CORE: základ.
Základní prvky výbavy budou na většinu outdoorových aktivit stejné. Lišit se budou ve svých vlastnostech. Spolehlivé oblečení, vybavení na spaní, vaření, batoh... A v neposlední řadě také dobré boty. Jak se vybavit, když se chystáte na vysokohorskou turistiku a ferraty? Podívejte se, jak to vidí členové Hanibal teamu.
Funkční oblečení na vysokohorskou turistiku a ferraty
Vrstvené oblékání, to je princip všeobecně známý. Připomeňme si, jak funguje.
- První vrstva: udržuje tělo v suchu. Odvádí pot a rychle schne.
- Druhá vrstva: pokračuje v odvodu potu, zároveň izoluje a dokáže udržet teplo, které si uživatel vytvoří.
- Třetí vrstva: chrání před větrem a z části před vlhkostí. Je prodyšná, umožňuje odvod potu od těla.
- Čtvrtá vrstva: chrání před větrem, vlhkostí zvenku a přitom je stále prodyšná.
První vrstva - funkční prádlo
Pro náročné akce v horách, kde se může jednoduše střídat teplo a zima, se hodí univerzální první vrstva. Z našeho pohledu je to ideálně vrstva střední nebo lehčí gramáže z merino vlny. Co se trička týká, univerzálnější bude varianta s dlouhým rukávem (vždy jej můžete vyhrnout), co se spodek týká, nevyhnete se nejspíš pořízení krátkých i dlouhých (pokud se budete vydávat do vyšších hor).
Druhá vrstva - lehká izolace
Doporučujeme vybírat například od českých firem Tilak a Direct Alpine, které nabízí pružné kapuce, které skvěle zahřejí a dají se použít i pod přilbu.
V téhle kategorii máme dobře odzkoušeno, co funguje. V dlouhodobém horizontu nám na vysokohorskou turistiku a ferraty v horách přijde ideální jako druhá vrstva technický fleece - materiálově nejčastěji z Polartec PowerStretch. Má několik jasných výhod. Je lehký a dobře sbalitelný, na vnější straně je hladký a hustě tkaný, takže dokáže lépe odolávat mírnému větru, uvnitř je ale počesaný, a tak perfektně odvádí pot a při aktivitě dobře izoluje. Samozřejmě můžete sáhnout i po materiálech podobných, například TechnoStretch od Pontetorto.
Třetí vrstva - univerzální softshell
Softshellová vrstva by Vás měla ochránit hlavně před větrem a lehkým deštěm. V tom bude vždy lepší varianta s membránou, ta ale bude zároveň méně prodyšná. Sami se budete muset rozhodnout, které variantě dáte přednost.
Pro kalhoty rozhodně doporučíme nemembránové materiály, jsou od základu univerzálnější. U bund si zvolte membránovou variantu, pokud budete jezdit více do chladnějších podmínek. Pokud budete bundu používat v průběhu celého roku, bude vhodnější nemembránová varianta.
Zde budeme s doporučeními hodně konkrétní. Je tady totiž několik produktů, které výrazně převyšují ostatní!
Série Tilak Trango nabídne několik modelů softshellových bund, dokonce i variantu s membránou WIndstopper
Perfektně střihově vyřešená sportovní softshellová bunda pro náročné aktivity v horách.
Další z českých výrobců nabízí také obě dvě varianty, jak s membránou, tak bez membrány.
Kalhoty od Directu jsou osvědčené. Mrkněte hlavně na model Cascade Plus.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na dámské varianty. Specifický dámský střih je samozřejmostí. Vybírat opět můžete z variant membránových i nemembránový. Dámy možná raději sáhnou po variantě membránové, která zcela určitě bude o kus teplejší.
Čtvrtá vrstva - hardshell
Bunda
Tady budete muset věnovat výběru hodně pozornosti. Nejen že budete muset pečlivě zvolit střih, aby Vám bunda i při náročnějších pohybech dobře seděla a neomezovala Vás, ale zároveň bude muset mít některé další náležitosti, na které si budete muset dát pozor:
- Kvalitní materiál - tady není místo pro kompromis. Volte některou z osvědčených membrán - Gore-Tex, Gelanots, BlocVent nebo Dermizax. A určitě sáhněte po třívrstvé konstrukci laminátu.
- Větrání pod pažemi - důležitý prvek. Pokud budete v náročnějších pasážích výstupu, nebude moc prostoru na převlékání. Ať je bunda dobře prodyšná a odvětratelná
- Kapsy - je vhodné, aby byly umístěny mimo prostor, kde nosíte úvazek nebo bederní pás batohu.
- Kapuce - to nejdůležitější na konec. Budete nosit přilbu, bunda tedy musí mít kapuci kompatibilní s lezeckou přilbou!
Kalhoty
Nepromokavé kalhoty jsou neméně důležité. Jako poměrně ideální volba se nabízí převlekové kalhoty s dlouhými zipy po stranách, které obléknete i přes pohorky bez nutnosti zouvání. Měly by být lehké a dobře sbalitelné, ovšem také odolné, protože se nevyhnou kontaktu se skálou.
Jako ekonomická varianta se hodí Marmot PreCip Eco Full Zip, jsou z levnějšího materiálu, méně prodyšného, ale jako záloha zafungují dobře. Pokud chcete sáhnout po něčem lepším, s vyšší užitnou hodnotou, nabízí se kalhoty Tilak Attack. Pro dámy pak například kalhoty Ortovox Westalpen.



