Mountain Equipment Glacier 700 Reg
Tohle všechno je ve zkratce spacák Mountain Equipment Glacier 700 Reg:
Doporučená MOC: 9990,- Kč
Celková váha: 1250g
Váha náplně: 699g
Druh náplně: Kachní peří o plnivosti min. 700 Cuin s poměrem 90:10
Vnější materiál: Drilite Loft 50D
Střih: Mountain Fit
Teploty dle EN 13537:
Komfort: -6
Limit: -13
Extrém: -34
Good Night Sleep Guaranteed: -15
5komorová kapuce
6komorový footbox
Vyrobeno v Číně
A jak je na tom spacák v outdoorové realitě?
Střih
Podle výrobce je střih Mountain Fit kompromisem mezi pohodlím a tepelnou efektivitou. Střih Glacieru 700 je určitě o něco širší než u řadyHelium, kde je užší střih nazvaný Alpine Fit a ze zkušenosti opravdu sedne pro štíhlé až hubené postavy. Střih je ovšem užší než u teplejších spacáků řady Glacier (Glacier 1000 a Glacier Expedition). Tam mají oba dva tzv. Expedition Fit. Velikost REG je určena pro postavy do 185 cm výšky. Při 174 cm a 84 kg mi střih připadal akorát příjemný. Ovšem mít o 6-8 cm víc, pohodlně bych se určitě necítil. Nicméně u spacáků platí stejně jako u oblečení – každému vyhovuje něco jiného a před koupí je dobré spacák důkladně vyzkoušet. Verze LONG je určena pro uživatele do 200 cm výšky. Spacák je dostupný pouze v červené barvě.
Materiál
Co na spacáku na první pohled zaujme je svrchní materiál. Výrobce jej nazval Drilite Loft 50D. Jedná se na omak o mechanicky velmi odolnou tkaninu na bázi polyamidu vybavenou mikroporézním 1500 mm PU zátěrem. Úkolem materiálu je chránit náplň před větrem a vlhkostí zvnějšku. Udávaná váha materiálu je 55 g/m2. Během čtyřdenního testování jsem nezaznamenal žádný průnik peří vnějším materiálem. Určitou odolnost materiálu vůči vlhkosti mohu potvrdit. Vnitřní materiál je podstatně jemnější a pár peříček propustil, ovšem jednalo se o zanedbatelné množství.
Zip a kapuce
Zip umístěný na levé straně končí přibližně u kotníků a je podložen po celé délce légou. Vyrábí se i varianta se zipem na pravé straně. Zip je vybaven dvěma jezdci a dá se ovládat i zevnitř. Na stránkách výrobce je detailní popis konstrukce komor v jednotlivých částech spacáku. Co se oblasti nohou týče, nezaznamenal jsem během testování nic mimořádně skvělého ani špatného. Límec u krku se ovládá pomocí magnetky, což chrání jak spacák, tak oblečení uživatele před poškozením od klasického či suchého zipu.Co se podle mého názoru opravdu povedlo, je kapuce. Pokud je správně nasazena a stažena, detailně obepíná hlavu, ovšem zároveň ve všech částech nabízí dostatečnou vrstvu izolace. Ovládání pomocí dvou samosvorek je intuitivní a pohodlné. Dobře nastavená kapuce nechává odkrytou jen oblast úst a nosu a trochu místa kolem tak, aby uživatel nedýchal do náplně, ovšem zároveň byla co největší část hlavy a obličeje chráněna před zimou.
Limitní teplota
Jako limitní teplotu uvádí výrobce -13 stupňů a nabízí rovněž vlastní označení nazvané Good Night Sleep Temperature, která je stanovena ještě o 2 stupně níže. Spacák jsem používal při -3 až -5 stupních s tím, že se spalo v lese pod širákem a 1x pod tarpem. Na spaní jsem byl oblečen v teplých ponožkách, syntetických trenýrkách a dlouhém vlněném tričku. Pokud by se teploty blížily limitní hodnotě, určitě bych se musel přiobléci. I zde platí, že vnímání chladu je individuální, ovšem pokud uživatel sám o sobě neví, že je otužilý, je lepší mít několik stupňů rezervu.
Něco navíc
Mountain Equipment u každého svého spacáku uvádí také číselný kód výrobku. Když jej uživatel zadá do vyhledávání na webu výrobce, dostane se k detailnějším údajům o náplni – původ peří, podíl prachového peří a brček, přesná plnivost atd. U testovaného kousku jsem se po zadání 12místného kódu např. dozvěděl, že peří pochází ze severovýchodního Německa a má garantovanou minimální plnivost 725 Cuin, ovšem fakticky 800 Cuin. Ke stažení je naprosto detailní třístránkový pdf dokument se všemi myslitelnými údaji o původu a kvalitě peří.
Obal
Ke spacáku uživatel dostane ještě nepromokavý přepravní obal, který se nejvíce podobá lodnímu pytli s rolovacím uzávěrem, nejedná se o klasický stahovací kompresní obal. Na práci s přepravním obalem je třeba si trochu zvyknout. Nepromokavost nemohu posoudit, používal jsem vlastní nepromokavé obaly. Kromě transportního obalu dostane uživatel ještě skladovací obal ve tvaru krychle.
Co mi vadilo
Spacák má jednu zásadní vadu – nemá žádnou vnitřní kapsu. Tuto vlastnost vnímám naprosto negativně, protože pokud uživatel potřebuje mít nějaké drobnosti ve spacáku, např. kapesník, vodní filtr, powerbanku apod., válí se mu tyto drobnosti všude kolem těla a když si lehá na bok, musí dávat pozor, aby je nezalehl či nepoškodil. Váhově by kapsa přidala pár gramů a uživatelský komfort by šel výrazně nahoru. Co se vnitřního materiálu týče, preferoval bych černou barvu, která – pokud to podmínky dovolí – urychluje vysychání spacáku.
Mountain Equipment Glacier 700 je konstrukčně propracovaný teplejší třísezónní spacák (český distributor jej označuje za zimní, ovšem to je dle mého názoru dosti odvážné) s velice odolným svrchním materiálem, který chrání kvalitní péřovou náplň. Absence vnitřní kapsy je jediným výrazným mínusem.
– testoval Jakub