CORE: základ.
Ty základní kategorie vybavení na všechny outdoorové aktivity budou téměř vždy stejné. Adekvátní oblečení, vybavení na spaní, vaření, batoh. Jak takovou výbavu sestavit, aby obstála při náročném trekkingu kdekoliv na světě? Projděte si naše tipy postavené na základě mnoha cest a zkušeností.
Funkční oblečení vhodné na trekking
Princip vrstveného oblékání je všeobecně známý, je ale určitě dobré si jej připomenout. Pořád totiž funguje a je platný!
- První vrstva: udržuje tělo v suchu, tedy odvádí pot a rychle schne.
- Druhá vrstva podporuje v odvodu potu vrstvu první, ale zároveň izoluje, tedy dokáže udržet teplo, které si vytvoříte.
- Třetí vrstva člověka chrání před větrem a částečně i vlhkostí z venku. Stále je prodyšná, aby umožnila odvod potu od těla.
- Čtvrtá vrstva chrání uživatele před větrem a vlhkostí zvenku, a to na sto procent. Přitom je stále prodyšná.
První vrstva - funkční prádlo
Při náročném trekkingu budete šetřit hmotnost i objem všeho, co si budete brát sebou. Funkční prádlo nebude výjimkou. Podle nás je ideální prádlo z merino vlny, která dobře pracuje s vlhkostí, když je zpocené nebo vlhké, nestudí tolik jako syntetické prádlo, a hlavně při dlouhodobém používání nepřejímá pachy. Z vlastní zkušenosti pak můžete zvládnout i třítýdenní trek se dvěma tričky, a s několika málo páry ponožek či spodek.
Univerzální varianta s vyšší gramáží merino vlny, vhodná pro použití během celého roku. Pro pány i dámy.
Špičkové prádlo, z části funguje i jako kompresní.
Ty nejlepší ponožky na světě, alespoň podle našich zkušeností. Dívejte se po modelech Hike - Merino Comfort a Endurance.
Druhá vrstva - technický fleece nebo vlna
Druhá vrstva je při náročném trekkingu a horských přechodech zásadní. Kromě prádla ji totiž budete mít na sobě opravdu často. Proto je vhodnou volbou buď silnější mikina z merino vlny, nebo vrstva z materiálů, jako je Polartec PowerStretch, lehký a hodně pružný materiál, který velmi dobře odvádí vlhkost, ale když se pohybujete, poskytuje příjemnou izolaci i lehkou ochranu proti větru.
Třetí vrstva - softshell
Tady se budete muset zamyslet, jakým typem trekaře jste, a jaké vybavení už třeba máte doma.
Pokud rádi chodíte i v zimě, máte lehkou sbalitelnou záložní nepromokavou bundu, který v batohu moc místa nezabere, sáhněte po membránovém softshellu. Ten zajistí ochranu proti vnějším vlivům v 80% případů. Je naprosto větruodolný, dostatečně prodyšný a zároveň se hodně příjemně nosí. A až když se počasí opravdu zkazí, přehodíte přes něj nepromokavou záložní bundu.
Pokud máte radši větší variabilitu, bude vaší volbou spíš softshell bez membrány. Je lehčí, o dost prodyšnější a také zvládne odolávat větru. Není tak dobře voděodolný, jako jeho membránový bratříček, ale nějakou tu přepršku zvládne. Přes něj se hodí solidnější odolnější nepromokavá bunda.
Kalhoty na náročný trekking volte určitě také softshellové, univerzálnost tohoto materiálu k tomu rozhodně vybízí. Lepší variantou bude ale v tomto případě bezmembránová varianta, která bude prodyšnější a bude příjemné ji nosit v průběhu celého roku. Nabídka je extrémně široká, určitě nebude problém vybrat si ty, které dobře padnou.
Čtvrtá vrstva - hardshell
Poslední vrstvou bude ta, která Vás ochrání před všemi vlivy okolního prostředí, a to na sto procent. Požadavky jsou jasně dané: nepromokavá, neprofouknutelná a prodyšná vrstva, která vydrží i několikadenní expozici dešti a nošení těžkého batohu. Ačkoliv to nebude znít moc hezky, můžete v klidu zapomenout na veškeré zátěrové materiály, které lákají skvělou cenou a blyštivými cedulkami, ale ve výsledku nefungují tak, jak bude při náročném trekování potřeba. V případě náročných akcí v horách se budete muset spolehnout na tradiční výrobce s vysokou kvalitou a ověřené materiály, jako jsou Gore-Tex, Gelanots, Blocvent nebo Dermizax. I tak ale nebudete mít problém sehnat spolehlivou bundu s cenovkou okolo pěti až sedmi tisíc korun, která vám vydrží několik dlouhých let.
