příprava je půl úspěchu!
Tady jsem pro vás připravil pár tipů na věci, které je dobré před každou zimou udělat. Ať už jsi v karanténě, na homeofficu, nachcípaný nebo máš rád ten rituál přípravy na akci jako já!

1. Namaž a naimpregnuj všechny kožené rukavice a boty
Rukavice a boty jsou alfa-omega zimní výbavy, takže si je hýčkej a udržuj je vláčné a impregnované.

2. Vyper a naimpregnuj si Hardshell, tedy tvé membránové oblečení
Neboj se vyprat svojí milovanou goráčku a kalhoty. Membráně to neuškodí, naopak. A pak jim dopřej druhou lázeň v impregnačním prostředku.
3. Vyper a naimpregnuj péřový spacák a bundu
Další proces, kterého se všichni bojí a zbytečně ho zanedbávají. Peří se používáním mastí a špiní a zhoršují se jeho vlastnosti. Správným praním ho ale zase ,,nafufňáš”, a to chceš! Na tříměsíčním tripu po Americe, kde jsme měli svoje peří na sobě pořád. Byli jsme často nemytý, špinavý, smradlavý a pořád u ohně, takže jsme prali péřové bundy a spacáky minimálně každý měsíc a bez problému.

4. Vyčisti a namaž si frendy, a šroubovací pojistky u karabin
Moje frendy dostaly přes léto čouda, tak jsem jim naordinoval bublinkovou lázeň. Důležitý je dostat nečistoty z pružin a osiček a potom osušit a promazat olejem, co nemrzne (např: silikonový olej). To samé u šroubovacích karabin, zvlášť pokud je používáš i na písku jako já. Nezapomeň přebytečné mazivo setřít ať se na něj zbytečně hned nelepí nový bordel.




5. Nabrus si cepíny, mačky a šrouby
Taky máš po minulé sezóně v ledu a mixu nejkulaťoulinkatější hroty jako já? Udělej to teď jinak se s tím ledem budeš prát zas o něco víc než je nutný. Šrouby kromě broušení můžeš zevnitř lubrikovat silikonovým olejem (ne tím lubrikantem od Durexu). Méně v nich pak zůstává led.
6. Dej si novou baterku do “pípáku” (lavinového vyhledávače)!!!
A rezervní baterky pro své zapomětlivé kamarády si připrav někde bokem. Každý rok jich pár na parkovišti těsně před túrou rozdám.



7. Mažu lyže, mažu pásy.
Po konci lyžařský sezóny dělám lyžím servis a ukládám je navoskovaný, aby přes zimu nevysychala skluznice. Pak z nich na podzim jen seškrábnu přebytečný vosk. Jestli nemáš namazáno, tak maž, nebo je dej na servis. Nezapomeň, že pásy je také dobré voskovat. Potřeš voskem, zažehlíš, vykartáčuješ a je to. Sníh se pak na ně nelepí. Zkontroluj stav lepidla. Kdyžtak si nech udělat nový, nebo domázni z tuby.

8. Duct tape na hůlku
Ducttejpou a sichrhajskou spraví MacGyver všechno! Velký rulo sebou netahám, ale namotám si na obě hůlky kus. Místo to nezabírá, nic moc to neváží a spravíš tím ledacos. Zvlášť kalhoty, jestli sis už nabrousil mačky.
PS: Mezi ducttejpama jsou velký rozdíly v lepidle a pevnosti. Vyplatí se koupit kvalitnější.

9. Označ si materiál
Při online přednášce z ochrany lesa III. mě napadlo, že mám nějaký nový matroš, co si potřebuju ochránit! Marker na kov, lak na nehty, tejpa, škrábání, možností je fůra. Důležitý je chránit si matroš před těmi, kteří nemají přehled o tom svém. Oni pak totiž berou všechno co je jim povědomé. ,,Ta je asi moje. Tu znám. Takovou jsem měl.” A jsi o karabinu lehčí.

10. Kup si plynovou kartuši na zimu
Klasický telefonát s parťákem před odjezdem: ,,Hej čávo, máš plyn? Zjistil jsem, že mám prázdno?”… ,,Jáj, nemám. Stihneš koupit?” Většinou pak běžím do obchodu pro bombičku těsně před sprintem na vlak do Tater. Letos už ne! Už jí mám připravenou!
…Určitě se dají vymyslet další přípravné tipy, triky, tak sem s nimi.