Osprey Mutant 38
Co říká výrobce?
Váš partner při lezení. Batoh Mutant ve své páté generaci je spolehlivý a chytře vybavený partner pro celoroční výstupy v horách.
Extrémně lehký, spolehlivý a variabilní. Když vyrážíte v zimě, oceníte materiál zad, na který s enelepí sníh, boční poutka pro nošení lyží a ToolLock™ system pro spolehlivé nošení zbraní do ledu. Hlavní vstup do batohu je svrchní a kryje ho nastavitelné a odepínací víko, díky kterému můžete opět batoh odlehčit. Díky integrovanému odlehčenému víku FlapJacket ™ je batoh i bez klasického víka dostatečně voděodolný. Bederák pak můžete zapnout opačně kolem batohu, aby nevadil, nebo využít jeho materiálová poutka pro organizaci lezeckého vybavení.











Jak to vidí Hanibal Team?
Osprey Mutant ve své letošní verzi doznal několika zásadních změn. I když... ...stále je to duší i tělem horský univerzál, který využijete během celého roku, ať už jdete lézt na skály, chystáte nějaký alpský výstup nebo v zimě vyrážíte na skialpy. Co se tedy změnilo?
Zádový systém
Zádový systém je stále ve dvou velikostech. Tam ale podobnost s předchozím modelem končí. Osprey očividně vyslyšel hlasy zákazníků a celý zádový panel udělal z materiálu, na který se nechytá sníh. To byla asi největší výtka k původnímu Mutantu - ten měl zádový panel pokrytý odlehčeným prodyšným meshem, který byl sice velmi pohodlný, ale lepily se na něj nečistoty.
Další změnou prošel bederák. Nejen že trochu posílil, je mírně tužší, ale také z něj zmizel hypalonový proužek s několika CariTool sloty. Ten nahradilo jedno poutko na nosič materiálu. Z našeho pohledu je to trochu škoda, člověk přichází o trochu variability, ale zase je design bederáku čistší a nestane se Vám, že cvaknete materiál někam, kam jste nechtěli. Zapínání bederáku se také trochu změnilo, a to na systém 2:1, kdy utahujete bederák ze stran do středu na obou stranách. To je rozhodně lepší než u předchozí generace.
Nosné popruhy jsou pořád obdobně široké a nejsou příliš vypolstrované, tak jak je u lezeckých batohů zvykem.
Tělo batohu
Materiál, ze kterého je batoh vyrobený, působí lehce a přitom odolně, jako tomu bylo u předchozí generace. Upínání cepínů na předním díle je také stejné, jen kompresní popruhy po stranách se zjednodušily a my říkáme "díky za to!" Zamykací kompresní popruhy na předchozí generaci byly něco, co nám vadilo asi nejvíc.
Vstup do batohu vypadá velmi obdobně, ale i tady došlo na několik změn. Tou hlavní je umístění popruhu pro připnutí lana úplně vně batohu, což kvitujeme, neboť v předchozí generaci byl tento popruh uvnitř a jeho použití nebylo tak jednoduché.
Zároveň nová generace disponuje lehkým víkem FlapJacket, které kryje vstup do batohu, když odendáte plnohodnotné víko. FlapJacket je na nové generaci o poznání lehčí a jednodušší a na vnitřní straně přišel o praktickou síťovanou zipovou kapsu. To nás mrzí, byla praktická, minimálně na uložení mobilního telefonu.
Víko batohu pak vypadá v podstatě úplně stejně. Má hlavní kapsu s karabinkou na klíče, druhou, ve které je uložená praktická síťka na nošení přilby a je plně odnímatelné. Venkovní nosné poutko je stále potaženo hypalonem, což nám přijde jako elegantní a funkční řešení. Uvnitř batohu pak samozřejmě najdete kapsu na hydrovak, to už je dnes standard.
Zpracování a používání
Zpracování batohu je jedna z věcí, u kterých se nemusíme zastavovat. Osprey Mutant je parádně ušitý batoh, kde byste těžko hledali slabé místo. Materiál je i dostatečně voděodolný, což potvrdil v nepříjemném počasí při našem testování v oblasti Mont Blancu.
Co se používání týká, měli bychom několik drobných zlepšováků :) Například by nám přišlo praktické barevně odlišit taháčky a poutka, za které se má vzít, když chcete otevřít tkaničkou zavřený hlavní prostor batohu. Ale to už si trochu vymýšlíme.










Kde se testovalo
Hlavní testovací akcí byl výstup na Aiguille du Rochefort (4001 m) v oblasti Mont Blancu. Aktuální podmínky nám nabídly téměř vše – mokrý sníh s deštěm i slunko. V batohu toho samozřejmě nebylo naloženo mnoho, řekněme do deseti kilogramů při cestě na chatu, při samotném výstupu pak do 5 kg (láhev s vodou a jídlo, lékárna, péřovka a bunda a další lezecký materiál).
Ono se to nezdá jako mnoho, na druhou stranu výstup vede po ledovci, musí se po cestě překonávat větší odtrhová trhlina i popolézt nepříjemnými skalními úseky, překonat několik ostrých skalních hřebínků a jeden sněhovo-ledový kuloár. Batoh se tak drbal po sněhu i skále, bylo od něj vyžadováno, aby dobře seděl na zádech a nijak nerozptyloval rovnováhu i soustředění testera.
Závěrem
To vše zvládl batoh na jedničku. Věříme, že si Osprey dal opět záležet, zkušeností s touto sérií má dost, a tak je Osprey Mutant zase opravdu spolehlivým parťákem do hor. A právě proto vklidu přehlédneme i pár drobných maličkostí, které nám vadily.