V případě nepromokavé bundy koukejte na její střih, aby vám seděl, aby se vám při napnutých a předpažených rukách nevyhrnovaly rukávy. Rozmyslete umístění kapes, není od věci mít některou z kapes mimo prostor, kde budete mít bederní popruh batohu. A v neposlední řadě vyzkoušejte kapuci, aby po stažení dobře seděla a nebránila ve výhledu ani při otáčení hlavy. Na druhou stranu, nebudete potřebovat kapuci příliš velikou, přilbu nejspíš nosit nebudete.
Co se týká kalhot, ideální volbou budou (materiálově) opět membránové kalhoty. Jelikož se budete pohybovat i několik dní v kuse v ošklivém počasí, hodí se, aby kalhoty měly už lepší a propracovanější střih. Rozepínání po celé délce nohavic není nutností, ale rozhodně je velikou výhodou, když budete chtít kalhoty přetáhnout přes ostatní oblečení i boty dřív, než se z mraku nad vámi spustí bouřka. |
Spaní při horských přechodech
Při spaní v horách, několik nocí v kuse, je potřeba mít vybavení, na které e spolehnete. Jen málo co dokáže zkazit trekování jako špatný spánek. Na co se tedy zaměřit?
Stan
Stan bude vaším domovem po několik nocí, je tedy vhodné jeho výběru věnovat zvýšenou pozornost. Zaměřte se určitě na následující parametry, které by pro vás měly být při výběru rozhodující:
- Kolik lidí bude v jednom stanu spát. Dva bývá optimální řešení, pokud jdete ve třech, je lepší mít také jeden stan. Ve čtyřech už jsou lepší stany dva.
- Kolik bude stan vážit (na jednu osobu). V dnešní době už není problém dostat se s hmotností pod 1 kg na osobu.
- Konstrukce stanu. Na výběr budete mít dvě možnosti. Kopulku nebo tunel. Ve variabilním větru, který v horách převládá, bude kopulka stabilnější, ale v poměru váhy a prostoru uvnitř je výhodnější tunel. Sami se musíte rozhodnout, co bude pro vás lepší. Čím zkušenější budete, tím menší problém pro vás bude kotvení tunelu. A nezapomeňte, že je vždy lepší mít alespoň dvě předsíňky, nebo jednu dostatečně velkou, ve které budete moct za špatného počasí vařit.
- Materiály. Vaší jedinou volbou budou pruty z duralu. Nic jiného nemá význam, v této kategorii stanů je laminát nepřípustný, je málo pevný a těžký. Tropiko stanu by mělo být ideálně ošetřeno silikonem, pro lepší voděodpudivost a nižší hmotnost.
Spacák
Kvalitní spacák je stejně důležitý. Budete se muset rozhodnout, jestli sáhnete po péřovém spacáku, nebo spacáku z umělých vláken. Péřák nabídne mnohem lepší poměr hmotnosti, sbalitelnosti a výhřevnosti, dokonce nabídne i delší životnost, než syntetická vlákna. Jen se o něj musíte lépe starat a také počáteční investice je vyšší. My jsme ale přesvědčení, že se vyplatí. Syntetika je zase bezúdržbová a levnější, v některých případech může být vhodná, například pro silné alergiky. Ovšem pozor, valná většina péřových spacáků používá peří vyčištěné tak, že je hypoalergenní!
Zkušený nocležník zvládne management vlhkosti okolo peří bez větších problémů. Na delší akce se hodí péřový spacák se svrchním materiálem bez membrány a s úpravou DWR. Vydrží kondenzaci vlhkosti uvnitř stanu nebo rosu a lépe bude vysušovat to, co do spacáku vypotíte. Nejčastěji budete vybírat v kategorii třísezonních spacáků.
