CORE: základ.
Základní prvky výbavy budou na většinu outdoorových aktivit stejné. Lišit se budou ve svých vlastnostech. Spolehlivé oblečení, vybavení na spaní, vaření, batoh... A v neposlední řadě také dobré boty. Jak se vybavit, když se chystáte na vysokohorskou turistiku? Podívejte se, jak to vidí členové Hanibal teamu.
Funkční oblečení na vysokohorskou turistiku
Vrstvené oblékání, to je princip všeobecně známý. Připomeňme si, jak funguje.
- První vrstva: udržuje tělo v suchu. Odvádí pot a rychle schne.
- Druhá vrstva: pokračuje v odvodu potu, zároveň izoluje a dokáže udržet teplo, které si uživatel vytvoří.
- Třetí vrstva: chrání před větrem a z části před vlhkostí. Je prodyšná, umožňuje odvod potu od těla.
- Čtvrtá vrstva: chrání před větrem, vlhkostí zvenku a přitom je stále prodyšná.
První vrstva - funkční prádlo
Pro náročné akce v horách, kde se může jednoduše střídat teplo a zima, se hodí univerzální první vrstva. Z našeho pohledu je to ideálně vrstva střední nebo lehčí gramáže z merino vlny. Co se trička týká, univerzálnější bude varianta s dlouhým rukávem (vždy jej můžete vyhrnout), co se spodek týká, nevyhnete se nejspíš pořízení krátkých i dlouhých (pokud se budete vydávat do vyšších hor).
Druhá vrstva - lehká izolace
Doporučujeme vybírat například od českých firem Tilak a Direct Alpine, které nabízí pružné kapuce, které skvěle zahřejí a dají se použít i pod přilbu.
V téhle kategorii máme dobře odzkoušeno, co funguje. V dlouhodobém horizontu nám na vysokohorskou turistiku přijde ideální jako druhá vrstva technický fleece - materiálově nejčastěji z Polartec PowerStretch. Má několik jasných výhod. Je lehký a dobře sbalitelný, na vnější straně je hladký a hustě tkaný, takže dokáže lépe odolávat mírnému větru, uvnitř je ale počesaný, a tak perfektně odvádí pot a při aktivitě dobře izoluje. Samozřejmě můžete sáhnout i po materiálech podobných, například TechnoStretch od Pontetorto.
Třetí vrstva - univerzální softshell
Softshellová vrstva by Vás měla ochránit hlavně před větrem a lehkým deštěm. V tom bude vždy lepší varianta s membránou, ta ale bude zároveň méně prodyšná. Sami se budete muset rozhodnout, které variantě dáte přednost.
Pro kalhoty rozhodně doporučíme nemembránové materiály, jsou od základu univerzálnější. U bund si zvolte membránovou variantu, pokud budete jezdit více do chladnějších podmínek. Pokud budete bundu používat v průběhu celého roku, bude vhodnější nemembránová varianta.
Zde budeme s doporučeními hodně konkrétní. Je tady totiž několik produktů, které výrazně převyšují ostatní!
Čtvrtá vrstva - hardshell
Bunda
Tady budete muset věnovat výběru hodně pozornosti. Nejen že budete muset pečlivě zvolit střih, aby Vám bunda i při náročnějších pohybech dobře seděla a neomezovala Vás, ale zároveň bude muset mít některé další náležitosti, na které si budete muset dát pozor:
- Kvalitní materiál - tady není místo pro kompromis. Volte některou z osvědčených membrán - Gore-Tex, Gelanots, BlocVent nebo Dermizax. A určitě sáhněte po třívrstvé konstrukci laminátu.
- Větrání pod pažemi - důležitý prvek. Pokud budete v náročnějších pasážích výstupu, nebude moc prostoru na převlékání. Ať je bunda dobře prodyšná a odvětratelná
- Kapsy - je vhodné, aby byly umístěny mimo prostor, kde nosíte úvazek nebo bederní pás batohu.
- Kapuce - to nejdůležitější na konec. Budete nosit přilbu, bunda tedy musí mít kapuci kompatibilní s lezeckou přilbou!
Kalhoty
Nepromokavé kalhoty jsou neméně důležité. Jako poměrně ideální volba se nabízí převlekové kalhoty s dlouhými zipy po stranách, které obléknete i přes pohorky bez nutnosti zouvání. Měly by být lehké a dobře sbalitelné, ovšem také odolné, protože se nevyhnou kontaktu se skálou.
Jako ekonomická varianta se hodí Marmot PreCip Eco Full Zip, jsou z levnějšího materiálu, méně prodyšného, ale jako záloha zafungují dobře. Pokud chcete sáhnout po něčem lepším, s vyšší užitnou hodnotou, nabízí se kalhoty Tilak Attack. Pro dámy pak například kalhoty Ortovox Westalpen.
Spaní na horských chatách a v jejich okolí
Při vysokohorské a ledovcové turistice budete nejčastěji spát na horských chatách. To je rozhodně dobrá zpráva, nebudete totiž muset vláčet nijak těžký spacák a často také budete moct vynechat karimatku a stan!
V naprosté většině horských chat v alpách jsou k dispozici deky, takže stačí nosit hygienickou vložku do spacáku, do které si vlezete, přikryjete se dekou, a je hotovo!
