A to v celém významu slova!
Čeká vás nádherná příroda a výhledy, které jen těžko najdete někde jinde. Úžasně milí lidé, různého náboženského vyznání, kteří se dokáží vzájemně tolerovat bez jakékoli nesnášenlivosti. Skvělé jídlo a pohostinnost.
Občas vás ale překvapí davy turistů, haldy odpadků anebo vaše vlastní zažívání...
A co je dobré vědět o Thajsku?
Kdy tam vyrazit
Thajské tropické podnebí je ovlivněno monzuny. Díky tomu se v Thajsku střídají tři roční období: období vedra, období chladna a období dešťů. Hlavní sezóna je tedy v Thajsku od listopadu do března, kdy je tady suché počasí s minimem srážek, teploty kolem 30°C. Jako vedlejší sezóna se označuje období od dubna do června a od září do října, kdy je počasí méně horké, ale monzunové.
Měna
Thajskou měnou je baht [bát] (THB). 1 THB = cca 0,7 Kč. Takže se dá říct, že je pro nás Thajsko levnější zemí.
Zvyky
Z náboženského hlediska je Thajsko zemí budhismu, islámu a křesťanství. Oficiálně se dočteme, že nejzastoupenějším náboženstvím je budhismus, pravdou ale je, že v nejjižnějších oblastech Thajska převažuje islám, z čímž jsme se setkali i my. A musím za sebe říct, že muslimky jsou ty nejmilejší Thajky, které jsem zde potkala.
Thajsko je konstituční monarchií v čele s králem, což se projevuje v praxi tak, že kde může být pověšený obraz krále s královnou, tam pověšený je. Dočetli jsme se dokonce, že není dobré příliš mačkat a muchlat thajské bankovky, protože je na nich král vyobrazen a Thajci to mohou považovat za neslušné nebo jako urážku krále. Ale v praxi jsme neviděli, že by to někdo významně řešil.
Jazyk
Thajština je úředním i nejrozšířenějším jazykem v Thajsku a zapisuje se slabičným thajským písmem indického původu. Vypadá to takto: ภาษาไทย (thajština)
My jsme z výrazů nejhojněji využili asi pouze dva, a to:
Děkuji – Khob Khun Khrab (pokud říká muž), Khob Khun Kha (pokud říká žena)
Dobrý den/Ahoj – Sawat Dý nebo také Khrab/Kha (které jsme my používali denně a všude)
Turisté!
Jeli jsme poznat Thajsko, první zemi Asie, ve které jsme kdy byli, přesně na 12 dní. Cíl jsme měli jednoduchý – procestovat, co stihneme, poznat zcela jinou zemi a kulturu, trochu zalézt a v neposlední řadě prostě jen být mimo denní rutinu.
Řekli jsme si, že poprvé zkusíme jet do oblasti, která je právem nazývaná zcela turistickou oblastí. Jednou se můžeme podívat, jak taková oblast vypadá. To zvládnem!
Mám dojem, že náš pokus tvářit se chvíli jako klasičtí turisté skončil ve chvíli, kdy jsme s krosnama na zádech mířili den po příletu z džungle do města a odmítli cestou asi sedmou nabídku svézt se ťuk-ťukem, taxíkem nebo místním minibusem.
Jedním z našich cílů bylo sbalit se co nejvíc nalehko. Chtěli jsme chodit pěšky.
Naše cesta
Po asi 18 hodinovém letu přes Katar a Bangkok jsme konečně přistáli na jihu Thajska v Krabi. Tady jsme strávili několik prvních dní a rozkoukávali se ve městě, v džungli a rozplývali se nad krásným a děsně dobrým a levným jídle všude kolem.
Díky touze po menších davech jsme šplhali na soukromé skalky a vyhledávali trochu skryté pláže s kameny pro stín a trochu toho blbnutí. Najít se určitě dá!
Ostrůvky
Váhali jsem, jestli se nechat odvézt na okolní oblíbené ostrůvky. Nakonec jsme ale jeli a byli rádi za bližší poznání kultury na vodě – jednodenního života na všudepřítomných typických lodích – tzv. long-tail boat. Díky tomu jsme poznali malou pláž Phranang Beach, ze které se dá projít i do lezecké oblasti Railay Beach. Z Phranang Beach se vám naskytne úžasný pohled na protější "ostrov-skálu". Ten se hojně obeplouvá na kajacích a z kajaku se dá rovnou nastoupit na bouldery. Můžete také zastavit na plážicce a nastoupit do lezeckých cest. Ty poznáte i díky omágovaným chytům. Doplavat se tam dá také snadno, při odlivu i lehce dojít.
Přesouváme se ještě blíž k lezení aneb oblast Railay
Oblast Railay a Tonsai Beach je vyhlášenou lezeckou oblastí. Jsou to ony typické „krápníkové“ skály a jeskyně. Očekávali jsme nával, a taky že byl. Upřímně musím říct, že mě davy turistů a lezců příliš nelákají a naopak raději hledám méně vyhlášená místa, ale s větším klidem. Chvíli jsme tedy koukali na výkony ostatních a pak zamířili do odlehlejší, méně zalidněné oblasti. Bohužel ani tady od nás nepadaly žádné výkony, protože jsme byli mírně přešlí, ehm... řekněme že trávicími potížemi. Polezení po pěkně ostrém vápenci s těžkými převisy a krápníky ale stojí za to!
Poslední destinace – ostrov
Ko Lanta – ne tolik turisticky objevený ostrov Thajska. Sem jsme se vydali na posledních pár dnů. Bydlení jsme záměrně hledali dál od "davů", tedy uprostřed ostrova. Samozřejmě pozitivní je i druhý fakt – tedy, že cena ubytování také klesá. Nakonec jsme našli krásné spaní v rodinném malém háji pod olejovými palmami (jejichž olej se tady používá jako „gazelin“ do mopedů a ťuk-ťuků a u nás je nechvalně známý jako jiný druh přísady). Hojně tu potkáte i sady plné kaučukovníků. Doporučujeme návštěvu starého města Ko Lanta Old Town. My si odtud odnesli domů jednu krásnou ručně pletenou hamaku.
Všeobecné tipy
- Všeobecné doporučení: To, že jedete do turistické oblasti neznamená, že nemůžete poznat kulturu, která této zemi byla vlastní. Stačí odjet dál od center měst, bavit se hodně s mítními a třeba i chodit hodně pěšky.
- Doporučujeme jíst tam, kde se stravují místní, většinou je to známkou kvality kuchyně.
- Varování: Až v Thajsku ochutnáte ovoce, nebudete už nikdy chtít jíst ovoce dovážené do Čech.
- Doporučujeme však také vzít si s sebou raději dostatečné množství černého uhlí nebo Smecty. My si nevzali a byli mírně překvapeni.
- Na některých plážích je také třeba sledovat, kdy je příliv a odliv. Protože odliv je například v oblasti Tonsai Beach tak markantní, že se vám taky může stát, že si vůbec nezaplavete.
Závěrem...
Neodsuzujte turisticky objevené země, ony za to nemůžou...
Zkusit si jednou cestovat v zimě do tepla. Zkusit si jednou cestovat do turisticky zcela objevené oblasti a pozorovat změnu kultury kolem. Zkusit si najít tam původní život a kulturu ve vzdálenějších oblastech. Aneb – pro zkušenosti a rozhled si člověk zkrátka musí dojít...
Co se hodilo mít s sebou?
Lezečky Merino Batoh Lowe Alpine Cerro Torre Ručníky Pocket Towel Repelent Základní lékárnička
Co si sbalit do tropů?