Karimatka
Na kvalitní karimatku se často zapomíná - ale špatná karimatka může úplně zabít kvalitní spacák. Zapomeňte na alumatku. Vaše karimatka by měla zajistit dostatečnou izolaci od země, a to i v případě, že se náhodně setkáte se sněhem. A také by měla zajistit dostatečný komfort, abyste se dobře vyspali. Podle nás je ideální variantou samonafukovací nebo nafukovací karimatka. A z celého srdce doporučíme značku Therm-A-Rest, která vyrábí v Irsku a USA a dává na své produkty doživotní záruku.
Batoh
Batoh je jednou z dalších věcí, která dokáže zpříjemnit, nebo naprosto zkazit, celou akci. Pro náročný trekking budete vybírat z batohů s litráží mezi 50 a 80 litry a s posuvným zádovým systémem, který vám bude sedět a bude vám pohodlný. Zde se nevyhnete praktické zkoušce, takový batoh určitě nevyberete jen na internetu.
V této kategorii batohů už výrobci striktně oddělují pánské a dámské modely. Dámské batohy mají užší a trochu více polstrované popruhy, jinak tvarovaný bederní pás a samozřejmě i kratší zádový systém. Mějte na paměti, že maximální zatížení, které ponesete na zádech, by nemělo přesáhnout hranici 25 % vaší tělesné hmotnosti.
Nastavitelný zádový systém je v této kategorii samozřejmý, ale určitě se jej naučte spolehlivě ovládat. Až budete batoh vybírat, snažte se sami sobě odpovědět na otázky jako:
- Je pro mě prioritní nízká hmotnost nebo odolnost batohu?
- Potřebuji vstup z přední části, nebo mi stačí klasický vstup do spodní a horní komory?
- Nabízí batoh možnost použití pitného vaku?
- Má batoh integrovanou pláštěnku?
Batoh vždy zkoušejte naplněný, alespoň na hmotnost okolo deseti až dvanácti kilogramů.
Boty
Kvalitní pohorky jsou alfou a omegou, to je jasné. A jejich výběr bude také znamenat dlouhé chvíle zkoušení.
Pro náročné trekování doporučíme určitě pohorky s celokoženou konstrukcí, která je odolnější a má větší životnost, než kombinace kůže a textilu. V naší nabídce najdete několik osvědčených výrobců. Většina z nich je z Německa, kde také většinu své produkce vyrábí, a také z Itálie.
Při výběru pohorek nezapomínejte na zkoušení se silnější, ideálně vlastní ponožkou, a samozřejmě také na péči o kožený svršek boty. Pokud kůži navoskujete, zajistíte tím nejenom voděodolnost, ale také kůži vyživíte a ta pak bude pružná, nebude vysychat a praskat. Pokud se rozhodujete mezi botou s koženým futrem nebo s futrem s membránou Gore-Tex, vězte, že bota s membránou je lehčí a lépe vysychá. Proto bude na delší treky vhodnější.
Vybavení
Vaření
V mnoha turisticky adaptovaných destinacích (dokonce i Nepál, Jižní Amerika atd) není problém sehnat plynové kartuše a tak bude plynový vařič dobrou volbou. Je lehčí, lépe sbalitelný, lépe se na něm reguluje síla plamene a tak na něm je vaření jednodušší a lehčí. Vždy se snažte na konkrétní destinaci informovat.
Pokud se chystáte do odlehlejších destinací, bude určitě jistější sáhnout po benzinovém vařiči. Pořizovací cena je vyšší, ale provoz naopak výrazně levnější. Palivo je často za hubičku a hlavně je možné jej sehnat téměř kdekoliv.
Doplňky
Trekové hole jsou doplněk, který rozhodně doporučíme. Nejen že uleví kolenům při sestupech a pomůžou v prudkých a exponovaných stezkách k lepší stabilitě, ale také na pomáhají roztažení hrudníku a lepšímu dýchání a rozložení zátěže na celé tělo. Zamyslete se, zda využijete odpružení v holích. Z našeho pohledu to není nutnost, ale je to veliký komfort. Pro náročný trekking jsou vhodné skladné třídílné hole, my určitě doporučujeme značku LEKI, která navíc vyrábí v České republice a poskytuje nadstandardní záruky a servis.
Dezinfekci vody asi budete nejčastěji řešit převařením, ale pokud se budete chystat do opravdu exotičtějších destinací, nebo do destinací, kde je sehnání vody obtížné, je dobré mít i tuto věc vyřešenou.
Tak základy znáte a teď už na vás čekají všechny ty destinace z úvodu: Karpaty, Balkán, Kavkaz a taky Himaláj nebo Andy.