V některých případech ale není k zahození mít lehký spacák. Nabízí se dvě varianty - syntetická, která bude levná, ale s horší životností, nebo péřová, která bude dražší, ale bude naprosto miniaturní a lehoučká a při správné péči vydrží několikanásobně déle. Navíc se pak hodí i do takzvaných winterraumů, což jsou nocoviště na horských chatách otevřená po celý rok, tedy i v zimě.
Pokud byste i přesto hledali variantu vhodnou i pro spaní mimo chaty, budeme se snažit Vás přesvědčit o výhodnosti péřové náplně. V jednoduchosti je lehčí, sbalitelnější a životnější, a pokud si to ohlídáte, ani vlhkost není problém. Co se karimatky týká, určitě sáhněte po samonafukovací variantě. Je dobře sbalitelná, má vynikající izolační schopnosti a hlavně se na ní opravdu pohodlně vyspíte. Výrobce Therm-a-Rest navíc poskytuje doživotní záruku.
Pokud by mělo dojít i na stan, bude nejrozumnější vybírat kopulku, která bývá díky křížení prutů samonosná a ve variabilním větru v horách i stabilnější. Co se materiálů týká, vybírejte výhradně stan s duralovými pruty, jsou lehčí a pevnější než laminát a jednoduše tak vydrží více. Stan vybavený silikonovým zátěrem bude lépe odolávat vodě a bude mít lepší životnost. Ze zásadních parametrů se zaměřte na hmotnost, dnes nebývá problém pořídit stan pro dva s hmotností okolo 2 kg. Je nasnadě, že čím odolnější stan budete pořizovat, tím vyšší bude i cena. Vybrat si ale můžete i takový, který Vám vydrží celý život.
Batoh na VHT
Na prvním místě bude určitě to, v čem všechny věci odnesete. Dost bude záležet na tom, jak budete spát. My budeme předpokládat, že budete spát na chatách. V ten momentu budete koukat po batohu s objemem mezi 25 - 45 litry.
Batoh, který se hodí na vysokohorskou turistiku by měl splňovat (včetně již zmíněné velikosti) následující parametry:
- Tvar - mělo by jít o jednoduchý komínek, spíš úzký, aby při lezení a chůzi v exponovaném terénu nijak nevadil.
- Konstrukce - ideální variantou je jednokomorová konstrukce se vstupem shora přes odepínatelné víko. Šetří hmotnost a snižuje možnost toho, že se někde něco pokazí.
- Technické doplňky - na batoh by mělo být možné připnout cepín, trekové hole. Na bederním pásu se hodí materiálová poutka, pod víkem pak popruh na připnutí lana.
Určitě vybírejte mezi pánskou a dámskou verzí, případně dbejte na to, aby měl batoh správně dlouhá záda a dobře vám seděl jak naložený, tak i třeba s lezeckým úvazkem.
Boty na klasické horské výsutpy
Obuv na VHT není o nic méně důležitá. Jejímu zkoušení určitě věnujte dostatek pozornosti a času.
Během vašich vysokohorských túr musí vaše obuv obstát v různém terénu, ať je to šotolina, skála, sníh, nebo firn, navíc často i v mačkách. Jakou botu vybrat? Dobrou volbou budou boty kategorie B/C a C, které mají dostatečně tuhou a odolnou mezipodešev, takže dodají dostatečnou oporu noze v kamenitém terénu a s mačkami na ledovci. Výhodou budou boty se šněrováním až do špičky, s gumovou obsázkou a případně s možností použití poloautomatických maček, budete-li se chtít vydat do strmějších ledovcových terénů.
Vybavení na ledovec
Technické vybavení na přechod ledovce už není jen tak. Jde o celou řadu technických pomůcek, které ke potřeba umět dobře ovládat a naučit se konkrétní techniky tak, aby jejich používání bylo bezpečné. Co budete potřebovat?
Mačky, které disponují deseti nebo dvanácti hroty a je možné je upnout na jakoukoliv pevnější kotníkovou botu.
Lehký cepín s rovnějším topůrkem, delší. Při držení podél těla sahá cca ke kotníku.
Použít můžete jakýkoliv lezecký, ale speciální ledovcové nebo skialpinistické lze obléknout i s mačkami na nohou.
Důležitá součást výbavy. Zabrání úrazu hlavy při pádu do trhliny a chrání před padajícími kameny či kusy ledu.
Dynamické horolezecké lano, buď jednoduché, nebo poloviční. Vždy v dostatečné délce.
Karabiny, kterými se připneme k lanu, a další, které případně použijeme pro tvorbu kladky. 4ks.
Alespoň jedna, lépe dvě sešité smyce v délce 120 cm. Ty z materiálu dyneema jsou lehčí.
Pomocná kulatá statická šňůra s vysokou nosností, s jejíž pomocí můžeme vytvořit Prusíkův uzel. 1x1,5 m a 1x 3 m. Průměr 6 mm.
PŘEČTĚTE SI O ZÁKLADNÍ METODICE POHYBU NA LEDOVCI!
Další doplňky
Určitě nezapomínejte na kvalitní opalovací krém, sluneční brýle s dostatečnou ochranou (na ledovec ideálně kategorii 4), pokud se chystáte hodně fotit a točit, tak samozřejmě nějaké řešení pro solární nabíjení. A samozřejmě čelovka, často se na vrcholky vyráží už v noci!