Spaní na horských chatách a v jejich okolí
Při ferratových výstupech a vysokohorské a ledovcové turistice budete nejčastěji spát na horských chatách. To je rozhodně dobrá zpráva, nebudete totiž muset vláčet nijak těžký spacák a často také budete moct vynechat karimatku a stan!
V naprosté většině horských chat v alpách jsou k dispozici deky, takže stačí nosit hygienickou vložku do spacáku, do které si vlezete, přikryjete se dekou, a je hotovo!
V některých případech ale není k zahození mít lehký spacák. Nabízí se dvě varianty - syntetická, která bude levná, ale s horší životností, nebo péřová, která bude dražší, ale bude naprosto miniaturní a lehoučká a při správné péči vydrží několikanásobně déle. Navíc se pak hodí i do takzvaných winterraumů, což jsou nocoviště na horských chatách otevřená po celý rok, tedy i v zimě.
Pokud byste i přesto hledali variantu vhodnou i pro spaní mimo chaty, budeme se snažit Vás přesvědčit o výhodnosti péřové náplně. V jednoduchosti je lehčí, sbalitelnější a životnější, a pokud si to ohlídáte, ani vlhkost není problém. Co se karimatky týká, určitě sáhněte po samonafukovací variantě. Je dobře sbalitelná, má vynikající izolační schopnosti a hlavně se na ní opravdu pohodlně vyspíte. Výrobce Therm-a-Rest navíc poskytuje doživotní záruku.



Pokud by mělo dojít i na stan, bude nejrozumnější vybírat kopulku, která bývá díky křížení prutů samonosná a ve variabilním větru v horách i stabilnější. Co se materiálů týká, vybírejte výhradně stan s duralovými pruty, jsou lehčí a pevnější než laminát a jednoduše tak vydrží více. Stan vybavený silikonovým zátěrem bude lépe odolávat vodě a bude mít lepší životnost. Ze zásadních parametrů se zaměřte na hmotnost, dnes nebývá problém pořídit stan pro dva s hmotností okolo 2 kg. Je nasnadě, že čím odolnější stan budete pořizovat, tím vyšší bude i cena. Vybrat si ale můžete i takový, který Vám vydrží celý život.

