Ocún Tsunami Jacket
Při výběru vybavení na polární Špicberky jsem tak úplně jistě nevěděl, co mě vlastně čeká. Jednalo se o průzkumnou akci a nikdo z nás si nebyl jistý náročností terénu v jakém potáhneme expediční saně na celkové vzdálenosti 120 km. Bylo potřeba se rozhodovat v mezích pro ne příliš těžké saně, ale nepodcenit výstroj. Čekala nás řada dnů a nocí v mrazivé divočině jen s tím, co máme u sebe a spaní ve stanu. Volba pro Ocún Tsunami Jacket vznikla v momentě, kdy jsem se rozhodl, že potáhnu saně v tenké a lehké péřové bundě a v čase přestávek si přes ni natáhnu ještě tlustou zimní péřovku. Jak se ukázalo v terénu, tenhle model nefungoval, ale přesto se mi Tsunami Jacket stala nepřetržitým pomocníkem. Proč tomu tak bylo se dozvíte v následujících řádkách.
Co říká výrobce?
Ocún Tsunami Jacket je ušita z ultralehkého materiálu navrženého speciálně pro sportovní oděvy plněné péřovou náplní. Nízká gramáž vláken a vysoká hustota při tkaní umožňují peří zaujmout vysoký loft a zachovat přitom maximální odolnost látky. Finální DWR (Double Water Repellent) úprava materiálu zajišťuje odolnost vůči proniknutí vlhkosti dovnitř náplně a zároveň neomezuje prodyšnost všech vrstev oblečení při sportovních aktivitách. Díky tomu, že jsou komory plněné peřím až po prošití, je minimalizována možnost unikání peří z bundy.
100% Nylon DWR / Náplň: Peří 90/10 – 600 cuin, vel. L 350g
Orientační teplota určení kdy vám bude ještě teplo -5C
Jak to vidí Hanibal Team?
Materiál, střih a technické detaily
Jak už to tak při výběru vybavení chodí, vždy nakonec rozhodne ta “osudová přitažlivost” a tak tomu bylo i v případě Ocún Tsunami Jacket. V úzkém výběru jsem měl bundu Warpeace Nordvik HD a právě Tsunami Jacket, na tělo lépe sedne bunda od Ocúnu, Nordvik je “plandavější” a střihem mi nevyhovoval. Když je uvedeno prodloužený zadní díl, u Tsunami je to opravdu funkční část, která zasahuje do půl zadku. To oceníte stejně jako já v mrazech, kde každý se počítá každý zateplený kousek těla.
Získala si mě také barevná kombinace černé s uhrančivou červenou. Což z bundy dělá i atraktivní bundu na běžné nošení.
U rukávů mám také rád otvory na palce, které zase o něco víc zateplí oblast zápěstí. Vždy se vlastně divím, že to není běžné. Rukáv natažený na palec a schovaný v palčácích tvořilo naprosto neprůstřelnou kombinaci. Pokud palec v otvoru nemáte, otvor na rukávu není znatelný.
Další z výhod, která mě oslovila, byl přiléhavý střih, bunda obemkne a nikde nevzniká žádný hluchý prostor.
Zaujal mne také přiléhavá kapuce, pod kterou se mi pohodlně vleze helma Black Diamond Vapor, ale protože je dostatečně elastická - byť nelze regulovat - přilne i na hlavu s čepicí.
Bunda má dvě prostorné kapsy po stranách a zajímavý detail, na který jsem si musel zvykat, je u jezdce, který je v dolní poloze pokud je kapsa zavřená. Z vnitřní strany jsou v místě postraních kapes dvě horizontální kapsy a vlevo jedna kapsa na zip potištěná informacemi v případě nouzové situace. Tahle kapsa na zip je po otočení a napěchování bundy také jako obal, kdy se dostaneme na balíček o velikosti cca 150x250 mm.
Co je důležité zmínit je zip a dvoucestný jezdec. Zde se ukazuje že Ocún myslí na lezce a tak se při nasazené bundě dostanete s použitím spodního jezdce a částečným rozevřením bundy k sedacímu úvazku. Zip je robustnější alespoň proti mé předchozí bundě Rafiki, kde mi před Špicberky na tréninkovém mrazivém skialp přechodu Krkonoš kovový jezdec praskl a zip rozjel.
U Tsunami je horní jezdec opatřen drobnou olivkou, se kterou se dobře manipuluje i v palčácích - člověk se s tím prostě rychle naučí :-)
Na mou postavu 189cm a 98 kg sedla velikost XL.
Kde se testovalo
Polární a drsné prostředí Špicberků otestovalo řádně lidi i výstroj. Prošli jsme trasu 120km na skialp lyžích, BC běžkách nebo pěšky a spali převážně ve stanu. Teploty v minimu -25 stupňů Celsia, přes den kdy jsme měli štěstí na slunečné dny bez větru k -15 / -18 stupňů Celsia.
Jak jsem psal dříve, měl jsem v plánu absolvovat přesun s bundou, ale první den, který byl sice po rovině, ale rychlý a dlouhý, jsem ji propotil. Chyba byla neudělat si pauzu a bundu sundat.
Sušil jsem ji na mraze a polárním slunci při teplotách -18 / -25 C a cpal ji na noc do spacáku až konečně uschla. Poté nastavil model pochodu v membránové bundě a při přestávkách na sebe právě Tsunami, kterou jsem měl na saních nebo batohu.
Později jsem oblékal ještě druhou tlustou péřovku na vaření a noční medvědí hlídky (často přes sebe ještě péřový spacák). Tsunami jsem měl na sobě prostě stále pokud se zrovna nešlo nebo jen krátce, než jsem se chůzí zahřál a mohl ji schovat. Co se ukázalo jako skvělá vlastnost byla právě černá barva, která efektivněji pohlcuje sluneční svit a bunda rychleji vysychá.
V kombinaci s vrstvením z vlny a péřovou Tsunami jsem byl v teple i v tak nízkých teplotách, i když je orienační teplotní určení u bundy -5 C. Co u Tsunami Jacket nedoporučuji je zkoušet jak by chutnala i s vámi uvnitř lednímu medvědovi :-)
Závěrem
Ať už se chystáte kamkoliv, péřová bunda Ocún Tsunami Jacket je kus vystroje na který se budete moci spolehnout.
Ať už vyrážíte za lezením do skal a přepadne vás chlad, na skialpech, výšlapu s rodinou nebo při vysokohorské turistice, lehká a sbalitelná Tsunami Jacket bude skvělou volbou.
Příjemný střih, skvělé vlastnosti i propracované detaily a s cenovkou která se u Tsunami Jacket nešplhá nijak vysoko, si zaslouží vaši pozornost.
Testoval Honza Harnoš