Batoh na VHT a ferraty
Na prvním místě bude určitě to, v čem všechny věci odnesete. Dost bude záležet na tom, jak budete spát. My budeme předpokládat, že budete spát na chatách. V ten momentu budete koukat po batohu s objemem mezi 25 - 45 litry.
Batoh, který se hodí na vysokohorskou turistiku a ferraty by měl splňovat (včetně již zmíněné velikosti) následující parametry:
- Tvar - mělo by jít o jednoduchý komínek, spíš úzký, aby při lezení a chůzi v exponovaném terénu nijak nevadil.
- Konstrukce - ideální variantou je jednokomorová konstrukce se vstupem shora přes odepínatelné víko. Šetří hmotnost a snižuje možnost toho, že se někde něco pokazí.
- Technické doplňky - na batoh by mělo být možné připnout cepín, trekové hole. Na bederním pásu se hodí materiálová poutka, pod víkem pak popruh na připnutí lana.
Určitě vybírejte mezi pánskou a dámskou verzí, případně dbejte na to, aby měl batoh správně dlouhá záda a dobře vám seděl jak naložený, tak i třeba s lezeckým úvazkem.
Boty na VHT a ferraty
Obuv na VHT a ferraty není o nic méně důležitá. Jejímu zkoušení určitě věnujte dostatek pozornosti a času.
Pokud se chystáte jen na kratší sportovnější ferraty někde v údolích, není problém vyrazit v nízkých pevnějších trekovkách, které jsou na takové aktivity jako stvořené.
Pokud ovšem budete vyrážet výš do hor, kde se pravděpodobněji potkáte s náročnějším terénem, nebo kde budete přecházet ledovce, budete muset sáhnout po pevnější kotníkové botě trochu techničtějšího rázu. Dobrou volbou budou boty kategorie B/C a C, které mají dostatečně tuhou a odolnou mezipodešev, takže dodají dostatečnou oporu noze v kamenitém terénu a s mačkami na ledovci. Výhodou budou boty se šněrováním až do špičky, s gumovou obsázkou a případně s možností použití poloautomatických maček, budete-li se chtít vydat do strmějších ledovcových terénů.
Ověřené technické pohorky jako stvořené pro VHT a ferraty. Pánská i dámská varianta.
Pohorky technického charakteru kategorie C, tedy s možností upnutí poloautomatických maček.
Specifické dámské pohorky vhodné na vysokohorskou turistiku a ferraty, ale také na klasickou náročnější turistiku a trekking.
Vybavení na ferraty
Abyste mohli bezpečně zdolávat ferraty, budete potřebovat následující vybavení: sedací a prsní úvazek, plochou smyci (1,5 m) na jejich spojení, ferratovou brzdu a lezeckou přilbu. Ferratové rukavice jsou určitě vhodné, ale nejsou nezbytně nutné. Kombinovaný úvazek (sedák + prsák) můžete nahradit celotělovým úvazkem, který je jednodušší na obsluhu, ale jeho použití je omezené téměř výhradně na via ferraty.
K dostání jsou také výhodné ferratové balíčky a sety, které často obsahují několik prvků výbavy za lepší cenu.
Na ferraty musíme doporučit pouze dvě varianty - buď celotělový úvazek, nebo kombinovaný (sedák+ prsák + smyčka).
Spolehlivý set s pružnými smycemi, dlaňovými karabinami a trhacím tlumičem pádu je základním stavebním kamenem bezpečné výbavy.
Pokud nepoužijete celotělový úvazek, budete potřebovat k sedáku i prsní (hrudní) úvazek.
Naprostá nutnost. Na ferratách často padá kamení a někdy i digitální fotoaparáty, proto je přilba neoddiskutovatelnou součástí výbavy.
Rozhodně dobrý doplněk. Rukavice ochrání kůži na ruce při dlouhodobém držení se ocelového lana ferraty.
Plochá smyce na spojení prsního a sedacího úvazku musím mít nosnost minimálně 1500 kg.

Vybavení na ledovec
Technické vybavení na přechod ledovce už není jen tak. Jde o celou řadu technických pomůcek, které ke potřeba umět dobře ovládat a naučit se konkrétní techniky tak, aby jejich používání bylo bezpečné. Co budete potřebovat?
Mačky, které disponují deseti nebo dvanácti hroty a je možné je upnout na jakoukoliv pevnější kotníkovou botu.
Lehký cepín s rovnějším topůrkem, delší. Při držení podél těla sahá cca ke kotníku.
Použít můžete jakýkoliv lezecký, ale speciální ledovcové nebo skialpinistické lze obléknout i s mačkami na nohou.
Důležitá součást výbavy. Zabrání úrazu hlavy při pádu do trhliny a chrání před padajícími kameny či kusy ledu.




Dynamické horolezecké lano, buď jednoduché, nebo poloviční. Vždy v dostatečné délce.
Karabiny, kterými se připneme k lanu, a další, které případně použijeme pro tvorbu kladky. 4ks.
Alespoň jedna, lépe dvě sešité smyce v délce 120 cm. Ty z materiálu dyneema jsou lehčí.
Pomocná kulatá statická šňůra s vysokou nosností, s jejíž pomocí můžeme vytvořit Prusíkův uzel. 1x1,5 m a 1x 3 m. Průměr 6 mm.





PŘEČTĚTE SI O ZÁKLADNÍ METODICE POHYBU NA LEDOVCI!
Další doplňky
Určitě nezapomínejte na kvalitní opalovací krém, sluneční brýle s dostatečnou ochranou (na ledovec ideálně kategorii 4), pokud se chystáte hodně fotit a točit, tak samozřejmě nějaké řešení pro solární nabíjení. A samozřejmě čelovka, často se na vrcholky vyráží už v noci!